Polskie Radio Dzieciom

Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 18:40
Głównymi bohaterami książki "Ostatnie drzewo" są młodzi miłośnicy przyrody - Nadir i Selina. W tej historii stają się świadkami sytuacji, w której zapatrzeni w złoto i drogie kamienie mieszkańcy wycinają wszystkie okoliczne drzewa. Tętniąca dotychczas życiem okolicy w mgnieniu oka stała się pustynią. Kiedy mieszkańcy miasta zobaczyli, do czego doprowadziły ich działania, postanowili naprawić wyrządzone szkody. Jaki wpływ na decyzje dorosłych mają Nadir i Selina?
Okładka książki Ostatnie drzewo. Patronat medialny Polskie Radio Dzieciom
Okładka książki "Ostatnie drzewo". Patronat medialny Polskie Radio DzieciomFoto: mat. prom.

W ramach projektu "Ja, Europejczyk" wydanych zostało kilka książek, w tym "Ostatnie drzewo". Sam projekt, który dotyczy Europy, różnorodności języków i krajobrazów, otwartości i serdeczności zainicjowało wydawnictwo Tatarak. Centralną figurą projektu jest sam autor, który na stałe wyemigrował z kraju pochodzenia i był postacią dość niezwykłą, przemierzył Europę wzdłuż i wszerz i miał okazję poznawać bardzo różne środowiska. 

Stepan Zavrel urodził się w Pradze, dzieciństwo i młodość spędził w Czechosłowacji. Studiował na Wydziale Kinematografii w Pradze. Po opuszczeniu ojczyzny trafił do Włoch. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Później przeniósł się do Niemiec, by studiować na Wydziale Scenografii i Projektowania Kostiumów w Kunstakademie w Monachium. Następnie przeniósł się do Londynu – tam działał się jako reżyser filmów animowanych. W końcu osiadł we włoskiej wiosce Rugolo. 

Posłuchaj
60:04 2022_04_03 17_00_08_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

 

Autor "Ostatniego drzewa" był inicjatorem Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Książki Dziecięcej, a także założycielem Międzynarodowej Szkoły Ilustracji, która funkcjonuje do dziś. Jeżeli chodzi o projekt "Ja, Europejczyk", książki można nie tylko czytać, ale też słuchać. Część z nich została przeczytana przez wspaniałe głosy, a "Ostatnie drzewo" czyta Agnieszka Ayen Kaim, artystka sztuki opowiadania, polska turkolożka i tłumaczka. 

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Czytaj dalej:

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Agnieszka Ayen Kaim – polska turkolożka, tłumaczka
Data emisji: 03.04.2022
Godzina emisji: 17:00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także
Czytaj także

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 18:54
Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świnia Malwina" – druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Rozmowa z Krzysztofem Łapińskim

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 20:41
Świnie są bardzo wrażliwymi i inteligentnymi zwierzętami, na temat których prowadzi się wiele badań naukowych. Jak się okazuje, są one w stanie odróżniać utwory muzyczne, rozpoznawać ludzi po twarzach, układać kolorowe klocki, używać narzędzi, a nawet grać w gry komputerowe! Nic więc dziwnego, że Krzysztof Łapiński postanowił uczynić świnię główną bohaterką swojej książki. To druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Pierwszą z nich był znany i lubiany "Dzik Dzikus".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy". Znamy laureatów konkursu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 14:37
Poezja to gatunek literacki, który pozwala puścić wodze fantazji. Mimo to jest to gatunek dla wielu niełatwy, nie tylko jeśli chodzi o jej samodzielne pisanie, ale też obcowanie z nią podczas czytania. - Poezja ma to, czego nie ma proza – ma rytm, podobnie jak każda piosenka, każda melodia – tłumaczyła Agnieszka Frączek. To sprawia, że poezją interesują się nawet bardzo małe dzieci, co więcej – potrafią także zapamiętywać wiersze.  
rozwiń zwiń