Polskie Radio Dzieciom

Szlakiem dawnych legend warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 08:00
Dzieje naszej stolicy sięgają wczesnego średniowiecza, kiedy to wybudowano tu historycznie najstarszy na terenie dawnej Warszawy, dwór książąt mazowieckich Jazdów, obecnie zwany Ujazdowem. Powstał on najprawdopodobniej w XII wieku. Takie były początki Warszawy.
Audio
  • Opowieści ludów świata - szlakiem dawnych legend warszawskich. 4.05.19.
Ujazdów
UjazdówFoto: Wikimedia/domena publiczna

Według historycznych dokumentów prawa miejskie dla mieszkańców powstałych wokół książęcej siedziby osad, nadano na początku XV w. Wiele z dzisiejszych dzielnic, osiedli i ulic miasta, kiedyś były osobnymi osadami np. Solec, Młociny, Wawrzyszew, Nowe czy Stare Miasto.

Mieszkali tu głównie rybacy, flisacy ponieważ Wisła nad którą osiedlali się pierwsi mieszkańcy była ważnym szlakiem handlowym. Spławiano tamtędy cenne towary np. sól z kopalni Wieliczka k. Krakowa.
O powstaniu miasta i jego nazwie znanych jest wiele legend. O nich w załączonej audycji.

Zapraszam Was na podróż w odległe dzieje naszej stolicy szlakiem dawnych legend.
Anna Wójcikiewicz.


Data emisji: 4.05.2019

Audycja „Opowieści ludów świata” w Polskim Radiu Dzieciom w każdą sobotę od 9.00 do 10.00.

jo

Zobacz więcej na temat: opowiadanie
Zobacz także
Czytaj także

Opowieści Ludów Świata - legendy Celtów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 10:15
Jesień zagościła już na dobre. O tej porze roku, na granicy lata i zimy, ludzie od wieków uroczyście odprawili różne obrzędy i rytuały aby zapewnić sobie przychylność przodków i rożnych nadprzyrodzonych mocy. Setki lat temu w północno-zachodniej Europie Celtowie obchodzili święto Samhain, kiedy to ogłaszano koniec lata, uroczystości związane były z zakończeniem zbiorów i przygotowaniem się do zimy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak śpiewają syreny?" Legenda o Syrence" w Teatrze Guliwer

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 21:11
Dziś w Kulturotece wyruszymy w dwie podróże. W pierwszej w towarzystwie Roberta Jarosza podążymy za syrenim śpiewem, by odkrywać tajemnice znanych nam dziś miejsc oraz zdarzeń, które rozegrały się w odległej przeszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiosenne opowieści o węgierskich równinach

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 10:00
Krajobraz tego kraju tworzą niziny, a klimat jest ciepły i umiarkowany, kontynentany poniewż nie ma tu dostępu do morza. Graniczy od północy ze Słowacją, od wschodu z Ukrainą i Rumunią, od południa z Serbią i Chorwacją, a od zachodu ze Słowenią i Austrią. 
rozwiń zwiń