!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

"Kocia książka" Iwaszkiewicza – skarb znaleziony po latach. Rozmowa z Alicją Rosé

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 19:19
"Kocia książka" to projekt, który Jarosław Iwaszkiewicz stworzył wyłącznie dla swoich córek. Gdy był poza domem, pisał dla dzieci wiersze w imieniu kota, który wyjechał razem z nim. Teksty zostały odnalezione po osiemdziesięciu latach, a książka, która dzięki nim powstała, jest jedyną pozycją dla dzieci w dorobku pisarza. Ilustracje do tego wspaniałego znaleziska stworzyła Alicja Rosé, gość Kulturoteki.
Kocia książka - fragment rozkładówki
"Kocia książka" - fragment rozkładówkiFoto: il. Alicja Rosé

Na antenie Polskiego Radia Dzieciom Alicja Rosé opowiedziała nie tylko o "Kociej książce" i jej autorze, ale też o Kopenhadze, z którą – podobnie jak Iwaszkiewicz – jest mocno związana. W "Kociej książce" autorka ilustracji nawiązała do pracy jednego z kopenhaskich malarzy. Co więcej, jest przekonana, że obraz ten widział także Iwaszkiewicz.  

"Kocia książka" to nie jedyna pozycja w dorobku Alicji Rosé. Ilustratorka ma na swoim koncie wiele innych sukcesów. Między innymi wielokrotnie nagradzana "O tym i tamtym lesie", Magdaleny Tuli.  

Posłuchaj
58:39 2022_01_16 17_00_51_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 "Kocia książka" Iwaszkiewicza – skarb znaleziony po latach. Rozmowa z Alicją Rosé

Alicja Rosé ma swój własny, niepowtarzalny styl. Największą inspirację stanowi dla niej dorobek licznych malarzy. Z kolei technika, która miała wpływ na jej twórczość, to przede wszystkim drzeworyt. Oprócz tworzenia ilustracji, artystka zajmuje się również tłumaczeniem z wielu języków. Pisze także poezję.

Więcej na temat życia i twórczości Alicji Rosé, a także o jej powiązaniach z innymi autorami, w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Alicja Rosé
 Data emisji: 16.01.2022.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Czytaj więcej:
Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską
Premiera audiobooka "Kołderkowe bzdurki dla syna i córki". Rozmowa z Agnieszką Frączek

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Rozmowa z mistrzynią kryminału - autorką książki "Czarci Młyn".

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 15:36
Agnieszka Płoszaj, łódzka pisarka, wraca z kolejnymi przygodami sióstr Brylskich, Piotra Szwendaka i psa - Julka. Tym razem akcja zaprowadzi czytelników do jednego z podłódzkich miasteczek. Wartka akcja, sensacyjne zagadki, trzymająca w napięciu fabuła i barwni bohaterowie - czego chcieć więcej od kryminału dla młodych czytelników? Do tego niezawodnego koktajlu dorzućmy jeszcze ekscentryczną babcię (widzieliście jej klapki z puszkiem?), tajemnicze hałasy, tajnych agentów policji i najprawdziwszą szajkę rabusiów. Włos na głowie się jeży (a przynajmniej puszek na klapku babci)! Dziś po godzinie 16.00 w audycji "Popołudnik" zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Literackie borówki". Rozmowa z Agatą Hącią w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 08:00
Już w najbliższy piątek, po raz trzeci zajadać się będziemy pysznymi, "literackimi borówkami". W swobodnej, wakacyjnej atmosferze zaproszeni do Rabki - Zdroju eksperci i artyści poprzez: gry, zabawy językowe, formy teatralne i konkursy, będą próbowali rozkochać nas w języku polskim. Wśród nich dobrze znana słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Agata Hącia. Jakimi pomysłami zaskoczy nas w tym roku na wydarzeniu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim"? O tym i o innych smaczkach tegorocznego spotkania, usłyszeć można w audycji "Kulturoteka". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego. Znamy finalistów 

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 10:00
W czwartek 25 listopada poznaliśmy finałową piątkę publikacji nominowanych do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego. Nazwa nagrody to nawiązanie do kochanego przez dzieci psiego bohatera, którego w 1963 roku stworzył Ludwik Jerzy Kern. O tegorocznych wyborach jury opowiedziała w "Kulturotece" Martyna Chuderska.
rozwiń zwiń