Polskie Radio Dzieciom

Recytuj z Warszawską Syrenką!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 10:00
Do tego konkursu od lat przystępują tysiące dzieci. Natomiast do ścisłego finału dostaje się około 200 osób. W tym roku zapewne będzie podobnie. Zatem 43. Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka 2020" czas zacząć!
Audio
  • 43. Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka 2020" (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_19.01.20.
43. Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka 2020
43. Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka 2020" Foto: mat. pras.

- Konkurs rozpoczyna się eliminacjami w szkołach, a potem w gminach, powiatach i na końcu u nas - mówi Anna Mizińska z Mazowieckiego Instytutu Kultury, koordynator przedsięwzięcia.  
Jaki tekst wybrać do recytacji? Tematyka jest dowolna, ale organizatorzy zachęcają do skorzystania z literatury nieksiążkowej, nie z podręcznika. Może pomóc pani w bibliotece. - Punktujemy tych, którzy sięgają gdzieś dalej. A naprawdę - bogactwo literatury dla dzieci jest tak ogromne, że warto poczytać - zachęca Anna Mizińska.

W "Kulturotece" powracamy także do ubiegłotygodniowego tematu omawianego w audycji "Czy umiesz gwizdać, Joanno?” Opowieść szwedzkiego autora Ulfa Starka o przyjaźni chłopca i dziadka, została napisana jakiś czas temu, chociaż polscy czytelnicy poznali tę książkę niedawno. Mówiliśmy o niej nie bez powodu ponieważ 24 stycznia w warszawskim Teatrze Guliwer miała miejsce premiera spektaklu pod tym samym tytułem.
W "Kulturotece" możemy usłyszeć fragmenty spektaklu, rozmowy z twórcami i wrażenia młodych widzów. Okazuje się, że choć przedstawienie adresowane jest do młodszych dzieci, to z obejrzenia tej historii będą zadowoleni również ci, co dawno skończyli pięć lat. - Przedstawienie nie jest o śmierci, choć tam pojawia się ten motyw, to prawda - opowiada Tomasz Kowol, autor spektaklu i odtwórca jednej z ról, ale ta historia jest o życiu. O tym, że każdy dzień i każda chwila naszego życia może być po coś - nie musi być zamknięta w klatce, w pustym pokoju, w samotności - przekonuje artysta.

Do wysłuchania "Kulturoteki" zaprasza Martyna Chuderska

Audycja "Kulturoteka"
Gość: Anna Mizińska Mazowiecki Instytut Kultury
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Dba o słuch melomanów, uczy dobrych dźwięków - Filharmonia Szczecin i jej wszechstronna misja

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 10:00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ma wiele pomysłów na to, jak zaprzyjaźnić dzieci z muzyką klasyczną. Placówka podejmuje bardzo szerokie działania edukacyjne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warsztaty filmowe dla młodzieży na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 08:00
Czy wystarczy wziąć do ręki telefon,  zacząć nagrywać, a potem wgrać film na portal społecznościowy i gotowe? Czy produkcja własnych filmów to rzeczywiście tak prosta sprawa?
rozwiń zwiń