Polskie Radio Dzieciom

Twórczość Joanny Rusinek. Rozmowa z ilustratorką

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 23:29
W świątecznym wydaniu "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom zagościła Joanna Rusinek, graficzka i ilustratorka, która sama o sobie pisze, że "uczyła się na panią od angielskiego, panią od plastyki, aż wreszcie skończyła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych". Obecnie projektuje okładki i ilustruje książki dla dzieci.  
Joanna Rusinek - gościni Kulturoteki w Polskim Radiu Dzieciom
Joanna Rusinek - gościni "Kulturoteki" w Polskim Radiu DzieciomFoto: PR

W tegorocznym konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY, zilustrowana przez nią książka Jarosława Mikołajewskiego 'Wędrówka Nabu" otrzymała nagrodę w Kategorii Specjalnej "Dziecko jest najważniejsze". Z kolei książka „Opowiem ci, mamo, co robią lisy” to książka autorstwa samej Joanny Rusinek inspirowana pewnym Lisim Azylem. Bohaterami są nie tylko lisy, m. in. rudy Feliks i polarna Lisica, ale też chociażby wielkouchy fenek Zenek.

Posłuchaj
59:55 2022_12_25 17_00_05_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Joanną Rusinek_Kulturoteka 25 grudnia godz. 17:00

Pierwszą książką, którą zilustrowała Joanna Rusinek była książka Erica-Emmanuela Schmitta „Opowieści o Niewidzialnym”, czyli książka dla dorosłych. Wówczas przygoda Joanny Rusinek z ilustrowaniem rozpoczęła się na dobre i na chwilę wyparła animację z życia graficzki, jednak ta zdążyła już powrócić. O swoim projekcie gościni Kulturoteki opowiedziała więcej na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Jak zauważyła Joanna Rusinek, zdarza jej się wybierać książki po okładce i często są to dobre wybory. Jednym ze wspomnień do których chętnie wraca, jest słuchanie słuchowisk z tatą. Dziś chętnie sięga po audiobooki. Z kolei pierwszą książką, która kojarzy jej się z dzieciństwem są „Muminki”. Więcej o życiu i twórczości Joanny Rusinek w audycji Kulturoteka. Zapraszamy do wysłuchania.

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Joanna Rusinek - ilustratorka
Data emisji: 25.12.2022
Godzina emisji: 17:00.

Czytaj dalej:

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:50
Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kocia Szajka i fałszerze pierników". Rozmowa z autorką Agatą Romaniuk

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 07:00
"Kocia Szajka i Fałszerze pierników" to już piąty tom z przygodami słynnej kociej gromady z Cieszyna. Dlaczego akcja przenosi się do Torunia i co będzie się tam działo? Kim jest tajemnicza dziewczynka, której Agata Romaniuk zadedykowała piąty tom "Kociej Szajki"?
rozwiń zwiń