Polskie Radio Dzieciom

Koło, klara, ćmok, bajtle i szmaterlok

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 12:00
Skąd pochodzą te tajemnicze słowa i gdzie się tak w Polsce mówi?  W "Źródełku" Karo Przewłoka i Kasia Dudziak, w swoim nowym, śląskim kąciku, nauczyły nas swojego niezwykłego języka, który jak usłyszeliście, trochę inny jest od polskiego.
Audio
  • Jak się mówi po śląsku? (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Szmaterlok po śląsku znaczy motylek.
Szmaterlok po śląsku znaczy motylek.Foto: Shutterstock

Poznaliśmy również w audycji basy – nisko bulgoczące, buczące, burczące i huczące – do których wiejscy muzykanci często przymocowywali pasek, sznurek albo kawałek kolorowej tkaniny i zarzucali je na plecy zabierając na potańcówkę. Przekonaliśmy się też, że lalek wcale nie trzeba kupować w sklepie, bo piękne i wyjątkowe lalki, o takich sukienkach, włosach i buziach jakie tylko podpowie nam wyobraźnia, możemy zrobić sobie sami w domu. Spotkaliśmy się też z nowymi koleżankami z Górnego Śląska, które co tydzień będą nam opowiadać o swoim regionie, zwyczajach, zabawach i tańcach. Maria Bienias podpowiedziała, jak sprawić by lalki pływały okrętem, a Paula Kinaszewska przypomniała o pięknym, zapomnianym instrumencie, na którym dawniej grywali wszyscy we wsi. 

Czy w instrumentach znajdziemy czasem drzwi? Jak z kawałka chusteczki zrobić piękną lalkę? O tym w audycji.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Kasia Dudziak.

Data emisji: 10.11.2019

Godzina emisji: 11.00

 

gs

Zobacz także
Czytaj także

Z wizytą w muzycznych Ocicach

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 09:30
W audycji wybraliśmy się na Dolny Śląsk, do wsi Ocice pod Bolesławcem, gdzie od 40 lat działają kapela i zespół śpiewaczy złożony z reemigrantów z terenów byłej Jugosławii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariachi, gitary i chili - odkrywamy kulturę Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 12:00
Ponad 60 indiańskich języków i aż 350 dialektów, jeżdżący na koniach pastuszkowie w kapeluszach, tradycyjne kapele mariachi i tajemnicza melodia sygnalizująca nadjeżdżający wózek z lodami. W ostatniej odsłonie „Źródełka” wybraliśmy się do Meksyku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dary jesieni - skarby naszych ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 12:00
Jesień to czas dojrzewania owoców - jabłek, gruszek i śliwek. W "Źródełku" dowiedzieliśmy się, jak je ususzyć, by powstała pyszna, słodka zupa, a potem odkryliśmy, co mają ze sobą wspólnego październik i paździury czyli resztki, odpady i śmieci.  
rozwiń zwiń