X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 06:55
Kiedy przychodzi moment wakacji kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Rano budzi, potem bawi i uczy, a wieczorem pomaga zasnąć przy dźwiękach bajek, legend i kołysanek. Polskie Radio Dzieciom nadaje zgodnie z rytmem przedszkolaka i ucznia. 

Już od 7.00 do 10.00 w audycji "Poranek" dziennikarze tej całodobowej stacji budzą dzieci lepiej niż budzik, kogut czy wiadro wody. Wspólnie z młodymi słuchaczami dzwoniącymi do studia, sprawdzają jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i który pociąg na świecie jest najdłuższy.

W kąciku "Warsztat małego artysty" od poniedziałku do piątku o 9.30 dzieci dowiadują się jak przygotować makietę, z czego zrobić papierową rakietę i jak przy użyciu kolorowego papieru wykonać fale podobne do morskich.

Natalia Kukulska i Marek Napiórkowski_do video_1200.jpg
Dzień urodzin artystki był pretekstem do przypomnienia najważniejszych wydarzeń artystycznych Natalii Kukulskiej.

Okazją do wsłuchania się w otaczające dźwięki jest audycja "Muzyczne podróże" w której młodzi słuchacze poznają bliskie i dalekie kraje, ich zwyczaje i muzykę, a także typowe dla danego regionu instrumenty. Daria Druzgała – autorka audycji, zaprasza do studia gwiazdy i młodych artystów.

W audycji "Rytmika" o 10.30 od poniedziałku do piątku, Martyna Sojka zasiada do fortepianu i w towarzystwie dzieci odbywa muzyczną lekcję pełną dźwięków. Zajęcia te mają charakter nie tylko muzyczny, ale także edukacyjny. Wszystkie odcinki tej audycji nagrywane są w Teatrze Polskiego Radia więc słuchać je można w doskonałej jakości dźwiękowej.

Lekcje języków obcych, nauka rysunku, eksperymenty, bezpieczeństwo


Lekcja rysunku w Polskim Radiu Dzieciom
lusterko_PRD_1200.jpg
Narysuj lusterko ze Stworkiem Potworkiem
Jak za pomocą dwóch jajek, większego i mniejszego oraz patyczka do lodów i niebieskiej smugi, narysować przedmiot w którym możemy zobaczyć swoje oblicze.

Miłośników rysunku i animacji powinna zainteresować audycja, w której "Stworek Potworek" nadając ze swojej artystycznej pracowni, podpowiada jak prostymi figurami geometrycznymi narysować ciekawe obiekty, pojazdy czy elementy przyrody. Podpowiedzią jak to robić są animacje graficzne, czyli krótkie rysunkowe filmy, zamieszczane na stronie Polskiego Radia Dzieciom po zakończeniu audycji. To propozycja na każdą środę o 11.45.

Od poniedziałku do piątku o 15.30 słuchając audycji "Słowo do słowa" można wraz z Panią Literką gimnastykować buzię, nauczyć się poprawnego języka polskiego, a także trenować wymawianie trudnych głosek i łamańców językowych.

Nie wychodząc z domu i słuchając Polskiego Radia Dzieciom o 16.30 można uczyć się języków obcych. W poniedziałki i środy języka angielskiego, we wtorki niemieckiego, w czwartki francuskiego, zaś w piątki języka włoskiego. Lekcje języków obcych przygotowywane są we współpracy z Instytutem Francuskim czy Włoskim Instytutem Kultury. Codziennie usłyszeć można premierową lekcję, zaś na stronie Polskiego Radia Dzieciom znaleźć można wszystkie archiwalne audycje.

Odkrycia, eksperymenty, badania i obserwacje prowadzone na antenie, stają się inspiracją dla młodych słuchaczy w każdy wtorek i czwartek o 16.45. Słuchając "Małych naukowców", w domowym zaciszu dzieci mogą zrobić eksperyment zaproponowany w studiu i dokonać własnych obserwacji, by jeszcze lepiej zrozumieć fizykę, chemię, matematykę i astronomię.

Dzieci interesujące się oszczędzaniem czy ekonomią także znajdą coś dla siebie. W poniedziałki i środy o 17.15 w audycji "Skarbonka" dowiedzą się m.in., co to są: odsetki, koszty, zarobki czy oszczędności. We wtorki o tej samej godzinie znani dzieciom Kulfon i żaba Monika wraz z policjantem, w audycji "Bezpieczny maluch", opowiadają  jak należy bezpiecznie zachowywać się w różnych miejscach publicznych.


Czy wirusy naprawdę mają korony?
shutterstock coronavirus  wirus koronawirus 1200 v.2.jpg
Jak wirusolog łapie wirusy, żeby je zbadać?

Odpowiedzi na trudne pytania tj. gdzie rośnie pieprz, gdzie zimują raki, czy da się przewrócić hełm na lewą stronę oraz co było pierwsze jajko czy kura, można znaleźć słuchając "Mini Eureki" w środy o 17.15. W tej audycji Artur Wolski udowadnia jak ciekawa może być fizyka, chemia i matematyka, i że każde trudne pytanie może być początkiem wielkiej przygody!

