Polskie Radio Dzieciom

Jak poprawni wymówić słowo ketchup?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 15:18
Kiedy powracamy do kraju z podróży, przywozimy ze sobą różne pamiątki, nierzadko także w postaci słów, których nauczyliśmy się będąc za granicą. Zdarza się, że wyrazy te określają potrawy, które z czasem stają się popularne także w Polsce. Pojawia się wtedy jednak pytanie, jak dane słowo należy wymówić. Wskazówek udzielił gość smakowitego wydania "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" i językoznawca, Agata Hącia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Volodymyr TVERDOKHLIB

Przywożąc do kraju nową potrawę bardzo często nazywamy ją pożyczając słowa z innego języka, np. angielskiego. Niemniej jednak pragniemy dostosować dany wyraz do języka polskiego, przez co zaczynamy je odmieniać, mimo że za granicą nie jest to praktykowane. W efekcie tego nasze słownictwo się wzbogaca. Jednym z przykładów jest nazwa potrawy pochodzącej z krajów arabskich. Jest to pasta z bakłażana i mówi się na nią baba ghanoush. Jednakże, kiedy chcemy poinformować, co jemy, powiemy "Jem babę ghanoush". 

Posłuchaj
58:34 2021_08_24 18_00_39_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 24 sierpnia godz. 18:00

Czasami sposób pisania nazwy potrawy różni się od jej wymowy. W przypadku kotlecików i innych mięsnych potraw zrobionych z rasy bydła pochodzącego z Japonii, piszemy słowo "wagyu", ale mówimy "łagju", wysoko wypowiadając drugą sylabę. Innym słowem, którego wymowa budzi kontrowersje jest popularny na całym świecie ketchup. Jak się okazuje, poprawnie jest powiedzieć "keczup", a nie "keczap". Co więcej, chociaż nazwa ta wywodzi się z języka angielskiego, sam produkt narodził się w Chinach, gdzie różnił się od obecnie znanego sosu pomidorowego. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Agata Hącia
Data emisji: 24.08.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Proszę, dziękuję, przepraszam. ABC savoir-vivre

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:03
W "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" zwierzaki porozmawiały z Marzeną Nowicką z Akademii Montemarco o istniejących zasadach określających kulturę osobistą. Jedna z nich mówi, że młodsi powinni pierwsi przywitać się z osobami starszymi. Jednak w przypadku podawania ręki, inicjuje to człowiek, który ma więcej lat. Za zachowanie niegrzeczne uważa się także przerywanie dorosłym, a także wychodzenie bez pożegnania. Kiedy pierwszy raz idziemy do domu kolegi lub koleżanki, ich zadaniem jest to, aby nas przedstawić rodzicom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjna gimnastyka języka

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 16:55
Poprawna dykcja i wymowa ułatwiają komunikację i zmniejszają ryzyko braku porozumienia między rozmówcami. W wyraźnym artykułowaniu słów i głosek pomaga gimnastyka języka oraz ćwiczenia poprawiające oddech, które w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opisała Alicja Sitek - dyplomowany logopeda.
rozwiń zwiń