Polskie Radio Dzieciom

Wakacyjna gimnastyka języka

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 16:55
Poprawna dykcja i wymowa ułatwiają komunikację i zmniejszają ryzyko braku porozumienia między rozmówcami. W wyraźnym artykułowaniu słów i głosek pomaga gimnastyka języka oraz ćwiczenia poprawiające oddech, które w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opisała Alicja Sitek - dyplomowany logopeda.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EpicStockMedia/Shutterstock

Wakacje na plaży to dobry moment na rozpoczęcie ćwiczeń na oddychanie. Leżąc na ręczniku wciągamy najpierw powietrze ustami, a następnie wypuszczamy je nosem, obserwując przy tym czy brzuch odpowiednio się unosi i opada.  Z kolei spędzając czas na łące możemy położyć się na trawie i wciągnąć powietrze nosem tak mocno, jak gdybyśmy chcieli powąchać kwiaty. Wydychanie powietrza odbywa się natomiast przez usta.

Innym ćwiczeniem jest puszczanie bąbelków przez słomkę zanurzoną w szklance wody lub zabawa z piłką. Polega ona na tym, że w momencie, gdy trzymamy piłkę w rękach wciągamy powietrze ustami. Następnie wyrzucamy ją tak, aby się odbiła jednocześnie wypuszczając powietrze nosem, aż do momentu kiedy znowu ją złapiemy. 

Posłuchaj
59:04 2021_07_29 17_59_57_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 29 lipca godz. 18:00

Jadąc na wycieczkę samochodem dzieci mogą utrwalić sobie litery i głoski poprzez zabawę, w której udział mogą wziąć wszyscy pasażerowie. Polega ona na tym, że każda osoba musi wymyślić słowo rozpoczynające się na ostatnią głoskę wyrazu, które zostało wypowiedziane wcześniej, np. sok, krokodyl, lalka. Istnieje też parę ćwiczeń na rozciąganie języka. Najpierw otwieramy szeroko buzię, a następnie staramy się dotknąć czubkiem języka górnych zębów.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Alicja Sitek - dyplomowany logopeda
Data emisji: 29.07.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Czy jednorożce istnieją?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 09:53
Czasami pragniemy dodać życiu odrobinę magii, dlatego też lubimy słuchać lub oglądać historie z elementami fantastycznymi, jak np. jednorożce. Zwierzęta te słyną z tego, że swoim wyglądem przypominają konie, nierzadko z kolorową grzywą. Jednak elementem, który je wyróżnia jest niezwykle wartościowy róg, o którym mówi się, że ma magiczną moc. Czy naprawdę ma? O tym w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proszę, dziękuję, przepraszam. ABC savoir-vivre

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:03
W "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" zwierzaki porozmawiały z Marzeną Nowicką z Akademii Montemarco o istniejących zasadach określających kulturę osobistą. Jedna z nich mówi, że młodsi powinni pierwsi przywitać się z osobami starszymi. Jednak w przypadku podawania ręki, inicjuje to człowiek, który ma więcej lat. Za zachowanie niegrzeczne uważa się także przerywanie dorosłym, a także wychodzenie bez pożegnania. Kiedy pierwszy raz idziemy do domu kolegi lub koleżanki, ich zadaniem jest to, aby nas przedstawić rodzicom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:45
Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
rozwiń zwiń