Polskie Radio Dzieciom

Rodzinne spotkanie z dzikimi zwierzętami

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 10:00
Lista zagrożonych gatunków stale wzrasta, dlatego też coraz głośniej mówi się o tym, jak ważna jest edukacja na temat dzikich zwierząt i środowiska ich życia. Z czasem jednak to może nie wystarczyć, a nauka w tym kierunku na tyle wzbudzi nasze zainteresowanie, że w pewnym momencie zechcemy zobaczyć niektóre gatunki zwierząt na własne oczy. O tym jak przygotować dzieci i siebie na taką podróż opowiadają goście audycji i miłośnicy zwierząt, Anna i Krzysztof Kobus.
Na zdjęciu Anna Olej-Kobus
Na zdjęciu Anna Olej-KobusFoto: Z archiwum prywatnego rodziny Pinkwartów

Decydując się na wycieczkę na safari z pewnością każdy będzie chciał przywieźć do domu pamiątkowe zdjęcia. Jednak, aby dobrze sfotografować zwierzęta, trzeba się do tego odpowiednio przygotować i m.in. poznać ich zachowania. Dzięki temu, kiedy podczas robienia zdjęć słoniom osoba zobaczy, że zwierzę podnosi trąbę, będzie to wskazówka na to, by się wycofać, gdyż jest to oznaka zdenerwowania i możliwego ataku. Tak więc wiedza na temat zwyczajów zwierząt może uchronić nas przed niebezpieczeństwem, jednocześnie pozwalając obserwatorom na zobaczenie ich z bliskiej odległości.  

Posłuchaj
59:43 2021_04_03 21_00_17_RadioDzieciom_Dziecko_w_drodze.mp3 Dziecko w drodze 3 kwietnia godz. 21:00

Jeśli na taką wycieczkę wybiera się cała rodzina, najważniejszym czynnikiem decydującym o jej destynacji jest bezpieczeństwo zdrowotne oraz poziom pomocy medycznej danego kraju. Co więcej, rodzice muszą pamiętać, aby nauczyć swoje pociechy zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedniego zachowania, które nie wystraszy zwierząt. Tak więc należy im wspomnieć m.in. o tym, aby nie biegać po wysokich trawach, gdzie mogą czaić się np. węże, ani nie krzyczeć do zwierząt.

Nauka o zwierzętach z podręczników nie zawsze jest ciekawa. Co innego, jeśli zobaczymy je na żywo w ich naturalnym środowisku. Jednakże, aby wybrać się na taką wycieczkę z dzieckiem, trzeba się do niej odpowiednio przygotować oraz pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa.

Audycja: Dziecko w drodze
Prowadzą: Magda i Sergiusz Pinkwart
Data emisji: 03.04.2021.

Audycja "Dziecko w drodze"  w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 21.00.

"Dziecko w drodze" - barwny i bardzo praktyczny poradnik globtroterów, którzy podróżują z małym dzieckiem. Audycja składa się z trzech części. W pierwszej prowadzący opowiadają o miejscu, w którym byli i o przygodach, które im się przytrafiły. W drugiej, pojawia się gość - zazwyczaj jest to ekspert z danego kierunku lub kraju. Z trzeciej część audycji dowiecie się, jak i za ile można pojechać w dane miejsce, co koniecznie trzeba pokazać swoim Pociechom, co zjeść, jakie pamiątki kupić, i czego się wystrzegać. Zapraszają Magda i Sergiusz Pinkwart.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wyprawa na Zanzibar

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 21:00
Nazywana jest wyspą przypraw, jednak nie jest to główny cel wycieczek turystycznych. Jak dostać się tam z dzieckiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zanzibar. Jak zaplanować rodzinną podróż

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 16:45
W audycji "Dziecko w drodze" na antenie Polskiego Radia Dzieciom nasza podróżująca rodzina zabrała nas na Zanzibar. Magda i Sergiusz  zaprosili do rozmowy mieszkająca tam od 5 lat Laurę Kuzak-Markowską, która jest fotografką. W audycji podpowiadamy jak zaplanować sobie rodzinne wakacje na tej jednej z najpiękniejszych wysp na Oceanie Indyjskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z dzieckiem do Doliny Roztoki

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 22:00
W najbliższą sobotę w audycji "Dziecko w drodze" w Polskim Radiu Dzieciom, odwiedziliśmy Dolinę Roztoki. Naszymi przewodnikami w tej wędrówce, ale nie tylko byli Magda i Sergiusz Pinkwart. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziecko w drodze". Poznajemy Nowy Sącz i jego okolice

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 14:57
W audycji "Dziecko w drodze" wybraliśmy się z mikrofonem m.in  na Górę Zabełecką – punkt widokowy na Nowy Sącz, Zamek Królewski w Nowym Sączu – Basztę Kowalską, Muzeum Ziemi Sądeckiej i przepiękny skansen. Podróżnikom i autorom audycji towarzyszył siedmioletni syn. Co warto zobaczyć wybierając się rodzinnie do Nowego Sącza i jego okolic?
rozwiń zwiń