Polskie Radio Dzieciom

Kto wymyślił radio? Historia odbiorników radiowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:00
"Telegraf jest rodzajem bardzo długiego kota. Naciskacie jego ogon w Nowym Jorku, a głowa miauczy w Los Angeles. Radio działa na tej samej zasadzie. Tylko nie ma kota !" - tłumaczył już sto lat temu ciekawym tego wynalazku, laureat Nagrody Nobla, Albert Einstein. Jak na przestrzeni wieków zmieniały się sposoby i narzędzia masowej komunikacji?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: jdrv_art/Shutterstock

Posłuchaj
54:17 Dzieci_AAC 2021_01_12-17-59-00.mp3 Kto wymyślił radio? Historia odbiorników radiowych.

 

Polskie Radio Dzieciom, to antena cyfrowa Polskiego Radia Dzieciom, która Program emituje przez internet, albo przez cyfrowy system DAB+. Ale dawno temu sygnał radiowy nadawano trochę inaczej. Indianie mieli swoje znaki dymne, murzyni swoje tam-tamy, a co w Europie służyło za narzędzie do przekazywania wiadomości? Przez wiele lat prym wiodło radio. Filip i Leopold zapoznali się z historią odbiorników radiowych.

Kto je wymyślił? - Niektórzy mówią, że Włoch (Guglielmo Marconi), inni - że Serb (Nikola Tesla). Ale jeszcze wcześniej, prawie 170 lat temu, pojawił się w Europie kapitalny sposób przekazywania wiadomości. Telegraf! - mówił gość "Podwieczorka" - Jerzy Lewajski z Narodowego Muzeum Techniki.


Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o wynalazcach, telegrafach i o "radiowym" przesyłaniu dźwięku - o tym wspaniałym wynalazku, jakim do dziś pozostaje radio!

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Jerzy Lewajski
Data emisji: 13.01.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!


Zobacz także
Czytaj także

Najlepsze miasto świata to?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 01:13
"...państwo tworzy się dlatego, że żaden z nas nie jest samowystarczalny, tylko mu potrzeba wielu innych... "- pisał już tysiące lat temu w swoich dziełach filozof grecki, Platon. Myślał tak: "Zaplanujmy idealne państwo, w którym ludzie będą doskonale znali swoje obowiązki, swoje powinności i będzie to wszystko doskonale funkcjonowało" - opowiadała w "Podwieczorku…" Anna Pięcińska, która jest instruktorem żeglarstwa i kapitanem jachtowym z dyplomem filologa i historyka sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieszczady! Tarnica, Szeroki Wierch, Przysłup Caryński...

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 08:00
Góry, lasy i całkiem sporo zwierząt, a wśród nich wilki i niedźwiedzie... więc może by tak rzucić wszystko i pojechać w końcu w te Bieszczady? Tarnica, Szeroki Wierch, Przysłup Caryński... kto nie miał takich marzeń! Czasem nawet myślą o tym radiowe zwierzaki. Lew i Królik tak za tymi górami zatęsknili, że do bieszczadzkiej rozmowy zaprosili podróżniczkę Zofię Nowaczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O słowach starych i nowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:00
"Zawżdy kiedy wzdłuż i wszerz orzesz rolę…." - książka Agnieszki Frączek "Dziadki i dziatki - czyli o słowach starych i nowych" to zabawnie rymowana historia o języku polskim i o słowach - tych starych - jak "trotuar", oraz tak nowych, jak "dron". Każdy z tych wierszyków jest dość zawiły literacko więc świetnie mógłby służyć za dyktando pomocne nauce ortografii. W cyfrowym Polskim Radiu Dzieciom wyjaśniliśmy zawiłą tematykę powstawania nowych słów. 
rozwiń zwiń