X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak odnaleźć wiosnę w warszawskim ZOO

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:18
W dniu 93 urodzin warszawskiego ogrodu zoologicznego, Królik Filip i Lew Leopold spędzają podwieczorek w towarzystwie Joanny Piotrowskiej, znanej jako Wiewiórka Julka ze stołecznego ZOO. Zdradzą m.in. która zwierzęca rodzina powiększy się na wiosnę, a także jak wyglądały początki tego miejsca.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: Instytut Francuski

Po długich latach oczekiwań, 11 marca 1928 roku otwarty został warszawski ogród zoologiczny. Powstał on m.in. dzięki pomocy Mieczysława Pągowskiego, który posiadał własny zwierzyniec. Wśród pierwszych podopiecznych ZOO znalazł się jeleń, krokodyl oraz kilka zwierząt kopytnych. Jeśli chodzi o lwy, te zawitały do ogrodu zoologicznego po dłuższym czasie, gdyż budowę lwiarni, którą rozpoczął Jan Żabiński, przerwał wybuch II wojny światowej.

Posłuchaj
59:50 2021_03_11 17_59_59_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 11 marca godz. 18:00

Obecnie w warszawskim ZOO żyje ok. 12,000 osobników. Liczba ta jednak może się zwiększyć już niedługo. Według niektórych, narodziny zwierząt są jedną z oznak zbliżającej się wiosny. Na świat zdążyła już przyjść wielbłądzica dwugarbna - Mania, a niedługo dołączą do niej osiołek somalijski, oraz antylopa bongo.

Do jednych z najważniejszych zadań każdego ZOO należy ochrona zagrożonych gatunków. Będąc w ogrodzie zoologicznym, trzeba jednak pamiętać o pewnych kwestiach, takich jak np. niedokarmianie tamtejszych podopiecznych. Ponadto, ze względów bezpieczeństwa oraz by zadbać o jak najlepszy komfort zwierząt, nie wolno pukać w szyby za którymi się one znajdują, ani wkładać rąk za ogrodzenie.

W marcu warszawski ogród zoologiczny zaprasza wszystkich codziennie od 9:00 do 17:00. Będąc tam pamiętajcie, by uważnie wypatrywać Wiewiórki Julki, gościa Polskiego Radia Dzieciom.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Paweł Pilarski
Data emisji: 11.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

Zobacz także

Czytaj także

Zaglądamy do komiksu "Malutki Lisek i Wielki Dzik"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 16:16
Pierwszy dzień jesieni Lew i Królik witali wręcz komiksowo! Przecież w tym tygodniu codziennie rozmawiali o książkach z rysunkami i dialogami w chmurkach. Do rozmowy zaprosili Berenikę Kołomycką, autorkę serii ślicznie rysowanych komiksów "Malutki Lisek i Wielki Dzik". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym różni się harcerz od skauta

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 14:39
Wszyscy wiedzą co znaczy "mieć brata". Jeśli go mamy, to znaczy, że za zwyczaj z nim mieszkamy dopóki nie dorośnie. I czasami my denerwujemy się na niego, czasem on na nas, ale przecież tak naprawdę to się nawzajem kochamy. Mówi się też czasem o "bratniej duszy". Taką "bratnią duszą" dla Ani Shirley, bohaterki powieści Lucy Maud Montgomery, była jej przyjaciółka Diana. Bratnią duszą jest zazwyczaj bardzo bliski przyjaciel, ktoś, kto rozumie nas bez słów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły budzą się już z zimowego snu!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:31
Nie tylko niedźwiedzie! Pszczoły miodne też budzą się teraz z zimowego snu. A kiedy spotkamy je latem w ogrodzie, opędzamy się od nich jak od natrętnych much bojąc się użądlenia. Tymczasem te małe owady zapylają rośliny, będące nieodłączną częścią ekosystemu, którymi żywią się inne owady i zwierzęta. Co teraz pszczoły robią w ulu i jakie prace wykonują pszczelarze aby ich pszczołom żyło się dobrze i zdrowo?
rozwiń zwiń