Polskie Radio Dzieciom

Najdziksze zakątki Polski. Bogactwo fauny i flory

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 15:13
Dzika flora i fauna odgrywa bardzo ważną role w utrzymaniu równowagi biologicznej na całej Ziemi. Powinny być chronione aby służyły przyszłym pokoleniom. Żeby ochronić każdy gatunek rośliny, zwierzęcia czy ptaka, konieczna jest ochrona całego rejonu w którym występuje oraz wszystkich zjawisk przyrodniczych, które kształtują jego siedlisko.
- Przynoszą gołębia, leczymy gołębia. Przynoszą rysia, leczymy rysia. Nie ma, że się nie da - zgodnie deklarują bohaterowie reportażu Olgi Mickiewicz
- Przynoszą gołębia, leczymy gołębia. Przynoszą rysia, leczymy rysia. Nie ma, że się nie da - zgodnie deklarują bohaterowie reportażu Olgi MickiewiczFoto: Pixabay/skeeze

Zadbać trzeba także o inne powiązane z nim gatunki, te które stanowią jego pokarm, zapytają rośliny, rozsiewają nasiona lub są konieczną ochroną. Na przykład ryś, największy drapieżnik kotowaty Europy, potrzebuje wielkich obszarów starego lasu z podszytem czyli młodymi drzewkami i krzewami z którego nie zabiera się zwalonych, martwych drzew. Gęstwina dolnej części takiego lasu zapewnia bowiem rysiowi osłonę i pozwala niepostrzeżenie podejść do ofiary podczas polowania. W Polsce rysie można spotkać tylko w najdzikszych rejonach, w Karpatach i na wschodnich krańcach kraju. Karpackie rysie mają większe terytorium. Ciągnie się ono od Beskidu Żywieckiego po Bieszczady. Dlatego są liczniejsze. 

Posłuchaj
59:21 19.09. Opowieści ludów.mp3 Bogactwo polskiej fauny i flory (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_19.09.2020.

 

W Polsce fauna i flora jest bardzo urozmaicona. Są piękne pasma górskie, malownicze jeziora, niemal dzikie rzeki, rozległe bagna, torfowiska, morskie wybrzeże, wciąż zachowały się prastare puszcze i ostoje ptaków. Na każdym z tych terenów żyją setki gatunków roślin i zwierząt. Wiele z nich to rzadkie okazy. Dlatego tak ważna jest ich ochrona przed wyginięciem.
Zapraszamy na wędrówkę po najdzikszych zakątkach Polski.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 19.09.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo

Zobacz więcej na temat: opowiadanie podróże
Zobacz także
Czytaj także

Wędrówka śladem ludowych obyczajów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 11:40
Dziś opowiem wam o różnych obyczajach ludowych, które od wieków towarzyszyły mieszkańcom wsi w przygotowaniach do zimy. Jesień to zawsze był bardzo pracowity czas: gospodynie robiły dżemy, powidła, soki i inne przetwory, które świetnie się sprawdzały w czasie zimowych chłodów, kiedy cała przyroda zapadła w sen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendy prosto z Beskidów i Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 12:15
W "Opowieściach ludów świata" powędrowaliśmy na południe naszego kraju, gdzie rozciągają się malownicze góry należące do Karpat – największego masywu górskiego w Polsce i jednego z najbardziej rozległych w całej Europie, a nawet na świecie. W ich skład wchodzą przeróżne łańcuchy górskiej. Karpaty choć nie są najwyższe, jednak ciągną się przez wiele państw Europy Środkowej: Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Austrii czy nawet Serbii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe i najszybsze zwierzęta świata

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:00
Kontynent afrykański może pochwalić się niezwykłym bogactwem zwierząt. Zamieszkują go  m. in. tak egzotyczne zwierzęta, jak lwy, słonie, nosorożce, gepardy, hieny i lamparty. Podczas swojej wyprawy Szymon Radzimierski miał okazję poznać wiele z nich. Które zwierzęta afrykańskie zrobiły na nim największe wrażenie?
rozwiń zwiń