Polskie Radio
Section05
Góry Świętokrzyskie

Park Legend, Łysa Góra i Pielgrzym. Czy Świętokrzyskie faktycznie czaruje?

- W Górach Świętokrzyskich nie mamy Wawelu i wielkich atrakcji historycznych, ale za to mieliśmy cudowne historie o czarownicach, babach jagach i madejowym łożu. Tak narodziła się idea tego miejsca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Panek z Parku Legend. "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra" w Nowej Słupi.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra Łysa Góra Nowa Słupia Park Legend legendy

Jacek Słowak i Chata Podróżnika. „Nie chcę być daleko od Polski”

Podróżuje od 30 lat. Przeszedł i przejechał cały świat. Jak sam przyznaje, w niektórych krajach zatrzymywał się na dłużej, w innych był na chwilę. Znalazł kilka pięknych miejsc, gdzie mógłby osiąść na stałe. Jednak jego serce skradły Góry Świętokrzyskie. „Urodziłem się w Kielcach. Tu mam rodzinę, bliskie mi osoby. Nie chcę być daleko” - mówi Jacek Słowak, podróżnik, twórca Chaty Podróżnika.
Zobacz więcej na temat:  emigracja podróże Afryka Polonia podróże zagraniczne turystyka Kielce Małgorzata Frydrych

Minęło sto lat od odkrycia prehistorycznych Kopalni Krzemionkowskich

Trzy lata temu na listę Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafił Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Odkryte w 1922 roku przez prof. Jana Samsonowicza pod Ostrowcem Świętokrzyskim neolityczne kopalnie krzemienia dają unikatowe świadectwo tradycji kulturowej i stanowią wybitny przykład zespołu obiektów techniki i krajobrazu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler UNESCO Ostrowiec Świętokrzyski archeologia STYL ŻYCIA społeczeństwo regiony odkrywcy

Niezwykła dziura w ziemi, Raj się nazywa

Jaskinia Raj to wapienna jaskinia krasowa położona w Chęcinach w Górach Świętokrzyskich na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj, 11 km na południowy zachód od Kielc. Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową. Obok Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach należy do unikatowych w Polsce obiektów krasowych. Jest udostępniona dla ruchu turystycznego. Po jaskini spacerujemy z dziećmi i przewodnikiem.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska raj

"Warto wybrać jeden z parków narodowych". Prezydent apeluje o wsparcie polskiej turystyki

Prezydent Andrzej Duda zaapelował, aby wspierać polską branżę turystyczną. "Na cel podróży warto wybrać jeden z polskich parków narodowych" - napisano na Twitterze Kancelarii Prezydenta. Obok zamieszczono nagranie prezydenta na szczycie Świętego Krzyża w Świętokrzyskim Parku Narodowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda prezydent turystyka GOSPODARKA parki narodowe kancelaria prezydenta świętokrzyskie regiony 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy 5 lat kadencji prezydenta Andrzeja Dudy