Polskie Radio Dzieciom

"Tu próbna stacja radionadawcza...". Od radiowieszczki do spikerki. Historia powstawania radia

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 11:26
Historia radioodbiorników sięga lat dwudziestych poprzedniego wieku. Pierwsze odbiorniki radiofoniczne przypominały kiedyś drewniane meble i przeszły sporą drogę, by wyglądać jak współczesne radia. Pójściem o krok dalej było wmontowanie odbiornika w urządzenia elektryczne. Dowodem na to, że mamy do czynienia z postępem jest fakt, że możemy słuchać Polskiego Radia w radioodbiornikach cyfrowych i internetowych. 
Historia powstawania radia
Historia powstawania radiaFoto: Pixabay

Przez wiele lat ludzie przekazywali sobie wiadomości za słownie, po prostu rozmawiając ze sobą. W połowie dziewiętnastego wieku pojawił się telegraf, czyli urządzenie, które pozwalało przesłać sygnały dźwiękowe na odległość. Ulepszoną wersją telegrafu okazało się urządzenie wykorzystujące niewidoczne dla oka fale radiowe. Z czasem na świecie zaczęły pojawiać się stacje radiowe. 

Posłuchaj
59:43 2022_01_18 18_00_02_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3  Historia powstawania radia

1 lutego 1925 roku na falach radiowych po raz pierwszy usłyszano język polski. Niewiele osób miało wtedy jeszcze radio. Do 1924 roku posiadanie radioodbiornika w domu było nielegalne. Ponadto radia były początkowo bardzo drogie. Aby kupić dobre urządzenie, potrzeba było sześciu pensji. Wraz z upływem czasu radia stawały się coraz powszechniejsze, a postęp technologiczny sprawił, że ulubionych audycji możemy teraz słuchać chociażby w internecie.

Więcej na temat tego, jak rozwijało się radio znajdziecie w załączonej audycji. W rozmowie z Filipem i Leopoldem na antenie Polskiego Radia Dzieciom Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki
Data emisji: 18.01.2022
Godz. emisji: 18.00.


Czytaj więcej:
Jakie były początki muzyki filmowej?
Sztuka udawania, czyli praca aktora

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Płyty winylowe. Jak działają i jak powstają?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 14:24
Mówimy czasem, gdy ktoś powtarza coś w kółko, że brzmi jak "zdarta płyta". Młodsi słuchacze Polskiego Radia Dzieciom pewnie nie wiedzą, że powiedzenie to nie odnosi się do bardziej znanym dzieciom płyt CD, tylko do starych płyt winylowych, których nie można było potrącać podczas odtwarzania, bo bardzo się rysowały, a na porysowanych płytach igła gramofonowa potrafiła odtwarzać ciągle ten sam fragment nagrania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pofilozofujmy. Czy lew jest odważny?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 11:45
"Wiem, że nic nie wiem" to jeden z najbardziej znanych filozoficznych cytatów. Uniwersalne przesłanie Sokratesa towarzyszy nam do dziś i z pewnością jeszcze długo z nami pozostanie. Czego właściwie możemy być tak naprawdę pewni?
rozwiń zwiń