X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Największe i najszybsze zwierzęta świata

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:00
Kontynent afrykański może pochwalić się niezwykłym bogactwem zwierząt. Zamieszkują go  m. in. tak egzotyczne zwierzęta, jak lwy, słonie, nosorożce, gepardy, hieny i lamparty. Podczas swojej wyprawy Szymon Radzimierski miał okazję poznać wiele z nich. Które zwierzęta afrykańskie zrobiły na nim największe wrażenie?

Ze wszystkich egzotycznych zwierząt najciekawsze dla młodego podróżnika okazały się słonie. – Jechaliśmy autem gdy nagle zobaczyliśmy jak tuż obok naszej drogi pasie się stado słoni. Szybko zatrzymaliśmy się żeby zrobić im zdjęcia. Były niesamowicie spokojne, siedziały sobie i jadły liście z drzew.
Na tej samej drodze spotkaliśmy także samotnego słonia mówi autor audycji dodając, że przewodnik wyprawy nie chciał się zatrzymać przy samotnie wędrującym słoniu. Jak się okazało, o czym opowiedział przewodnik tej wyprawy, słonie żyjące samotnie często bywają agresywne i nie wolno się do nich zbliżać ponieważ mogą magle zaatakować człowieka.

Posłuchaj
27:47 28.07. Szymon - zwierzęta afrykańskie.mp3 O fascynujących zwierzętach zamieszkujących Afrykę (Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim/Polskie Radio Dzieciom_28.07.2020. 

Czy wiecie, że słonie boją się pszczół, albo, że trąba słonia ma ponad 40 tysięcy mięśni? Dzięki nim słonie są w stanie podnieść gigantyczne drzewo, ale także malutkie źdźbło trawy. - Widziałem jak słoń owinął trąbę wokół małego plasterka marchewki by włożyć go do ust – powiedział Szymon Radzimierski. - Trąba słonia warzy średnio 120 kilogramów i pomieści 14 litrów wody. Często służy słoniom jako prysznic. Słonie są największymi zwierzętami lądowymi. Ich wysokość dochodzi do 4 metrów, a waga do 6 ton. Długość kłów może osiągać nawet 3 m. Słonie żyją na terenie prawie całej Afryki. 

Kolejnym fascynującym zwierzęciem jakie podróżnik Szymon Radzimierski zobaczył podczas podróży był gepard. Ten duży kot, uznawany za najszybsze zwierzę na świecie. Niektóre źródła podają, że gepardy potrafią biegać nawet 120 km. W trakcie biegu są dłużej w locie niż na ziemi ponieważ biegnąc wykonują kilkukilometrowe skoki. Do 120 km na godzinę rozpędzają się w kilka sekund. Bardzo ważnym organem w ciele geparda jest jego ogon, który pomaga zwierzęciu utrzymać równowagę i zmienić kierunek. 

- Gepardom nie powinno się patrzeć w oczy ponieważ uznają to jako wyzwanie na pojedynek. Są też jedynymi dużymi kotami, które da się tak łatwo oswoić, dlatego podczas mojej podróży mogłem przyjrzeć im się bliska chodząc pomiędzy nimi – powiedział autor audycji „Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim.

Czy wiecie jak a długość może osiągnąć szyja żyrafy i co jest jej ulubiona rośliną. Tego dowiecie się słuchając załączonej audycji.

Audycja: Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim
Prowadzi: Szymon Radzimierski
Data emisji: 28.07.2020
Godzina emisji: 17.15

Audycja "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" na antenie Polskiego Radia Dzieciom w każdy wtorek od 17.15 do 17.45.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. 

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
Więcej aktywności stacji, znaleźć można na profilu Polskiego Radia Dzieciom na mediach społecznościowych.

jo

Zobacz także

Czytaj także

Brazylia - jej roślinność, tradycje i folklor

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 16:00
W "Opowieściach ludów świata" odwiedzimy Brazylię, jedno z największych państw świata, które zajmuje połowę Ameryki Południowej. Rozciąga się wzdłuż wybrzeży Oceanu Atlantyckiego i jednej z największych rzek na ziemi – Amazonki. Jego stolicą jest Rio de ja Neiro, językiem zaś Portugalski - w odróżnieniu do innych hiszpańskojęzycznych krajów kontynentu. Jest to pozostałość po kolonialnej przeszłości tej części świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uganda. Państwo leżące na równiku

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 05:01
Mnóstwo ciekawostek o gorylach i Ugandzie, państwie leżącym dokładnie na równiku. W audycji odpowiedź na pytanie, dlaczego dopiero dzieci starsze niż 16-letnie mogą spotkać goryla w Parku Narodowym Mgahinga. Dowiemy się także, czym jest siła Coriolisa i czy w domu można sprawdzić jej działanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Madagaskar i jego olbrzymie baobaby

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 16:00
W każdy wakacyjny wtorek zapraszamy wszystkich miłośników przygód i dalekich podróży do wysłuchania audycji prowadzonej przez 14-letniego Szymona Radzimierskiego. W najnowszym wydaniu audycji ponownie zawędrowaliśmy do Madagaskaru by poznać Tsingy czyli wapienny masyw na zachodnim Madagaskarze.   
rozwiń zwiń