!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Rozmowa o książce "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 16:47
Podkarpacie pełne jest nie tylko cudownych widoków oraz niezwykłej flory i fauny, ale też ludowych opowieści. Właśnie o tych historiach traktuje książka, która miała swoją premierę całkiem niedawno, bo w czerwcu - "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe Podkarpacie" autorstwa prof. Joanny Papuzińskiej. lustracje do tej książki stworzyła Jolanta Richter-Magnuszewska, która gościła w audycji "Kulturoteka". Na antenie Polskiego Radia Dzieciom pojawiła się także Kararzyna Saks - dyrektorka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który przedstawił właśnie swoją pierwszą książkę dla dzieci. To właśnie o tomie pt. "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie" mówiły gościnie "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Na zdjęciu Katarzyna Saks - dyrektorka NIKIW, gościni Polskiego Radia Dzieciom
Na zdjęciu Katarzyna Saks - dyrektorka NIKIW, gościni Polskiego Radia DzieciomFoto: PR

Historie zawarte w książce były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zajęły się nimi panie bajarki, a w opowieści ubrała je wspomniana już wcześniej Joanna Papuzińska. Przy książce pracowało wiele osób, które włożyły w publikację swoje serce. "Ksiązka to jest praca zespołowa i w tej książce, mam nadzieję, bardzo to widać, że każdy dołożył swoją cegiełkę i każdy pracował na sto dziesięć czy sto dwadzieścia procent swoich możliwości" - zauważyła ilustratorka, Joanna Richter Magnuszewska. 

Posłuchaj
59:34 2022_07_03 17_00_16_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 3 lipca godz. 17:00

"Na okładce tej książki jest serce i ono pokazuje też to, że wiele osób naprawdę bardzo dużo serca włożyło w tę książkę, żeby ona powstała" - wyjaśnia Katarzyna Saks. Podczas jednego z etapów powstawania książki twórcy usłyszeli, że skupiło się wokół niej bardzo wiele dobrych osób, które wcześniej się nie znały. "Ta książka też sprawiła, że oni zaczęli ze sobą współpracować i się naprawdę zaprzyjaźnili" - kontynuuje dyrektorka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. 

Aby w pełni zrozumieć płynące z bajek morały, warto dobrze się przygotować. Do tego celu służą pierwsze strony tekstu. "Ta książka zbudowana jest w taki sposób, żebyście najpierw zobaczyli, kto mieszka na terenie Podkarpacia, później się czegoś o nich dowiedzieli,  a następnie dowiedzieli się, czym w ogóle są bajki" - tłumaczyła gościni Polskiego Radia Dzieciom. "Jeżeli już będziecie posiadali taką wiedzę, czym ta bajka jest oraz kogo ona dotyczy, to wtedy możecie już przejść do czytania bajek" - dodała.

Więcej na temat książki "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie",  o opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz o Podkarpaciu i jego mieszkańcach w Kulturotece na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Katarzyna Saks - dyrektorka NIKIW, Jolanta Richter-Magnuszewska - ilustratorka i malarka
Data emisji: 03.07.2022
Godzina emisji: 17:00.

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 18:54
Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 18:40
Głównymi bohaterami książki "Ostatnie drzewo" są młodzi miłośnicy przyrody - Nadir i Selina. W tej historii stają się świadkami sytuacji, w której zapatrzeni w złoto i drogie kamienie mieszkańcy wycinają wszystkie okoliczne drzewa. Tętniąca dotychczas życiem okolicy w mgnieniu oka stała się pustynią. Kiedy mieszkańcy miasta zobaczyli, do czego doprowadziły ich działania, postanowili naprawić wyrządzone szkody. Jaki wpływ na decyzje dorosłych mają Nadir i Selina?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Henio i Cztery Struny”. Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 08:00
W kwietniu br. swoją premierę miała książka "Henio i Cztery Struny" autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. W tej serii ukazały się już takie tytuły jak "Impro-Frycek", "Ignacy Jan i Jego Plan" i "Tatulczyk Moniuszko". Każda z książeczek opisuje losy słynnych kompozytorów. Jacy byli w dzieciństwie? Rozmowa z autorką całej serii, Kasią Huzar-Czub w audycji "Kulturoteka" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń