Polskie Radio Dzieciom

Alternatywna Lista Lektur?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 12:15
Czytanie może być pasją - przekonują pomysłodawcy alternatywnej listy lektur szkolnych. Wśród proponowanych w niej książek można znaleźć zarówno nowości wydawnicze jak i wartościowe klasyki, wyróżniające się poziomem pisarskim, powstałe we współpracy z uznanymi ilustratorami oraz tłumaczami. Każda z tych książek może stanowić początek wspaniałej czytelniczej przygody, która z czasem przekształci się w nawyk codziennej lektury - zapewniają twórcy listy.
Od 4 maja w bibliotekach obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa
Od 4 maja w bibliotekach obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwaFoto: Lukasz Solski/East News

W "Kulturalnej Strefie" o tym ciekawym projekcie Martyna Chuderska rozmawiała z Julią Skórzyńską-Ślusarek i Edytą Pilch.

- Impulsem do stworzenia takiej listy, były słowa mojej córki: "Ja już więcej książek w szkole nie czytam, nie ma tam dziewczyńskich bohaterów". Pokazała mi listę lektur, a tam: "Chłopcy z placu broni", "Przygody Tomka Sawyera", "Król Maciuś I"... postanowiłam stworzyć listę książek, w której są ciekawe kobiece bohaterki - mówi Julia Skórzyńska-Ślusarek, pomysłodawczyni projektu.

Posłuchaj
59:59 Dzieci_AAC 2021_01_10-20-59-43.mp3 Julią Skórzyńską - Ślusarek i Edytą Pilch


- Chyba była wielka potrzeba, żeby tę listę stworzyć. Jest wiele dyskusji na temat tego jak obecna lista lektur jest nieciekawa - dodaje Edyta Pilch z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży.
Co więc znajdziemy wśród książek wartych przeczytania? I którą z książek warto by do takiej listy dopisać?
Alternatywna Lista Lektur dla dzieci i młodzieży jest otwartym projektem powstałym we współpracy Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży, portalu Bukbuk oraz Fundacji Edico.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 10.01.2020.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.


Zobacz także
Czytaj także

O teatrze, który pobudza dziecięcą wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 18:40
Wystarczy otworzyć tajemnicze pudełko, wyjąć z niego potrzebne rekwizyty, włączyć płytę z muzyką i zaprosić dziecko do zabawy - do turlania, chichrania i przytulania. I dzięki temu w domu - pomimo izolacji, będzie tak ciekawie jak w Teatrze Małego Widza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacko - filmowe podsumowanie roku 2020

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 10:00
Koniec starego roku i początek nowego to zwyczajowy czas podsumowań. W "Kulturotece" zaprosiliśmy do wysłuchania literacko - filmowego podsumowania roku 2020. Zazwyczaj prosimy o to dorosłych i poważnych ekspertów. Tym razem gośćmi "Kulturoteki" - były dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyka z planety". Multimedialny projekt dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:00
Piosenki o lasach, o narodzinach gwiazdy, czy o przyjaźni kraba z ukwiałem. "Muzyka z planety" to pełne fantazji połączenie filmu animowanego (opracowanego w technice cyfrowej przez Iwonę Golor-Baszun) z piosenkami dla dzieci i rodziców. W jaki sposób tworzona była animacja do każdej z tych piosenek? I jakie jeszcze muzyczno - filmowe historie czekają słuchaczy "Muzyki z planety"? 
rozwiń zwiń