Polskie Radio Dzieciom

Czy papużki to naprawdę nierozłączki?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 18:00
Na świecie istnieje około 400 gatunków papug. Są to ptaki nie tylko piękne, ale też bardzo inteligentne, które mają zdolność zapamiętywania i powtarzania słów. Do papug, które najlepiej posługują się ludzką mową należą m. in. żako, ary, kakadu czy amazonki.
Samiec i samica barwnicy zwyczajnej
Samiec i samica barwnicy zwyczajnejFoto: Shutterstock.com/Redchanka

Papugi świetnie czują się w dżungli amazońskiej oraz lasach i pustyniach Australii. Można je spotkać we wszystkich regionach tropikalnych w Afryce, Australii, Oceanii, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej czy Ameryce Środkowej i Południowej.


Posłuchaj
178:47 2023_05_31 07_00_10_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 31 maja godz. 07:00

 

Choć papugi kojarzą się z egzotyką i tropikami, można je spotkać także w Polsce, jednak wciąż jest ich niewiele. Mowa o dziko żyjących zielonych papugach aleksandrettach obrożnych, które pochodzą z Afryki i Indii. Niektóre papugi odnajdują się też na górskich terenach.

Co ciekawe, nie wszystkie papugi potrafią latać. Kakapo jest jedyną nielotną i przy tym najcięższą papugą. Prowadzi nocny tryb życia i stanowi endemiczny gatunek Nowej Zelandii.

Czy każdą papugę można nauczyć mówić? Czy wszystkie lubią tropiki? Czy nierozłączki rzeczywiście są nierozłączne? Sprawdzimy to w Poranku 31 maja. 

KLIKNIJ I SŁUCHAJ CO GRAMY TERAZ

Audycja: Poranek
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 31.05.2023
Godzina emisji: 7.00 - 10.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Zwierzęta żyjące w Australii

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 16:00
W Australii jest bardzo dużo różnych zwierząt. Niektóre z nich żyją tylko tam i nie można ich spotkać na żadnym innym kontynencie. Takie zwierzęta to endemity.  Najbardziej znane zwierzęta w Australii to kangury, które są bardzo skoczne - potrafią skoczyć aż na trzy metry w górę. Kangury są torbaczami, co oznacza, że małe kangury przebywają w torbie swojej mamy. W Australii żyją też koale, kazuary, kolczatki australijskie, emu, a także węże, pająki i jaszczurki i wiele innych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przygody Mikołajka w Poranku na antenie PRD

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:19
Mikołajek, czyli główny bohater serii książek René Goscinny'ego i Jean-Jacquesa Sempé'a zaistniał 29 marca 1959 w krótkiej historyjce opublikowanej we francuskim dzienniku. Przygody Mikołajka przedstawiono później w kilkunastu książkach. Na ich podstawie powstał także film w reżyserii Laurenta Tirarda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co lubią robić hipopotamy?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 12:06
Jest trzecim największym ssakiem na Ziemi, nazywany rzecznym koniem, żyje tylko w Afryce a dziś w kalendarzu jest jego święto. W "Popołudniku" Polskiego Radia Dzieciom opowiemy o hipopotamie, ale również o innych olbrzymich zwierzętach.
rozwiń zwiń