Polskie Radio Dzieciom

"Piotruś Pan. W cieniu dorosłości" premiera w Teatrze Ludowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 10:50
W "Kulturalnej strefie" przenosimy się do krainy, którą wielu z nas poznało w dzieciństwie i takiej, do której chciałoby się czasem przenieść w dorosłym życiu. Żeby do niej polecieć, wystarczy cudowna myśl i trochę wróżkowego pyłu Utopijna wyspa ze świata powieści Barriego to kraina Wiecznego Dzieciństwa, Marzeń i Wyobraźni. Trafiają do niej dzieci, które posiadają wiarę, nazywane Wybrańcami Piotrusia. Krainą tą rządzi sam Piotruś Pan, ale znajdziemy tu też wróżki, piratów, syreny i zagubionych chłopców.
Premiera spektaklu Piotruś Pan. W cieniu dorosłości w Teatrze Ludowym w Krakowie.
Premiera spektaklu "Piotruś Pan. W cieniu dorosłości" w Teatrze Ludowym w Krakowie.Foto: mat. pras.

Piotruś Pan przywoływany był wielokrotnie, ale tego świata dotykają tylko odważni. Bez wątpienia należy do nich teatr PAPAHEMA. W dzisiejszej podróży towarzyszą nam aktorki tego teatru, Paulina Moś i Helena Radzikowska, a także reżyser spektaklu "Piotruś Pan. W cieniu dorosłości", Przemysław Jaszczak. 

"W dzieciństwie był on dla mnie zabawnym bohaterem, który dąży do swojego, teraz odbieram go bardziej jako egoistycznego bohatera, który skupia się jedynie na sobie" – mówi reżyser spektaklu. Interpretacja tekstu Barriego odbiega od klasyki, do której niewątpliwie zalicza się Piotruś Pan. "Chcieliśmy, żeby ta inscenizacja była nowoczesna, żeby dotykała problemów współczesności" – wyjaśnia Przemysław Jaszczak. "Trochę mierzymy się z mitem Piotrusia Pana, trochę go odkłamujemy. Nie jest to klasyczna historia, została ona odczytana w nieco inny sposób". Przenosząc się do świata syren, mowa jest o ekologii i pływającym w oceanie plastiku, a spotkanie z piratami to rozmowa o współczesnych piratach. Postać Piotrusia Pana mierzy się z problemami wieku dorastania. 

Posłuchaj
59:31 2022_09_25 20_59_52_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 25 września godz. 21:00

Historia Piotrusia Pana doczekała się wielu adaptacji filmowych czy teatralnych, jednak teatr PAPAHEMA poszedł o krok dalej. "Nie ma sensu opowiadać tej historii tak, jak została napisana, natomiast dużo ciekawsze jest wejście z nią w dialog, opowiedzenie jej na nowo, przywołanie tych motywów, ale w trochę innej układance" – tłumaczy gościni Polskiego Radia Dzieciom – "Naszym bohaterom pozwalamy też podejmować trochę inne dyskusje i inne decyzje niż ma to miejsce w oryginale, bo wydaje nam się, że to jest ciekawsze, żeby o tych zapisanych, ikonicznych tekstach po prostu rozmawiać. Rozmawiać o tym, co one nam dają dzisiaj, jak one wpływają na nasze życie i czego możemy się od nich nauczyć.  

"Piotruś Pan. W cieniu dorosłości" to spektakl operujący różnymi środkami wyrazu, łączący błyskotliwe dialogi z bogactwem teatru plastycznego, który w zamyśle ma pomóc widzom oswoić trudny proces dorastania. Spektakl powstaje na podstawie prozy  J.M. Barriego i dramatu Łukasza

Zaleskiego. Premiera spektaklu "Piotruś Pan. W cieniu dorosłości" odbyła się 2 października w Teatrze Ludowym w Krakowie. Spektakl połączony jest z projektem edukacyjnym oraz scenariuszami dla nauczycieli.
Więcej o spektaklu w audycji Kulturalna Strefa na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Audycja: Kulturalna Strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Przemysław Jaszczak, Paulina Moś
Data emisji: 25.09.2022
Godzina emisji: 21:00

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Czytaj dalej:

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

W "Kulturalnej strefie" wizyta w Zaułku Animacji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 18:29
W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieliśmy słuchaczom o miejscu, które zrodziło się z miłości do teatru i potrzeby spotkania z drugim człowiekiem. W Zaułku Animacji w Lanckoronie, znaleźć można unikatowe, rzadko spotykane formy teatru plastycznego, powstają tu też spektakle i projekty, które inspirują do zainteresowania się sztuką i twórczego myślenia. Nad wszystkim czuwa Krzysztof Falkowski - aktor, reżyser, twórca Teatru Falkoshow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szanowny Panie" i "Jak się kochamy w domu?". Rozmowa z Klaudią Paź

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 13:47
Całkiem niedawno wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Szanowny Panie", a jej powstanie wiąże się z komediodramatem "Jak się kochamy w domu?" granym na deskach Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Jest to ponadczasowa i wielowymiarowa historia w trzech jednoaktówkach o budowaniu i rozpadzie relacji między ludźmi. Muzykę skomponowała Urszula Borkowska, a teksty stworzył Kamil Banasiak. Utwory wykonane na żywo przez utalentowanych muzyków są komentarzem i dopełnieniem akcji scenicznej.
rozwiń zwiń