X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Dzik jest dziki? Rozmowa z autorem książki "Dzik Dzikus"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 13:50
Życie dzika Dzikusa płynęło spokojnie, szczęśliwie i w miarę cicho, w podwarszawskim Kabackim lesie… aż tu nagle ktoś kichnął! Od tego właśnie zaczyna się "Dzik Dzikus" to historia, oswajająca wizerunek tego leśnego zwierzaka, ze ślicznymi ilustracjami Marty Kurczewskiej.
Okładka książki Dzik Dzikus
Okładka książki "Dzik Dzikus"Foto: mat. pras.

Posłuchaj
57:08 Dzieci_AAC 2020_11_22-16-59-35.mp3 Dzik jest dziki? Rozmowa z autorem książki (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_22.11.2020.

 

Już w pierwszym rozdziale tej opowieści poznajemy dzika, zająca i dziwne stworzonko, którego zjawienie się w lesie zwiastuje zwierzakom nie lada kłopot.
W "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom wytropiliśmy Krzysztofa Łapińskiego - filozofa i autora tej historii, oraz Martę Kurczewską, która książkę zilustrowała.

Las Kabacki jest rezerwatem od wielu lat, rozrósł się i mieszka w nim wiele zwierząt. I jak możemy wyczytać w książeczce: "Las często odwiedzają ludzie z pobliskiego Wielkiego Miasta. Niektórzy idą spokojnie, inni biegną, ciężko dysząc. W Lesie Kabackim licznie pojawia się też odmiana ludzi, którzy zamiast iść na nogach, pędzą na dwóch kółkach". Sam autor należy jednak do osobnej kategorii - tych którzy spacerują z psami. - Jeśli dbamy o rezerwat nie wchodzimy do niego z psami, więc od kiedy mam psa - chodzę pod lasem - mówił w "Kulturotece" autor książki.

Poszukiwanie ilustratora książki trwało bardzo długo. - Szukaliśmy kogoś, kto będzie w stanie odmalować emocje tych zwierząt. A kiedy już Martę znaleźliśmy, chodziliśmy na wspólne wycieczki do lasu kabackiego i omawialiśmy różne koncepcje - zdradził autor. A ilustratorka dodaje, że marzy jej się, żeby po lekturze książki czytelnicy też wybrali się na spacer do Lasku Kabackiego i odnaleźli zilustrowane w tej historyjce miejsca. Niektóre są łatwe do zlokalizowania - zapewnia artystka.

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 22.11.2020
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

To audycja dla wszystkich "zasłuchanych, zapatrzonych i zaczytanych", dla miłośników teatru, kina, muzyki i literatury, słowem zanurzonych po uszy w kulturze.

Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. 
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca DAB+
Zobacz także

Czytaj także

Rozmowa z Olgą Bończyk o "Miganych wierszach"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 08:00
Chory Kotek, Lokototywa, Dyzio Marzyciel - wiersze należące do klasyki polskiej poezji dla dzieci są z nami od lat. Niedawno doczekały się przekładu na język migowy. W projekcie "miganewiersze.pl" dwudziestu wybitnych polskich artystów przeczytało dwadzieścia wierszy znanych polskich poetów, które są lubiane przez dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Beskid bez kitu" Marii Strzeleckiej z ważną literacką nagrodą!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 08:50
"Turonie, żandary, herody..." autorstwa Anny Kaźmierak, "Beskid bez kitu" Marii Strzeleckiej i "Widziałem pięknego dzięcioła" Michała Skibińskiego z ilustracjami Ali Bankroft. To tylko niektóre z książek, które w tym roku konkurowały o Nagrodę Imienia Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci. W czasie gali finałowej nagrodę przyznano Marii Strzeleckiej za książkę "Beskid bez kitu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Co robią uczucia?" - o książkach na listopadową chandrę

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 12:15
Lęk siedzi w zardzewiałej puszce w ciemnym rogu pod szafą. Ma tam ulubioną kryjówkę. Tylko co mu z tego przyjdzie, skoro nie widzi świata dookoła? Bo gdyby się tylko rozejrzał, zobaczyłby na pewno to samo, co widzi czytelnik tej pięknej książki autorstwa Tiny Oziewicz - strzeliste góry, las i łąkę. I przestałby się lękać, prawda?
rozwiń zwiń