!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Kiedy pojawiły się papierowe pieniądze i kto je wymyślił?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 18:23
W "Skarbonce" poznajemy historię pieniądza. W poprzedniej audycji dowiedzieliśmy nieco na temat pierwszych monet. Przypomnijmy, że zanim pojawiły się pierwsze pieniądze, ludzie wymieniali się między sobą dobrami oraz usługami, a pierwowzorami pieniędzy były m. in. muszelki czy kamyki. Pierwsze pieniądze powstały sześćset lat przed naszą erą w Lidii, czyli na terenie dzisiejszej Turcji i były to monety ze stopu złota i srebra, które wybijali królowie Lidii. W Chinach zaś początkowo używano monet wykonanych z brązu, które miały w sobie kwadratowy otwór, żeby można było je przewlec i… nie zgubić! A jak wyglądała historia pieniędzy papierowych? O tym w Skarbonce. 
W Skarbonce w PR Dzieciom poznajemy historię pieniądza.
W Skarbonce w PR Dzieciom poznajemy historię pieniądza.Foto: Materiały prasowe NBP

Jeden banknot ma wyższą wartość niż jedna moneta. Zanim jednak pojawiły się pierwsze papierowe pieniądze, minęło sporo czasu, w którym funkcjonowały wyłącznie monety. Banknoty pojawiły się w nowej erze, a jako pierwsi zaczęli je wytwarzać chińscy kupcy. Pierwsze papierowe pieniądze nie przypominały dzisiejszych. Były to zwoje papieru, na których pisano potwierdzenie, że ktoś jest komuś winien daną kwotę. Takie oświadczenie przypominało bardziej dokument. Zwój papieru z potwierdzeniem można było później wymienić na monety. Dopiero kilkaset lat później chiński rząd zaczął emitować oficjalną papierową walutę. 

Posłuchaj
59:26 2022_09_24 14_00_07_RadioDzieciom_Skarbonka.mp3 Kiedy pojawiły się papierowe pieniądze i kto je wymyślił?

W trzynastym wieku, kiedy wenecki podróżnik Marco Polo dotarł do Chin i zetknął się po raz pierwszy z papierowymi pieniędzmi, był zachwycony takim rozwiązaniem. Po powrocie do Włoch przekazał tę informację Europejczykom, którzy jednak nie byli gotowi na tak ogromną zmianę. Musiało minąć trzysta lat, by papierowy pieniądz przyjął się wreszcie w Europie. Choć papier sam w sobie nie miał wartości, pieniądzom wartość nadawały rządowe zapewnienia. Taką umowną wartość pieniądza nazywa się pieniądzem fiducjarnym. Aby jednak pieniędzy nie dało się podrobić, mają one specjalne znaki wodne, które stanowią zabezpieczenie i dają gwarancję autentyczności.

Audycja: Skarbonka (Kliknij i poznaj cykl audycji)
Prowadzi: Beata Piechowska-Olszewska
Data emisji: 24.09.2022
Godzina emisji: 14:00 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Opis cyklu:
Jak wiadomo: łatwiej jest wydać 10 zł niż zaoszczędzić 5 zł, strata 5 zł bardziej boli niż cieszy zyskanie 10 zł. Jak kupować, żeby nie stracić i jak oszczędzać żeby zyskać?

W audycji dowiecie się m.in., co to są: odsetki, koszty, zarobki, oszczędności, czy produkty bankowe. Wszystko po to, aby zrozumieć  istotę pieniądza.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

 

 

Zobacz także
Czytaj także

"Skarbonka". Dziura w skarpecie i w budżecie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 13:17
Czy ktoś z was miał kiedyś dziurę w skarpecie, rajstopach albo w spodniach na klonach? Takie dziury jak najszybciej trzeba zaszyć. Wyobraźcie sobie, że dziury potrafią być też w budżecie domowym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Skarbonce" o dziwnych podatkach

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 11:39
Podatek od chipsów, podatek od psów, od okien i od brody! Aż trudno uwierzyć! Dzisiejsza "Skarbonka" będzie poświęcona dziwnym podatkom, które były płacone już od Starożytności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Skarbonka". Równowaga budżetowa. Jak oszczędzać z głową?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 10:00
Budżet domowy powinien być utrzymany w równowadze – jest w nim czas zarówno na oszczędzanie, jak i na wydatki. Samo oszczędzanie bierze się przecież z chęci przeznaczenia pieniędzy na coś wymarzonego i wyczekanego. Nie robimy tego przecież dla samej idei. Czasami potrzebujemy większej motywacji do oszczędzania, a taką motywacją może być właśnie cel. Wrzucając pieniądze do skarbonki regularnie, wyrabiamy sobie dodatkowo nawyk oszczędzania. A co, jeśli skarbonka w końcu się zapełni?
rozwiń zwiń