Polskie Radio Dzieciom

Ciekawostki o Słońcu. Leszek i Miś Michaś zapraszają!

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 20:30
Słońce jest najbliższą Ziemi gwiazdą, ma otoczkę oraz koronę i jest większe od wszystkich planet w Układzie Słonecznym. Korona słoneczna rozszerza się i tworzy wiatr słoneczny, czyli strumień naładowanych cząstek. Nie jest tajemnicą, że Słońce jest także bardzo gorące. Słońce ogrzewa nas nawet zimą. Gdyby nie było Słońca, nie byłoby życia na Ziemi. 
Ciekawostki o Słońcu w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Ciekawostki o Słońcu w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: shutterstock.com/Skylines

Ziemia obraca się wokół własnej osi i dookoła Słońca. Najwięcej ciepła ze Słońca dociera do równika, a im dalej na północ lub na południe, tym światła słonecznego mniej i robi się zimniej. Najmniej ciepła jest więc na biegunach. Najdalej od słońca ziemia jest w styczniu, a najbliżej w lipcu i zależy to od ruchu orbitalnego Ziemi.

Słońce jest gwiazdą centralną Układu Słonecznego, wokół której krąży ziemia i inne planety, a także planety karłowate i małe ciała Układu Słonecznego. Zbudowane jest z gorącej plazmy utrzymywanej przez grawitację i kształtowanej przez pole magnetyczne. 

Więcej o Słońcu opowiedzieli Leszek i Miś Michaś.

Posłuchaj
59:02 2023_06_19 11_00_22_RadioDzieciom_Mis_Michas.mp3 Leszek i Miś Michaś - Słońce

 

Audycja: Leszek i Miś Michaś
Prowadzi: Leszek Filipowicz
Godzina emisji: 11:00

Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Zobacz także
Czytaj także

Niedźwiedzie polarne i ich zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 07:00
Biały niedźwiedź nazywany jest niedźwiedziem polarnym. To gatunek dużego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Chociaż świetnie radzi sobie na lądzie, miś polarny postrzegany jest jako ssak morski, bo ma ścisłe związki z morzem. Niedźwiedź polarny w dużej mierze prowadzi morski tryb życia, a jego długie, zwężające się ciało nadaje mu opływowy kształt, który pomaga w pływaniu. W audycji "Poranek" w PRD poznamy ciekawostki o niedźwiedziu  - ile waży, jaki jest duży, gdzie mieszka, jak długo żyje i czym się żywi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miś Michaś i smok Adaś jadą na wieś 

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 12:27
Współpracownicy omyłkowo umieścili swoje listy od słuchaczy w koszu na pranie Martyny. Musieli je uratować, zanim trafią do pralki i będzie… po herbacie. Szybko zorientowali się jednak, że to listy elektroniczne. Wśród propozycji słuchaczy znalazły się liczne tajemnicze przysłowia. W trakcie czytania listów Michaś i Adaś usłyszeli fragment rozmowy dorosłych. Co znaczą powiedzenia: "porywać się z motyką na słońce", "orka na ugorze" i "zbierać owoce pracy”, a także "stajnia Augiasza" czy "syzyfowa praca"? 
rozwiń zwiń