!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Czy jednorożce istnieją?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 09:53
Czasami pragniemy dodać życiu odrobinę magii, dlatego też lubimy słuchać lub oglądać historie z elementami fantastycznymi, jak np. jednorożce. Zwierzęta te słyną z tego, że swoim wyglądem przypominają konie, nierzadko z kolorową grzywą. Jednak elementem, który je wyróżnia jest niezwykle wartościowy róg, o którym mówi się, że ma magiczną moc. Czy naprawdę ma? O tym w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pierwsze informacje o jednorożcach pochodzą ze starożytności i widnieją na pieczęciach cywilizacji doliny Indusu, której ziemie obecnie są zajmowane przez Afganistan, Pakistan i północne Indie. Co więcej zwierzęta te zostały wspomniane także w Biblii. Jednak najprawdopodobniej w obydwu przypadkach chodziło o bawoły lub byki, które zostały przedstawione z profilu, co by tłumaczyło obecność jednego rogu. Za jednorożca uważano także kiedyś nosorożca. 

Posłuchaj
59:15 2021_05_14 18_00_00_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Czy jednorożce istnieją?_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom_14.05.2021. 

Opisów tych zwierząt było wiele. Jeden z rzymskich historyków twierdził, że jednorożce mają głowę jelenia, nogi słonia i ogon dzika, natomiast reszta ciała przypomina budową konia. W Chinach mówiono, że istoty te były pokryte zielonymi łuskami, a głowa wyglądała jak u lwa. Nazywali je qilin, a w Japonii kirin. Tam z kolei opisywano je jako połącznie smoka z jeleniem. Niektóre opowieści mogą także bazować na wymarłych już zwierzętach o nazwie elasmoterium, które były nieco wyższe od nosorożców.

W średniowieczu uważano, że jednorożca mogli mieć tylko królowie i papieże. Co ciekawe, u jednego mężczyzny zainteresowanie tym zwierzęciem było tak duże, że postanowił sam tworzyć jednorożce poprzez modelowanie rogów młodych koziołków w jeden. Więcej w załączonej audycji.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" 

Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 14.05.2021.
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wymyśl sobie przytulankę!

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 13:20
Chiński różowy smok z łapami lwa i rogami jak u kozy, czy pierzasty nietoperz z nogami fauna, baśniowy pegaz z delikatnymi przezroczystymi skrzydłami... są artyści, którzy lalkowe przytulanki tworzą na specjalne zamówienie klienta. Wyjątkowe lalki - art dolls - tworzone z różnych materiałów mogą osiągać ceny w tysiącach dolarów i traktowane są niejednokrotnie jak dzieła sztuki. Żeby je wykonać, należy przecież umieć rzeźbić, malować, projektować kostiumy a ich tworzenie zajmuje czasem miesiące pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mural. Sztuka malowania na niestandardowym płótnie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 23:55
Wizja artystyczna czy może akt wandalizmu? Co określamy mianem muralu? Bez wątpienia ich twórców cechuje kreatywność, a dla wielu jest to sztuka jak każda inna. Temat zaciekawił również bohaterów „Podwieczorka z Filipem i Leopoldem”, dlatego do swojego wirtualnego studia zaprosili Dariusza Paczkowskiego, grafficiarza, performera i animatora życia kulturalnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wcale nie trzeba być superbohaterem aby mieć supermoce

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 10:06
Popularność superbohaterów wynika m.in. z tego, że za pomocą swoich supermocy dokonują rzeczy, których zwykły człowiek nie byłby w stanie zrobić. Jak jednak można było usłyszeć w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem, każdy z nas może posiadać nadzwyczajne moce, nie będąc nawet tego świadomym.
rozwiń zwiń