!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

"Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane". Rozmowa z Roksaną Wróbel-Jędrzejewską

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 23:57
"Baśnie nie dość znane" to seria składająca się z siedmiu tytułów. O trzech pierwszych – "Kwiecie paproci", "Szklanej Górze" i "Dziwożonie" opowiedziała w audycji Kulturalna Strefa na antenie Polskiego Radia Dzieciom ich autorka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel.
Posłuchaj Kulturalnej strefy
Posłuchaj "Kulturalnej strefy"Foto: Shutterstock

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że "Baśnie nie dość znane" są adresowane do dzieci. W rzeczywistości powinni przeczytać je także dorośli, a przede wszystkim kobiety. Roksana Jędrzejewska-Wróbel przekłada ludowe opowieści na język współczesny, a problemy siedmiu bohaterek, które znajdują się w różnych sytuacjach, po części dotyczą każdego z nas.

Szczególne przesłanie historii zawartych w poszczególnych tytułach skierowane jest do dziewczynek, ale nie tylko. Kolejne baśnie traktują o konkretnych cechach charakteru, takich jak wytrwałość i pewność siebie. Jak przekonuje autorka, wszyscy mamy te cechy w sobie, ale musimy je odpowiednio wydobyć. 

Posłuchaj
59:50 2022_03_20 20_59_31_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Rozmowa z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel.

 

- Każda dziewczynka, którą spotykają różne niewygodne, trudne sytuacje, ma w sobie siłę, żeby sobie z nimi poradzić, bo wszystko polega na zaufaniu sobie. (...) Zaufaniu, że mają wszystko, czego potrzebują, że są naprawdę kompletne, niczego im nie brakuje i mogą sobie poradzić z każdą sytuacją, jeśli włożą odpowiednio dużo wysiłku w kształtowanie swojego charakteru" – powiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Roksana Jędrzejewska-Wróbel.

"Kwiat paproci" to mityczna roślina za którą goni bohaterka, i za którą gonimy my sami, wpadając przy tym w pułapkę. Wiele mówi się o przezwyciężaniu lęku. W "Szklanej Górze" mowa jest o przytuleniu swojego strachu. On także jest nam potrzebny. Jeśli jest oswojony, może być naszym sprzymierzeńcem. "Dziwożona" traktuje o szczęściu osiąganym przez odwagę w byciu wolnym.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 20.03.2022.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Roksana Jędrzejewska-Wróbel - pisarka
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Czytaj więcej:

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

"Kulturalna strefa" w PR Dzieciom. Rozmowa o książce "Tkaczka chmur"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:00
W życiu dzieci wiele jest  niezrozumiałych wydarzeń. Większość z nich wyjaśnią im dorośli. Ale co wtedy, kiedy to dorośli stają w obliczu tego, co niepojęte?Jak wytłumaczyć i przeżyć z dziećmi żałobę po kimś, kogo zabrakło? I jak, podobnie jak bohater "Tkaczki Chmur" ominąć Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plebiscyt "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Rozmowa z Tatianą Audycką-Szatrawską

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 13:00
18 stycznia bieżącego roku wystartowała czwarta edycja powstałego z inicjatywy blogerów książkowych  plebiscytu "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Jest to swoista promocja literatury wysokiej jakości – tej znanej i mniej znanej. Więcej o plebiscycie opowiedziała w audycji Kulturalna Strefa popularyzatorka dziecięcej i młodzieżowej literatury, Tatiana Audycka-Sztrawska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teraz tu jest nasz dom". Obywatele Ukrainy wyrwani z korzeniami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 19:19
Ludzie uciekający przed wojną są zmuszeni do wyrwania swoich korzeni. W dużej mierze zależy teraz od nas, w jaki sposób zapuszczą je na nowo. Sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie zaskoczyła wszystkich, a tym samym zmieniła dotychczasową rzeczywistość i jednocześnie zmobilizowała do pomocy. Przy otwarciu się na trudne tematy pomocna może okazać się literatura. Książką bezpośrednio poruszającą kwestię wojny jest "Teraz tu jest nasz dom" autorstwa Barbary Gawryluk, traktująca właśnie o ucieczce z kraju pogrążonego wojną do sąsiedniego państwa.
rozwiń zwiń