Polskie Radio Dzieciom

"Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki" - premiera piątej płyty artysty na Dzień Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 11:41
Piąta płyta Artura Gotza to wyjątkowy album familijny, który składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to 10 premierowych piosenek z muzyką Artura Gotza oraz tekstami Marty Fox i Artura Gotza w nowoczesnych aranżacjach z wykorzystaniem instrumentów elektronicznych. Oprócz piosenek na płycie znajdują się dwie bajki w formie słuchowisk: "Toruńskie pierniki" Artura Gotza i "Smog nas zje" Marty Fox.
Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki - premiera piątej płyty artysty na Dzień Dziecka
"Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki" - premiera piątej płyty artysty na Dzień DzieckaFoto: mat. pras.

Krążek jest debiutem artysty w roli autora muzyki i tekstów, jest to także debiutancka płyta dla najmłodszej widowni. Artur Gotz, który zagrał ponad 600 koncertów w całej Polsce oraz Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, powrócił do tematyki dziecięcej. Artysta w wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem "The Imagination" w Londynie, w którym zrealizował trzy spektakle dla dzieci. Jednym z nich była legenda o toruńskich piernikach, którą wówczas jako 18-latek napisał na zamówienie londyńskiego teatru. Przedstawienie prezentowane było 80 razy w Wielkiej Brytanii, a także w Polsce. W 2018 roku spektakl został wznowiony na życzenie Polonii w Australii i zaprezentowany na dwóch festiwalach: PolArt Brisbane i na Polish Festival w Melbourne oraz w Sydney, Adelajdzie i Perth. Na potrzebę płyty stworzona została nowa muzyka. 

Drugie słuchowisko to "Smog nas zje" na podstawie bajki Marty Fox, poetki i pisarki, autorki 50 książek, nazywanej "objawieniem polskiej powieści młodzieżowej".

Posłuchaj Listy Przebojów PRD w której gościem był Adrur Gotz.

Posłuchaj
59:16 2023_05_25 18_00_02_RadioDzieciom_Lista_Przebojow_PRD.mp3 Lista Przebojów Polskiego Radia Dzieciom - Notowanie 215

 

Jest to opowieść o siedmiogłowym smoku, który obudził się, aby ratować świat przed strasznym smogiem. Treść ekologiczna została podana w sposób prosty, język jest jednocześnie bajkowy i współczesny, daleki od nachalnego dydaktyzmu, dzięki czemu słuchowisko oprócz walorów artystycznych stanie się projektem edukacyjnym. 

Piosenki mienią się ciekawymi rytmami. Są to m.in. przebojowa "Zielona Nikola" o dziewczynce, która ubiera się na zielono i interesuje się ekologią. Rock and roll’owa piosenka "Ugniatamy, wyrabiamy" opowiada o wspólnym pieczeniu ciasta, które może być dobrą i radosną zabawą, połączoną z tańcem. Do tej piosenki animowany teledysk przygotowało Gentle Bear Studio: https://youtu.be/8Un5Wsh8A7A

Utwór "Będzie dobrze" może istnieć również poza płytą – to poetycka nadzieja na lepsze jutro. Na krążku znajduje się również wiele innych postaci m.in. "Świerszczyk mały", "Erwin Smok" czy "Paweł Raper". 

Dodatkowo do płyty dołączony jest śpiewnik, w którym znajdują się teksty utworów, a także nuty, aby śpiewać i akompaniować sobie na gitarze, fortepianie lub pianinie w domu, szkole czy domu kultury. 

W słuchowiskach, które wyreżyserował Artur Gotz wystąpili aktorzy: Hanka Brulińska, Barbara Garstka, Tomasz Gęsikowski, Arleta Lemańska, Marcin Piejaś, Karina Seweryn, Anna Walkowiak-Sikorska. W nagraniach piosenek wzięli udział muzycy: Piotr Bogutyn, Łukasz Jerzykowski, Dawid Ludkiewicz, Kuba Mikulski, Przemek Sokół. Ilustracje przygotowała Edyta Petrzak, a warstwę wizualną zaprojektował Arutiun Sargsyan. Premiera koncertowa albumu odbędzie się w Paryżu. 

To kolejny album artysty, który powstał dzięki akcji crowdfundingowej. Tym razem na portalu "wspieram.to". Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Radio Dzieciom, kwartalnik "Guliwer", Agencja Informacyjna i Kulturalnipl. Partnerami projektu są m.in. Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, ZAiKS, Biblioteka Publiczna w Piasecznie, ASSITEJ – Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, Polish Community Council of Victoria w Australii i Gmina Kadzidło. Wydawcą albumu jest Luna Music. 

Oficjalna strona artysty: www.arturgotz.pl

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym płyty "Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Rozmowa z Laurą Bączkiewicz - reprezentantką Polski w konkursie Eurowizji Junior 2022

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 15:02
Podczas wielkiego finału "Szansy na sukces. Eurowizja Junior 2022" wyłoniono polskiego reprezentanta. Stanie on na wielkiej scenie tegorocznej Eurowizji Junior w Armenii. Wybór był sumą punktów przyznanych finalistom przez jurorów oraz głosów telewidzów. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Laurą Bączkiewicz - reprezentantką Polski na XX Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacja z programu "The Voice Kids" w "Gwiazdozbiorze" PRD

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 21:10
W miniony weekend miał miejsce finał 6. edycji programu muzycznego dla dzieci "The Voice Kids". Zwyciężyła 14-letnia Martyna Gąsak. Na relacje z wydarzenia zapraszamy do audycji Gwiazdozbiór. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

III edycja Polonijnego Turnieju Edukacyjnej Gry Planszowej "Miś Wojtek"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 08:00
Instytut Pamięci Narodowej po raz trzeci organizuje Polonijny Turniej Edukacyjnej Gry Planszowej "Miś Wojtek", skierowany do uczniów szkół polonijnych z całego świata.
rozwiń zwiń