Polskie Radio Dzieciom

Wędrówka na północ Indii. Pendżab i Meghalaya

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 08:00
W "Opowieściach ludów świata" przenosimy się do Indii – azjatyckiego kraju o starożytnej kulturze i wciąż żywych, niesamowicie barwnych tradycjach. Na przełomie października i listopada wyznawcy hinduizmu, jednej z najważniejszych i najstarszych religii tego rejonu Azji obchodzą wyjątkowe święto, Diwali. Najważniejszym dniem obchodów jest Lakshmi Puja, czyli dzień poświęcony Lakshmi, bogini szczęścia i dobrobytu oraz Ganeshy, boga mądrości, sprytu, patrona uczonych. 
Obchody święta Diwali
Obchody święta DiwaliFoto: PAP/Raminder Pal Singh

W pradawnym języku Indii sanskryckie słowo "dipawali" oznacza dosłownie rząd lamp i odnosi się do lampek oliwnych, które zapala się przed każdym domem na powitanie Lakshmi i symbolizują zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem. Diwali jest obchodzone z rozmachem. Towarzyszą mu liczne imprezy kulturalne, stanowi okazję do spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, których obdarowuje się słodyczami. Oprawę święta wzbogacają pokazy sztucznych ogni i wspaniałe dekoracje kwiatowe. 

Posłuchaj
59:21 2022_10_22 09_00_11_RadioDzieciom_Opowiesci_ludow_swiata.mp3 Opowieści ludów świata - Indie północne- Pendżab i Meghalaya

W "Opowieściach ludów świata" odwiedziliśy dwa zupełnie różne – zarówno jeśli chodzi o obyczaje, jak i o przyrodę – rejony Indii, gdzie hinduistyczne święto Diwali łączy mieszkańców mimo odmiennych wierzeń i tradycji. Najpierw zawitaliśmy do Pendżabu, krainy Sikhów, na granicy hinduskopakistańskiej w północno-zachodniej części państwa. Jest to obszar położony u stóp Himalajów nad pięcioma dopływami rzeki Indus. W sanskrycie Pendżab oznacza właśnie pięć rzek albo pięciorzecze. 

Drugim miejscem, które poznaliśmy jest północno-wschodni stan Indii, Meghalaya graniczący z Bangladeszem. To jeden z najpiękniejszych rejonów kraju wyróżniający się uroczymi, wręcz baśniowymi krajobrazami i licznymi jeziorami otoczonymi zalesionymi zielonymi wzgórzami. Meghalaya nazywana jest też krainą chmur, gdyż wyróżnia się obfitością deszczów, które ożywiają regularnie przyrodę. Można tu natrafić na żywe mosty zrobione z korzeni drzew figowca sprężystego. Ludzie z plemienia Khasi od wieków budowali je na własny użytek. To tajemniczy lud, który rządzi się własnymi prawami, innymi niż mieszkańcy pozostałej części Indii, podobnie jak Pendżabscy Sikhowie, którzy stworzyli własną religię, łącząc wierzenia hinduizmu i islamu, a także elementy buddyzmu – najważniejszych wyznań Azji południowej.   

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadzi: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 22.10.2022
Godzina emisji: 9:00

Godzina emisji: 9:00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 10:31
10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieści ludów świata" śladem jesiennych obrzędów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:33
Ostatnio wiele zmieniło się w przyrodzie. Dni są zdecydowanie chłodniejsze, słońce później wschodzi i wcześniej zachodzi, bociany i jaskółki odleciały już do ciepłych krajów, a liście na drzewach coraz wyraźniej przybierają pomarańczowo-złoty kolor. Wszystko to są znaki, że nastała już jesień. Według meteorologów, znawców zjawisk pogodowych, rozpoczęła się ona wraz z pierwszym dniem września i obejmuje zawsze trzy pełne miesiące: wrzesień, październik i listopad. Jednak jako definitywny koniec lata przyjęło się uważać datę nieco późniejszą, czyli początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej, które w tym roku wypadły w tym samym dniu czyli 23  września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieści ludów świata". Szlakiem ptaków odlatujących do Afryki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 13:38
W "Opowieściach ludów świata" wędrujemy szlakiem ptaków opuszczających nasz coraz chłodniejszy kraj do Afryki. Odwiedzimy niezwykłe pustynne państwo, Mauretanię. Na papie znajdziemy ją w północno-zachodniej części kontynentu. Otoczona jest od zachodu Oceanem Atlantyckim, na północy graniczy z Saharą Zachodnią, na wschodzie z Algierią, a z Mali i Senegalem na południu. Jest jednym z większych krajów arabskich i niestety też jednym z najbardziej suchych na świecie, a to dlatego że obszary pustynne i Sahara zajmują znaczną część państwa. Z tego też powodu ludzie zamieszkują przede wszystkim obszar wzdłuż Atlantyku, który jest wilgotniejszy i bogatszy w roślinność.
rozwiń zwiń