!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Kanada i jej wielkie metropolie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 16:00
Czas odwiedzić wielkie miasta największego państwa Ameryki Północnej - Kanady. Jej stolica polityczna to Ottawa, ale główną metropolią jest Toronto, położone w tej samej, najprężniej rozwijającej się i najludniejszej prowincji - Ontario.
Jeśli europejscy przywódcy na szczycie zaakceptują umowę, zostanie ona podpisana przez unijnych liderów 27 października. A później, po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski część handlowa porozumienia będzie mogła wejść w życie.
Jeśli europejscy przywódcy na szczycie zaakceptują umowę, zostanie ona podpisana przez unijnych liderów 27 października. A później, po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski część handlowa porozumienia będzie mogła wejść w życie.Foto: Pixabay

Toronto leży w jej południowej części, na brzegu jeziora Ontario, jednego z wielkich jezior amerykańskich. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady i jest najbardziej wieloetniczne miastem świata, zamieszkanym przez ponad 150 grup etnicznych. Ponad połowa obecnych mieszkańców Toronto to imigranci. Nazwa metropolii pochodzi z innych mieszkańców tej ziem, Indian plemienia Huron i ich języku znaczy "miejsce spotkań". Przez teren miasta prowadził kiedyś indiański szlak między wielkimi jeziorami. Pierwszymi Europejczykami, jacy zaczęli przemierzać rozległe obszary Kanady byli Francuzi i oni mieli tu swoje kolonie.

Szlak Indian odgrywał ważną rolę w handlu futrami. Na początku więc wielkiego miasta Toronto była to mała faktoria handlowa, a później - ufortyfikowany fort. Część kanaryjskich ziem przejęli Brytyjczycy w XVIII wieku, dlatego też niezależne państwo kolonialne aż po dziś dzień jest podzielone na część angielską i francuską - gdzie największym miastem jest Montreal. Położony jest na północnym wschodzie, nad rzeką Świętego Wawrzyńca, w prowincji Quebec. Jest to druga co do wielkości metropolia kraju, główny ośrodek gospodarczy i kulturalny. francuskojęzycznej części Kanady, oraz i największy port morski po wschodniej stronie. Rzeka wpływa do Zatoki Saint-Laurent, na północy Oceanu Atlantyckiego.  

Posłuchaj
56:15 Dzieci_AAC 2021_01_16-08-59-15 (1).mp3 Kanada i jej wielkie metropolie (Opowieści ludów świata/PRD)

 

Trzeba pamiętać, że cały obszar Kanady od tysiącleci do XVII wieku naszej ery, zamieszkiwały rdzenne plemiona Indian - głównie Irokezów, Huronów i Algonkinów. Jednak państwo Kanada i jego wielkie miasta założyli i rozwinęli europejscy kolonizatorzy z Francji i Wielkiej Brytanii, dlatego i oni zapisali się w historii tego kraju.
Zapraszamy do wysłuchania opowieści z odległych czasów największych kanadyjskich metropolii.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 16.01.2021
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także
Czytaj także

Największe czynne wulkany Włoch

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 23:30
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najsłynniejszych wulkanów na Ziemi. Z niezwykłej krainy ognia i lodu Islandii, przenieśliśmy się na drugie, najbardziej aktywne sejsmicznie miejsce naszego kontynentu czyli do Europy by przyjrzeć się największym aktywnym wulkany Włoch na Półwyspie Apenińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jemen. Zatoka Edeńska

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 13:03
Naszym bajkowym statkiem wypłynęliśmy na zachód, wzdłuż Zwrotnika Raka. Przez Morze Arabskie i Ocean Indyjski docieramy do Zatoki Adeńskiej. Rozciąga się ona pomiędzy Jemenem na południowym brzegu Półwyspu Arabskiego, a Somalią w Afryce. Przez cieśninę Bab al-Mandab zatoka łączy Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kair. Miasto tysiąca minerałów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 10:00
W naszej podróży po największych miastach świata dotarliśmy do Afryki. Zaczniemy od jej północnej części. Tu bowiem znajduje się najpotężniejsza metropolia całego kontynentu i szósta co do wielkości na świecie. Jest nią stolica Egiptu, Kair, centrum świata arabskiego..
rozwiń zwiń