Polskie Radio Dzieciom

"Wyspa Książek - kierunek Północ" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 10:00
Czytacie książki? A może ich nie czytacie? Miejska Biblioteka Publiczna  im. T. Różewicza we Wrocławiu zaprosiła tych co czytają i tych do czytania nieprzekonanych, do projektu "Wyspa Książka - kierunek Północ". W 2019 roku z miejskich bibliotek korzystało 135 tysięcy mieszkańców Wrocławia, ale zazwyczaj są to ci, którzy z bibliotek już korzystają. Więc  pomysłodawcy projektu chcą zaprosić do wspólnego działania instytucje kultury, lokalnych liderów, organizacje i szkoły. Przewidziano także warsztaty kulinarne i gry podwórkowe - wszystko po to, żeby  pozyskać nowych czytelników zaprzyjaźnionych z książkami.
Wyspa Książka - kierunek Północ
Wyspa Książka - kierunek PółnocFoto: mat. pras.

Projektowi nadano kierunek – "północ". Wspólne działania rozpoczęła więc międzynarodowa polsko-norweska debata. 28 października on - line odbył się panel dyskusyjny "Czy wszyscy nosimy drewno do lasu, czyli o potrzebie zdobywania nowej publiczności". 

O projekcie i o zagadnieniach poruszonych w czasie międzynarodowej dyskusji Martyna Chuderska rozmawiała w towarzystwie pomysłodawczyni projektu Anny JanusAgnieszki Karp-Szymańskiej, która bierze w nim udział. - Jeżeli nie jestem przekonany do kontaktu z książką to być może przyjdę na wystawy, być może wezmę udział w grze opartej o fabułę książek albo  w ostrym dyżurze literackim - tłumaczyła pomysł Agnieszka Karp - Szymańska. - Muszę przyznać że podczas wieloletniego doświadczenia zauważyłam, że te dzieci które deklarują, że nie czytają książek są bardzo łatwo przekonywane do czytania i do kontaktu jeśli podsuniemy mu książkę która do niego pasuje - do jego preferencji, do jego doświadczeń, zainteresowań i aktualnych potrzeb. I pojawia się wezwanie - jak zbudować takie wydarzenia i w jaki sposób dotrzeć właściwą rekomendacjom do właściwego dziecka zmienić troszkę jego podejście? 

Posłuchaj
59:58 2021_10_31 21_00_00_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 31 października godz. 21:00

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 31.10.2021.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Anna Janus i Agnieszka Karp-Szymańska
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

"Migane Wiersze". Nauczmy się świata ciszy - rozmowa z Olgą Bończyk

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 13:51
Czy poezję dla dzieci można atrakcyjnie przedstawić używając gestów i mimiki, systemem znaków umownych, tak,  żeby poznały je osoby głuche? Tego zadania po raz kolejny podjęli się twórcy projektu "Migane wiersze", który w tym roku ma swoją drugą odsłonę. Wybitni aktorzy między innymi Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Anna Dymna, Jarosław Boberek użyczyli swoich głosów czytając poezję na głos, a wiersze na język migowy tłumaczyła Marta Abramczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera spektaklu "Kapelusz za sto tysięcy" w Teatrze Groteska w Krakowie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 12:30
"Kapelusz za sto tysięcy", pierwsza premiera sezonu w Teatrze Groteska, zabierze Was do nadmorskiego kurortu, gdzie rozegra się pełna zwrotów akcji i niezwykłych wydarzeń intryga. Nad Bałtykiem, jak to nad Bałtykiem bywa – ciągle pada deszcz. A gdy pada… młodzi bohaterowie wcale się nie nudzą, bo do rozwiązania mają fascynującą kryminalną zagadkę. Relację z premiery w Teatrze Groteska w Krakowie usłyszeć można było w niedzielnej audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń