!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

"Sztuka się robi Inkubator teatralny"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 09:00
Sztuka się Robi - inkubator teatralny to projekt zainicjowany przez gdański Teatr Miniatura przy wparciu Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. O projekcie w Kulturalnej Strefie opowiedzieli Michał Derlatka (dyrektor Teatru Miniatura). Anna Kochanowska (kierowniczka literacka), Justyna Czarnota i Joanna Żygowska.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o I Inkubatorze teatralnym
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o I Inkubatorze teatralnymFoto: mat. pras.

Jego pierwszym etapem był konkurs na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat. Jury konkursu wybrało 5 kolektywów, które zostały zaproszone do twórczej pracy podczas tygodniowych rezydencji artystycznych, w trakcie których artyści czerpali inspiracje nie tylko od siebie nawzajem, ale także od swoich małych widzów, prowadząc warsztaty i działania dla dzieci z gdańskich przedszkoli. W pracach kolektywów wzięli też udział aktorzy i aktorki. Efekty ich pracy można było zobaczyć 8 i 9 października. Teatr Miniatura zapełnił się artystami, zaproszonymi gośćmi i dziećmi.  

Posłuchaj
59:07 2022_10_16 21_00_08_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 16 października godz. 21:00 

- Spędziłyśmy z kolektywami cały tydzień. Przez pierwszą część dnia, przez sześć godzin zespoły pracowały dosłownie nad swoimi koncepcjami. Był to też czas na to, aby w zależności od potrzeb i zainteresowań spotkać się z dziećmi - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Żygowska -  W drugiej części dnia, wieczorem, mieliśmy spotkania w całym zespole, ze wszystkimi osobami, które tworzą te kolektywy. Wszystko po to, żeby zadawać sobie pytania związane procesami twórczymi, a także wspólnie zastanawiać się nad tym, co to znaczy robić teatr dla dzieci przedszkolnych i być osobą twórczą, która przez taką formę artystyczną chce się wyrażać.  

- To rzeczywiście był taki proces dla ludzi, który pozwolił im przez tydzień działać w dużym komforcie i w związku z tym ich spojrzenie czy praca mogły się pogłębiać – zauważyła Justyna Czarnota. Na finałowe pokazy przyjechała większa część środowiska, a także wielu młodych widzów. – To, co my możemy dać dzieciom, to przede wszystkim uważność. Tę uważność możemy też zabrać sami dla siebie obserwując dzieciaki – podkreślił Michał Derlatka, dyrektor Teatru Miniatura.

Więcej o projekcie Sztuka się Robi – inkubator teatralny w Kulturalnej Strefie na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji!

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 16.10.2022.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Michał Derlatka - dyrektor Teatru Miniatura, Anna Kochanowska - kierowniczka literacka, Justyna Czarnota i Joanna Żygowska.
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Dziecko w obliczu żałoby. Bajki Plasterki i projekt Tumbo Pomaga

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 11:55
Fundacja Hospicyjna to instytucja, która między innymi wydaje serię Bajek Plasterków, które mają ukoić ból po stracie bliskiej osoby i pomóc ich opiekunom rozpocząć rozmowę na ten temat. W serii bajek plasterków powstało już kilka tytułów, a kilka dni temu, w Dzień Dziecka swoją premierę miała książka "O bracie, który nie opowiadał bajek" autorstwa Magdy Lic. Książka traktuje o chłopcu zmagającym się z ogromnym bólem spowodowanym chorobą starszego brata, która doprowadziła do śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy laureatów tegorocznych Słoneczników. Posłuchaj "Kulturalnej strefy" w PRD

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:59
Słoneczniki to konkurs, w którym głos mają rodzice. Jest to plebiscyt na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci. Głównym celem Słoneczników jest docenienie i nagrodzenie najlepiej przygotowanych wydarzeń. Od dziesięciu lat w Warszawie, jedenastu w Krakowie i sześciu na Śląsku, wybierane są inicjatywy, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju dzieci, będąc równocześnie najlepsza rozrywką. W Kulturalnej Strefie pojawili się laureaci tegorocznej, warszawskiej edycji plebiscytu - Grażyna Deneka, reprezentująca Muzeum Warszawy, Weronika Kołacz z Muzeum Historii Polski oraz Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. 
rozwiń zwiń