!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Pszczoły budzą się już z zimowego snu!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:31
Nie tylko niedźwiedzie! Pszczoły miodne też budzą się teraz z zimowego snu. A kiedy spotkamy je latem w ogrodzie, opędzamy się od nich jak od natrętnych much bojąc się użądlenia. Tymczasem te małe owady zapylają rośliny, będące nieodłączną częścią ekosystemu, którymi żywią się inne owady i zwierzęta. Co teraz pszczoły robią w ulu i jakie prace wykonują pszczelarze aby ich pszczołom żyło się dobrze i zdrowo?
Pszczołom w Polsce nie jest najlepiej
Pszczołom w Polsce nie jest najlepiej Foto: Igor Podgorny/Shutterstock.com

Nie tylko pszczoły wykonują tę pożyteczną pracę - zapylaczami mogą być także muchówki, motyle, a nawet mrówki, jednak to właśnie pszczoły są najbardziej pracowite. Są też jedynymi zimującymi gromadnie owadami zapylającymi, dzięki czemu już wiosną mogą zapylić wiele roślin - ich tułów pokrywają włoski, co sprzyja temu, że pyłek przenosi się z kwiatu na inny kwiat.

pszczoły rysunek_1200.jpg
10 ciekawostek o pszczołach

Poza tym - jedynie pszczoła miodna jest w stanie wytworzyć miód.

 
Kto zimą mieszka w ulu? I czy pszczoły jakoś obchodzą Dzień Kobiet? "Chyba nawet nie wiedzą, że coś takiego jest, ale pszczelarze zawsze starają się zasiać swoim pszczołom piękne kwiaty" - zapewniała Magda Kozerska z Fundacji Kochajmy Pszczoły, która była gościem Podwieczorka. Co teraz pszczoły robią w ulu? Czemu tam są same pszczele "dziewczyny"? I kiedy pojawiają się trutnie?

Posłuchaj
58:56 2021_03_09 18_00_03_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 9 marca godz. 18:00

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Hanna Werkowicz
Data emisji: 9.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo

Zobacz także
Czytaj także

Czym jest symbioza i jak w nią wejść

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 19:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie święto pracowitych owadów

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 06:00
Pszczoły to pracowite stworzenia, które gwarantują przetrwanie wielu żyjącym na ziemi gatunkom. Żyją stadnie, pomagają sobie nawzajem i porozumiewają się kodując informacje w tańcu. 8 sierpnia obchodziły swoje święto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O, Kurdybanek… Ziołolecznictwo króla Jana III

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 14:01
Zanim wymyślono lekarstwa w postaci pastylek i pigułek, to przez setki lat leczyliśmy się ziołami. Zioła się parzyło i piło zrobiony z nich napar, albo po prostu przykładało do skóry. Czasem to wystarczyło, żeby łagodzić objawy różnych dolegliwości. Zazwyczaj ziołolecznictwem parali się ludzie prości, ale zdarzało się też, że niektóre rośliny można było znaleźć na stołach królewskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zbudować robota? Lew i Królik podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 18:00
Kto by nie chciał zmechanizować nieco swoich codziennych obowiązków? Mieć robota do sprzątania, do odkurzania, do zmywania naczyń - i nie mówimy tu o zmywarce. Do wieczornej audycji Polskiego Radia Dzieciom zaprosiliśmy gości z sali zabaw Konstruktor - Monikę Klepacką i Michała Boczkowskiego.
rozwiń zwiń