Polskie Radio
Section05
Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia

Mądrości ludowe i nie tylko... w indiańskim namiocie Misia i Smoka

Czego można się nauczyć w namiocie zrobionym z koca i kija od szczotki? Miś i Smok ruszają w długą i emocjonująca podróż do krainy wyobraźni. W pewnym momencie, zatrzymali się przy pewnym znaku i wracają pamięcią do tego, o czym mówił im dziadek Ignacy. W audycji także o tym co znaczy powiedzenie "Dla chcącego nic trudnego". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Miś Michaś Smok Adaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia

Miś i Smok szykują się na ferie zimowe

Mis i Smok czyli bohaterowie audycji "Współpracownia" w Polskim Radiu Dzieciom postanowili wyjechać gdzieś na ferie zimowe. Rozważali wyjazd na narty lub do rodziny. Zastanawiali się też czy lepiej będzie wyjechać czy może jednak zostać w domu i skorzystać z zimowej aury wybierając się na sanki na pobliską górkę. Co ostatecznie postanowili?
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Miś Michaś Smok Adaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia

Postanowienia noworoczne Misia Michasia i Smoka Adasia

Początek nowego roku, to dla wielu osób okazja do podjęcia próby zmiany w swoim życiu na lepsze. Najczęściej postanowienia wiążą się z podsumowaniem poprzedniego roku i zmianami w roku kolejnym. Wraz z Nowym Rokiem możemy udoskonalić się w jakiejś dziedzinie lub nauczyć się czegoś nowego. Noworoczne postanowienia motywują nas więc do działania. Jakie postanowienia na Nowy Rok mają Miś i Smok?
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Miś Michaś Smok Adaś postanowienia noworoczne radio dla dzieci

Miś Michaś i smok Adaś jadą na wieś 

Współpracownicy omyłkowo umieścili swoje listy od słuchaczy w koszu na pranie Martyny. Musieli je uratować, zanim trafią do pralki i będzie… po herbacie. Szybko zorientowali się jednak, że to listy elektroniczne. Wśród propozycji słuchaczy znalazły się liczne tajemnicze przysłowia. W trakcie czytania listów Michaś i Adaś usłyszeli fragment rozmowy dorosłych. Co znaczą powiedzenia: "porywać się z motyką na słońce", "orka na ugorze" i "zbierać owoce pracy”, a także "stajnia Augiasza" czy "syzyfowa praca"? 
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Miś Michaś Smok Adaś radio dla dzieci

Co oznacza powiedzenie "Rzucać słowa na wiatr". Miś i Smok szukają odpowiedzi

Współpracownicy spędzają wakacje nad morzem w Niechorzu. Nie po to jednak przyjechali nad morze, by jeździć rowerem po lesie, a to właśnie taką aktywność wybrali dla nich dorośli. Współpracownicy nie są też chętni na kompromis, bo przecież trudno jeździ się rowerem po plażowym piasku. Co więc Michaś i Adaś będą robili na wakacjach? 
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia radio dla dzieci język polski

Co oznacza powiedzenie "W zdrowym ciele ..."

Miś postanawia trochę potrenować, bo "w zdrowym ciele zdrowe ciele", a smok zostaje jego trenerem. Przydałyby się specjalne ubrania i sprzęty do ćwiczeń. Oprócz aktywności fizycznej bardzo ważna jest także odpowiednia dieta. Jak powinna wyglada sportowa kolacja? Według smoka powinna być lekka, zdrowa i dodająca energii, np. sycący koktajl. 
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia radio dla dzieci zdrowie i dieta

Miś Michaś, Smok Adaś i konie mechaniczne

Wojtek i Leszek byli smutni, a Michaś i Adaś chcieli się dowiedzieć, co ich martwi. W odgadnięciu tej zagadki pomógł im oczywiście podsłuchiwacz. Co Leszek i Wojtek szykują na koniec wakacji? To z pewnością coś niezwykłego, jednak żeby plan wypalił, muszą wziąć się do pracy. Choć jeszcze do końca nie wiadomo, w czym sęk, jedno jest pewne - potrzebują pomocy, a pomoc im może nie kto inny, jak dwójka najlepszych współpracowników we własnej osobie. 
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia samochód radio dla dzieci radio dla rodziców Miś Michaś

Miś Michaś i smok Adaś kontra owoce morza

Miś Michaś i smok Adaś są w Gdyni. W tym mieście portowym mogą do woli słuchać szumu morza i śpiewu mew, a także oglądać piękne żaglowce, statki i okręty. Oczywiście nie należy tego robić o pustym brzuszku. Miś nie może przestać myśleć o dzisiejszym wyjściu do restauracji, które zapowiada się wybornie! Będą owoce morza, a nasi współpracownicy zastanawiają się, jak owoce znalazły się w morzu. Może spadły ze statku i rybacy je wyłowili? A czy takie owoce, które pływały w słonej morskiej wodzie są w stanie zachować swoją słodycz?
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Miś Michaś Smok Adaś radio dla dzieci piosenki dla dzieci owoce morza

Miś Michaś i smok Adaś na wakacjach

Miś Michaś i smok Adaś pojechali na wakacje nad jezioro. Czy wiecie, czym basen różni się od jeziora czy morza? Przede wszystkim został stworzony przez człowieka i w zdecydowanej większości przypadków ma równą głębokość w każdym miejscu. Akweny takie jak jeziora i morza stworzyła natura, a to oznacza, że ich głębokość nie jest rozłożona równomiernie - wchodząc do wody, trzeba być bardzo uważnym. Jak zauważa smok Adaś, człowiek tworzy to, co ludziom jest potrzebne, a natura to, co jest piękne.  
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś Smok Adaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia wakacje 2022 radio bez reklam radio dla dzieci