Polskie Radio Dzieciom

Czy jednorożce istnieją?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 09:53
Czasami pragniemy dodać życiu odrobinę magii, dlatego też lubimy słuchać lub oglądać historie z elementami fantastycznymi, jak np. jednorożce. Zwierzęta te słyną z tego, że swoim wyglądem przypominają konie, nierzadko z kolorową grzywą. Jednak elementem, który je wyróżnia jest niezwykle wartościowy róg, o którym mówi się, że ma magiczną moc. Czy naprawdę ma? O tym w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pierwsze informacje o jednorożcach pochodzą ze starożytności i widnieją na pieczęciach cywilizacji doliny Indusu, której ziemie obecnie są zajmowane przez Afganistan, Pakistan i północne Indie. Co więcej zwierzęta te zostały wspomniane także w Biblii. Jednak najprawdopodobniej w obydwu przypadkach chodziło o bawoły lub byki, które zostały przedstawione z profilu, co by tłumaczyło obecność jednego rogu. Za jednorożca uważano także kiedyś nosorożca. 

Posłuchaj
59:15 2021_05_14 18_00_00_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Czy jednorożce istnieją?_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom_14.05.2021. 

Opisów tych zwierząt było wiele. Jeden z rzymskich historyków twierdził, że jednorożce mają głowę jelenia, nogi słonia i ogon dzika, natomiast reszta ciała przypomina budową konia. W Chinach mówiono, że istoty te były pokryte zielonymi łuskami, a głowa wyglądała jak u lwa. Nazywali je qilin, a w Japonii kirin. Tam z kolei opisywano je jako połącznie smoka z jeleniem. Niektóre opowieści mogą także bazować na wymarłych już zwierzętach o nazwie elasmoterium, które były nieco wyższe od nosorożców.

W średniowieczu uważano, że jednorożca mogli mieć tylko królowie i papieże. Co ciekawe, u jednego mężczyzny zainteresowanie tym zwierzęciem było tak duże, że postanowił sam tworzyć jednorożce poprzez modelowanie rogów młodych koziołków w jeden. Więcej w załączonej audycji.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" 

Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 14.05.2021.
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wymyśl sobie przytulankę!

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 13:20
Chiński różowy smok z łapami lwa i rogami jak u kozy, czy pierzasty nietoperz z nogami fauna, baśniowy pegaz z delikatnymi przezroczystymi skrzydłami... są artyści, którzy lalkowe przytulanki tworzą na specjalne zamówienie klienta. Wyjątkowe lalki - art dolls - tworzone z różnych materiałów mogą osiągać ceny w tysiącach dolarów i traktowane są niejednokrotnie jak dzieła sztuki. Żeby je wykonać, należy przecież umieć rzeźbić, malować, projektować kostiumy a ich tworzenie zajmuje czasem miesiące pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mural. Sztuka malowania na niestandardowym płótnie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 23:55
Wizja artystyczna czy może akt wandalizmu? Co określamy mianem muralu? Bez wątpienia ich twórców cechuje kreatywność, a dla wielu jest to sztuka jak każda inna. Temat zaciekawił również bohaterów „Podwieczorka z Filipem i Leopoldem”, dlatego do swojego wirtualnego studia zaprosili Dariusza Paczkowskiego, grafficiarza, performera i animatora życia kulturalnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wcale nie trzeba być superbohaterem aby mieć supermoce

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 10:06
Popularność superbohaterów wynika m.in. z tego, że za pomocą swoich supermocy dokonują rzeczy, których zwykły człowiek nie byłby w stanie zrobić. Jak jednak można było usłyszeć w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem, każdy z nas może posiadać nadzwyczajne moce, nie będąc nawet tego świadomym.
rozwiń zwiń