Bajkowy świat i kołysanki do snu bez reklam

Polskie Radio Dzieciom wspiera rozwój wyobraźni u dzieci. Niektóre audycje przenoszą najmłodszych słuchaczy w niezwykły świat w towarzystwie prawdziwie bajkowych postaci m.in. Misia Michasia, Smoka Adasia, Królika Filipa, Lwa Leopolda Grzywy, Detektywa Maurycego Śladka, Kaczki Siłaczki i Kucharza Bulgota. Te propozycje usłyszeć można od poniedziałku do piątku od 11.00 do 12.00 i od 18.00 do 19.00 oraz w sobotę od 16.00 do 17.00.

A gdy po całym dniu pełnym wrażeń zaczyna się pora snu, Polskie Radio Dzieciom proponuje kołysanki, opowiadania i legendy. O 19.00 w "Wieczornych pogaduchach" przy dźwiękach spokojnej muzyki, opowiadane są niezwykłe historie i bajki. Stałym punktem tej audycji jest "Książka do poduszki" czytana przez znanych i cenionych lektorów. Każdego dnia usłyszeć można premierowy odcinek fragmentów czytanej książki.

Propozycje audycji weekendowych tej cyfrowej stacji to baśnie i legendy starych ludów świataaudycja sportowa dla całych rodzin, nauka śpiewu, audycje kulturalne dla dzieci i dorosłych, ciekawostki historycznewyprawa do polskich parków narodowych i wiele, wiele innych ciekawych audycji. Pełno w nich znakomitych gości i dobrej muzyki, nad którą w Polskim Radiu Dzieciom czuwa muzykolog.
Audycje te są źródłem wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki. Są bezpieczną przestrzenią ponieważ Polskie Radio Dzieciom nie emituje reklam!

Audycje dla dorosłych

Strefa rodzica
kindergarten-2204239_1920 (2).jpg
Odporność dziecka na infekcje

25 audycji Polskiego Radia Dzieciom w ciągu tygodnia to propozycje dla dorosłych słuchaczy, m.in. rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich usłyszeć można kilkugodzinne audycje publicystyczne i muzyczne pełne ciekawych rozmów z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
Propozycją muzyczną dla dorosłych jest codzienne, nocne pasmo muzyczne z udziałem artystów. Są to rozmowy o muzyce, prezentacja nowych płyt, przegląd rynku muzycznego w kraju i na świecie, a także stare nagrania i płyty artystów zapomnianych.
W niedzielnej, nocnej audycji dla dorosłych, poświęconej wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze usłyszeć można wywiady z artystami, pisarzami i muzykami.

Poznaj stronę Polskiego Radia Dzieciom
nowy layout_PRD_1200.jpg
W nowym projekcie strony internetowej, wszystkie audycje znalazły się w katalogach tematycznych. Muzyka, podróże, edukacja, bajki i wiele innych..

Strona internetowa przyjazna dla dzieci i rodziców
Wszystkie audycje nadawane na antenie znaleźć można na stronie internetowej polskieradiodzieciom.pl. Pięknie ilustrowane, ruchome grafiki i podział tematyczny audycji na stronie rozbudzają  spostrzegawczość i ciekawość świata u najmłodszych słuchaczy, zaś dorosłym ułatwiają dotarcie po poszukiwanych treści.
Ułatwieniem dla rodziców jest możliwość wygaszenia obrazu w momencie włączania wybranej bajki lub słuchowiska. Dzięki temu zabiegowi, kolorowe obrazki zmieniają kolorystykę na paletę szarości, a młody słuchacz może skupić swoją uwagę wyłącznie na słuchanym dźwięku. To funkcja, która może być przydatna podczas wieczornego słuchania bajek lub książek do poduszki.

Polskie Radio Dzieciom to jedyne radio w Polsce, które przez całą dobę nadaje audycje skierowane do dzieci i ich rodziców. Można go słuchać przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz aplikację na smartfony. Wybrane audycje dla dzieci i rodziców, od 1 stycznia słuchać można także na platformie Polskiego Radia podcasty.poskieradio.pl.

Planując dzień wolny z dzieckiem sprawdź godzinowy rozkład dnia Polskiego Radia Dzieciom. Aby to zrobić kliknij w tym miejscu.

 

Joanna Osmańska

Zobacz także

Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Porozmawiajmy o przymiotnikach

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 17:30
Przymiotnik odpowiada w języku polskim na pytanie: jaki, jaka, jakie. Czyli jakie coś jest. Zielony balon, ładna  pogoda, stary rower. Gdyby nie było przymiotników, nie byłoby możliwości opisania jakie coś jest, i nasze pojmowanie byłoby wiele uboższe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Coś smacznego

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 23:11
Na Wyspach Brytyjskich bardzo popularny jest pewien przysmak - ryba z frytkami czyli fish and chips. Dla Brytyjczyków to coś więcej niż zwykły posiłek, to symbol tamtejszej kuchni.
rozwiń zwiń