X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Gdzie grasują afy, hazoki, pultoki… i kopruchy?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 12:00
Czy melodie ludowe można zapisać na pięciolinii? Dlaczego wiejscy muzykanci mają doskonałą pamięć? Odpowiedzi na te pytania usłyszeliśmy w niedzielnym "Źródełku". 
Audio
  • Gdzie grasują kopruchy? (Polskie Radio Dzieciom/ Źródełko)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W audycji sprawdziliśmy, jak zmieniają się opowieści i melodie przekazywane przy wspólnych spotkaniach, dowiedzieliśmy się, dlaczego czasem kobiety stawały w kole i wpuszczały między siebie gęś i przekonaliśmy się, kiedy przyszłość zależała od tego, z której strony zaszczeka pies.

Dziewczyny już nie płakały przez niegrzecznych chłopaków, Jan Karpiel-Bułecka obwieścił nam wszystkim nowiny o kryjących się między górami dolinach, taniec dział się w zwolnionym tempie, a z Kaszub przybyły do nas grzechoczące i hałasujące diabelskie skrzypce, które na szczycie miały kolorową maskę, przyozdobioną wstążkami i kapeluszem, a czasem nawet włosami i brodą.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Kasia Dudziak, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka, Jan Karpiel-Bułecka.

Data emisji: 24.11.2019

Godzina emisji: 11.00

gs

Zobacz także

Czytaj także

Czy w Stambule też można usłyszeć muzykę ludową?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 12:00
W "Źródełku" spacerowaliśmy ulicami Stambułu, stolicy Turcji, miasta pełnego wąskich alejek, wygrzewających się w słońcu kotów i targowisk z przeróżnymi przyprawami. Wspólnie sprawdziliśmy, jak różnorodna jest muzyka tradycyjna Turcji i dlaczego usłyszeć w niej można brzmienia innych części świata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest suwak, a czym podróżniak?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 12:00
Czy ze źdźbła słomy można zrobić instrument? Kto pisał atramentem i jakie ławki stały w wiejskiej szkole? W ostatnim "Źródełku' Paula Kinaszewska zdradziła nam do jakich melodii tańczyli dziadkowie, a jakie towarzyszyły muzykantom w drodze na wesele.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak brzmi i wygląda baraban?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 12:00
W której części Polski tańczy się i skacze pod sufit aż do zdarcia butów? Na kogo spadło w lesie drzewo, a kto spalił kołdrę piekąc placki? W "Źródełku" moc atrakcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dary jesieni - skarby naszych ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 12:00
Jesień to czas dojrzewania owoców - jabłek, gruszek i śliwek. W "Źródełku" dowiedzieliśmy się, jak je ususzyć, by powstała pyszna, słodka zupa, a potem odkryliśmy, co mają ze sobą wspólnego październik i paździury czyli resztki, odpady i śmieci.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koło, klara, ćmok, bajtle i szmaterlok

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 12:00
Skąd pochodzą te tajemnicze słowa i gdzie się tak w Polsce mówi?  W "Źródełku" Karo Przewłoka i Kasia Dudziak, w swoim nowym, śląskim kąciku, nauczyły nas swojego niezwykłego języka, który jak usłyszeliście, trochę inny jest od polskiego.
rozwiń zwiń