Polskie Radio Dzieciom

Co kryje się w naszych genach?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 19:57
Czemu jeden piesek może być biały, a jego brat łaciaty? Dlaczego ludzie mają różny kolor skóry? Czemu mówi się czasem, że wyglądasz jak "wykapana babcia"? Nad tym właśnie zastanawiali się Leopold i Filip.
DNA
DNAFoto: qimono/pixabay.com/CC0 Public Domain

A wszystko zaczęło się od filipowego klapniętego uszka. Bo dlaczego inne króliki mają słuchy proste, a tylko on ma inaczej? Co prawda jego dziadek też miał ten feler, ale dziadek to dziadek, a Filip to Filip - prawda? Czy klapnięte uszko "odziedziczył" po dziadku? Na to pytanie najpewniej trzeba byłoby szukać odpowiedzi w DNA Filipa. 

Posłuchaj
55:04 Dzieci_AAC 2020_11_06-17-58-58.mp3 Czym są wirusy i dlaczego niektóre z nich noszą koronę? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_6.11.2020.

Co to jest DNA? Jest to cząsteczka, zawierająca przekazywaną dziedzicznie informację dotyczącą struktury białek budujących organizm. Co ciekawe - jak przekonywał gość audycji - cząsteczka DNA w porównaniu z atomem jest duża, a kiedy porównać ją z bakterią - to jest mała. 

Czym są geny i czemu są dla nas ważne. O tym Filip i Leopold pytali prof. Ewę Bartnik, autorkę książki: Co kryje się w naszych genach? Największa łamigłówka ludzkości". I wyobraźcie sobie, że w jednej komórce może się zmieścić prawie 2 metry "zapisu DNA! Więc gdyby wyciągnąć z naszych komórek te cząsteczki, a potem je połączyć - to taki łańcuch sięgnąłby Księżyca! Tak przynajmniej twierdzi Filip!
Czym są wirusy i dlaczego niektóre z nich noszą koronę? O te wszystkie "małe" sprawy Filip i Leopold pytali naszego gościa. Na co dzień nie myślimy o tym, jakie znaczenie i wpływ na nasze życie ma genetyka. Wydaje nam się skomplikowaną i dość odległą dziedziną wiedzy. Okazuje się jednak, że stykamy się z nią każdego dnia.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość: Ewa Bartnik
Data emisji: 06.11.2020
Godz. emisji: 18.00

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo

Zobacz także
Czytaj także

Pomyśl, żeby zrozumieć. Lew i Królik o tajemnicach mózgu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 15:29
Lew i Królik mają ostatnio skłonność do przedziwnych rozmyślań. I tym razem proponują słuchaczom podróż w głąb mózgu, który - jako narząd ośrodkowego układu nerwowego występuje u większości zwierząt. I jak mówi Królik - od świata oddziela go tylko mała "kopułeczka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roboty, które kiedyś nas wyręczą

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 16:18
R2D2, C3P0, Wall-e - czy to "Gwiezdne Wojny", czy produkcje z amerykańskiej fabryki snów - roboty od dawna zawojowały wyobraźnię filmowców. Nie tylko filmowców, bo królików też - radiowemu Królikowi zamarzyły się czasy, kiedy nie będzie musiał sprzątać i wszystko za niego zrobi maszyna.
rozwiń zwiń