X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Grecja - jej historia i najpiękniejsze mity

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 18:30
Grecja to miejsce, do którego chętnie się wraca dzięki jej kulturze, mitom i źródłom europejskiej cywilizacji. Za kolebkę kultury Grecji uważa się górzysty południowy kraniec półwyspu bałkańskiego otoczony lazurową głębiną Morza Jońskiego, Kreteńskiego Egejskiego i Śródziemnego. Jak zmieniały się jej granice?
Saloniki
SalonikiFoto: saiko3p/Shutterstock.com

Przez setki lat na ziemiach tych zmieniały się granice państw, władcy i ludy ją zamieszkujące, ale Grecy pozostali. Swoją krainę nazywali Helladą. Od reszty kontynentu kraj odcinają wysokie łańcuchy górskie. Najwyższym szczytem jest Olimp wznoszący się 2986 m. n.p.m., dlatego też w zamierzchłych czasach mieszkający uważali, że góra ta sięga Niebios i jest siedzibą bogów.

Posłuchaj
57:47 Opowieści 07.04.mp3 Grecja - jej historia, granice i mity (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_04.07.2020.

Grecja to także wiele wysp archipelagu Cykladów i Kretą na czele, oraz silnie rozwiniętą linią brzegową z licznymi zatokami. Warunki te umożliwiały rozwój żeglugi i portów, a to z kolei wpłynęło na ekspansję Greków na inne ziemie. Pierwsze królestwa Hellady przeżywały swoją świetność już w epoce brązu, czyli ponad 5000 lat temu powstały wtedy wysoko rozwinięte kultury: minojska na wyspie Krecie, a w Grecji właściwej - mykeńska.

Największy rozwój cywilizacji greckiej przypada na okres klasyczny, między V a IV w p.n.e. Pod koniec tego złotego czasu dominację nad Grekami uzyskało państwo wielkiego władcy Aleksandra Macedońskiego. Ten słynny wódz podbijając Imperium Perskie rozprzestrzenił kulturę grecką na ogromne obszary Azji. W pierwszym wieku przed naszą erą państwa greckie dostały się pod panowanie Imperium Rzymskiego, które również czerpało ze zdobyczy Hellady i zbudowało na nich swoją potęgę.
Następnie na terenie Grecji powstało Cesarstwo Bizantyjskie, którego wpływy sięgnęły aż po wschodnie krańce kontynentu.

Najbardziej chyba znamienną pozostałością po starożytnej Grecji jest jej mitologia. Tłumaczyli w niej powstanie świata, zjawiska przyrody i najważniejsze wartości, jakie zbliżają ludzi do bogów.
Zapraszamy na wędrówkę śladem greckich mitów.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 4.07.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz więcej na temat: edukacja opowiadanie
Zobacz także

Czytaj także

Niezwykły świat wierzeń Persji i Mezopotamii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 14:00
Od prawieków przełom zimy i wiosny był traktowany jako początek starego i początek nowego czasu. Lunarne - liczone według faz księżyca święto nowego czasu wegetacji roślin, budzenia się przyrody do kolejnego cyklu, od tysiącleci obchodziły wszystkie kultury na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wulkany Ziemi. Pradawne legendy andyjskich wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:00
W bajkowej i pełnej pradawnych legend wędrówce, podążamy szlakiem największych wulkanów na Ziemi. Ostatnio przemierzyliśmy najbardziej aktywnie sejsmicznie obszary naszej planety czyli Pacyficzny Pierścień Ognia. Ciągnie się on wzdłuż wszystkich kontynentów na Oceanie Spokojnym. To tam skupiona jest największa liczba wulkanów, a większość wysp ma pochodzenie wulkaniczne. Dzieje się tak ponieważ dno Pacyfiku leży na największej płycie tektonicznej Ziemi zwanej pacyficzną, która nieustannie porusza się i trze o inne otaczające ją płyty powierzchni kuli ziemskiej. Co powodują te ruchy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wulkany Afryki ich legendy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:00
W tym wydaniu "Opowieści ludów świata", do której wysłuchania warto otworzyć mapę świata, czeka nas wędrówka szlakiem największych wulkanów na naszej planecie. Ta bajkowa podróż powiodła nas przez ogniste góry Europy. Na Islandii i We Włoszech oraz prze Pacyficzny Pierścień Ognia na Oceanie Spokojnym, otaczający niemal wszystkie kontynenty tej części Ziemi. Tam poznaliśmy legendy Azjatyckich wulkanów Japonii oraz Indonezji, Polinezyjskich na Hawajach i Andyjskich w najwyższych górach Ameryki Południowej. Teraz czas na Afrykę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja - jej tradycje, język i różnorodność kulturowa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 15:00
Szóstego czerwca na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego - święto zapoczątkowane przez Organizacje Narodów Zjednoczonych w 2010 roku. Data została wybrana nie bez powodu - w tym dniu urodził się jeden z największych rosyjskich poetów Aleksander Puszkin - reformator literackiego języka rosyjskiego.
rozwiń zwiń