Polskie Radio Dzieciom

Jak wygląda życie sowy na ranczo?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 22:41
Jest takie miejsce w Polsce, gdzie można spotkać kilkadziesiąt różnych gatunków zwierząt, w tym jelenie, kozy, a nawet lisa polarnego. Jest ono domem dla zwierząt hodowlanych oraz rzadko spotykanych. Jednym z ostatnich gości takiego ranczo została sowa płomykówka, o której jest mowa w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Sowy polują w nocy, muszą więc mieć doskonały słuch i zachowywać się jak najciszej
Sowy polują w nocy, muszą więc mieć doskonały słuch i zachowywać się jak najciszejFoto: óskar elías sigurðsson/flickr/cc by 2.0

Przyjęło się, że sowa to symbol mądrości i edukacji. Dlatego zaskoczeniem może być fakt, że ich iloraz inteligencji jest niższy w porównaniu do innych ptaków. Nie przeszkadza im to jednak w polowaniu, którego skuteczność u pewnych gatunków wynosi prawie 100%. Może to wynikać m.in. z tego, że nie wydają żadnego dźwięku podczas lotu, przez co trudniej jest je również dostrzec.

- Większość sów potrafi np. z 10 metrów usłyszeć bicie serca gryzoni, które są gdzieś pod ziemią czy daleko pod śniegiem – powiedział gość audycji, Michał Ners. Oprócz wyjątkowego słuchu, sowy mają także znakomity wzrok. Widzą bardzo dobrze w dzień i w nocy, ponieważ jak się okazuje, niektóre gatunki tych ptaków prowadzą także dzienny tryb życia. Co więcej, w przeciwieństwie do pozostałych sów, te, które są przystosowane do życia w nocy widzą świat jedynie w biało-czarnych barwach. 

Posłuchaj
59:21 2021_03_24 18_00_10_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 24 marca godz. 18:00

  Sowy nie są ptakami, które muszą latać codziennie. Robią to głównie wtedy, gdy zgłodnieją. Jako typowe drapieżniki, ich pożywienie mogą stanowić np. nietoperze bądź myszy. Jeśli ktoś zdecyduje się na trzymanie sowy w domu może ją karmić kawałkami kurczaki wraz kośćmi, które są dobrym źródłem wapnia.

Droga do posiadania tego ptaka nie należy do najkrótszych. W momencie odebrania sowy z hodowli otrzymuje się specjalne dokumenty, które są potrzebne do jej zarejestrowania, a następnie zdobycia zezwolenia na przetrzymywanie jej. Są jednak osoby, które się na to decydują. Jedną z nich jest Michał Ners, który w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedział o swojej sowie CzuCzu.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość:  Michał Ners
Data emisji: 24.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!  

Zobacz także
Czytaj także

Pszczoły budzą się już z zimowego snu!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:31
Nie tylko niedźwiedzie! Pszczoły miodne też budzą się teraz z zimowego snu. A kiedy spotkamy je latem w ogrodzie, opędzamy się od nich jak od natrętnych much bojąc się użądlenia. Tymczasem te małe owady zapylają rośliny, będące nieodłączną częścią ekosystemu, którymi żywią się inne owady i zwierzęta. Co teraz pszczoły robią w ulu i jakie prace wykonują pszczelarze aby ich pszczołom żyło się dobrze i zdrowo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odnaleźć wiosnę w warszawskim ZOO

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:18
W dniu 93 urodzin warszawskiego ogrodu zoologicznego, Królik Filip i Lew Leopold spędzają podwieczorek w towarzystwie Joanny Piotrowskiej, znanej jako Wiewiórka Julka ze stołecznego ZOO. Zdradzą m.in. która zwierzęca rodzina powiększy się na wiosnę, a także jak wyglądały początki tego miejsca.
rozwiń zwiń