!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

"Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii". Rozmowa z autorem książki

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 07:34
Kiedy dziesięcioletnia Tosia i jej o dwa lata młodszy brat Franek gubią się w centrum handlowym, wiedzą, że powinni jak najszybciej znaleźć rodziców. Zwłaszcza, że wokół dzieje się coś bardzo dziwnego… Ludzie chodzą jak w transie ze wzrokiem wlepionym w smartfony. Czy ma to jakiś związek ze zniknięciem mamy i taty? Dzieci wyruszają na poszukiwania w towarzystwie tajemniczej Sowy i jej rezolutnego kompana, psa Bertiego. Czy odnajdą rodziców i uwolnią ludzi od mrocznej siły, która pochłania ich czas, myśli i marzenia? 
Tomasz Stawiszyński - autor, gość Polskiego Radia Dzieciom
Tomasz Stawiszyński - autor, gość Polskiego Radia DzieciomFoto: PR

"Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii" została napisana w formie baśni. To właśnie ta forma pozwala przedstawić historię w sposób "wysycony, czasem przerysowany, czasem karykaturalny" – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom autor książki, Tomasz Stawiszyński. 

Posłuchaj
59:10 2022_08_28 17_00_03_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 28 sierpnia godz. 17:00

Żyjemy w świecie, w którym trudno jest uciec od technologii na dłużej. Książka ma na celu zbudować w kontekście szklanych ekranów świadomość, że "mamy do czynienia z jakimiś przedmiotami, które są w każdym razie ambiwalentne, tzn. takie, które mogą i dają – o tym Sowa mówi – wiele dobrego, na wiele pozwalają i wiele ułatwiają, ale z drugiej strony mają pewien uwodzicielski urok, który może prowadzić do niepokojących konsekwencji" – zaznacza Tomasz Stawiszyński. Jak dodaje gość "Kulturoteki", to właśnie czytanie może być panaceum na uzależnienie od technologii.  

Bohaterowie książki, którzy zgubili się w galerii handlowej mają sposób, by odnaleźć rodziców,  jednak po drodze trafią na pewien bardzo dziwny sklep, w którego witrynie siedzi czasem mrugająca i uśmiechająca się Sowa. Książka pod tytułem "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii" jest książką niejako wprowadzającą w świat filozofii, ale tej rozumianej jako postawa wobec rzeczywistości oparta na zaciekawieniu i zdziwieniu. Jednocześnie książka ta jest swego rodzaju pochwałą czytania, będąc tytułem, który do czytania zachęca i ukazuje czytelnictwo jako coś przyjemnego.  

Więcej o książce w rozmowie z autorem na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania audycji "Kulturoteka".  

Audycja: "Kulturoteka"  

Prowadzi: Martyna Chuderska

Gość: Tomasz Stawiszyński - autor
Data emisji: 28.08.2022
Godzina emisji: 17.00.

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Czytaj dALEJ:
Rozmowa o książce "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie"
Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Kocia książka" Iwaszkiewicza – skarb znaleziony po latach. Rozmowa z Alicją Rosé

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 19:19
"Kocia książka" to projekt, który Jarosław Iwaszkiewicz stworzył wyłącznie dla swoich córek. Gdy był poza domem, pisał dla dzieci wiersze w imieniu kota, który wyjechał razem z nim. Teksty zostały odnalezione po osiemdziesięciu latach, a książka, która dzięki nim powstała, jest jedyną pozycją dla dzieci w dorobku pisarza. Ilustracje do tego wspaniałego znaleziska stworzyła Alicja Rosé, gość Kulturoteki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 18:54
Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Henio i Cztery Struny”. Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 08:00
W kwietniu br. swoją premierę miała książka "Henio i Cztery Struny" autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. W tej serii ukazały się już takie tytuły jak "Impro-Frycek", "Ignacy Jan i Jego Plan" i "Tatulczyk Moniuszko". Każda z książeczek opisuje losy słynnych kompozytorów. Jacy byli w dzieciństwie? Rozmowa z autorką całej serii, Kasią Huzar-Czub w audycji "Kulturoteka" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń