X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wszystkie kolory października

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 14:29
W „Źródełku” Kaja Prusinowska wraz z Hanią i Stasiem zabrali nas w podróż w poszukiwaniu jesiennych melodii i roślin, z których można robić różne zabawki. Anastazja, Antek, Lea i Małgosia z Akademii Sztuk Dziecięcych sprawdzili, jak różne mogą być góralskie stroje i przekonali się, że ser i buty mogą być do siebie podobne. Za to Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn wraz z dziećmi z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lipowianie” zdradzili nam co można było dawniej robić w szkole, a niespodziewany gość opowiedział o pewnej zjawie, która czeka w lesie na uciekające z lekcji dzieci.
Audio
  • Wszystkie kolory października (PR Dzieciom/Źródełko)
Dziewczynka układa kasztany na ławce.
Dziewczynka układa kasztany na ławce.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Szkoła i dziś może być męcząca, a czasami nawet nudna. Ale to wielki przywilej, że każdy z Was może się uczyć! Brygida i Kuba - nasi żywieccy górale - opowiadali, że kiedyś nie wszystkie dzieci mogły iść do szkoły. Trzeba było pomóc przy pracy w polu, w gospodarstwie. Inne dzieci nie mogły iść do szkoły zimą – gdy był mróz, śnieg po kolana - bo nie miały odpowiedniego ubrania albo butów. A szkoła nie zawsze była w tej samej wsi. Czasem trzeba było iść do niej kilka kilometrów! Kuba Gołdyn wspominał słowa swojej babci: nawet jeśli już poszło się do szkoły, po powrocie, zamiast nauką trzeba było zajmować się pomocą w gospodarstwie.

Brygida i Kuba opowiadali, jak wyglądało nauczanie w takiej wiejskiej szkole sprzed lat. Kiedyś wszystkich przedmiotów – historii, polskiego, matematyki czy geografii – uczył jeden nauczyciel! A dzieci nie miały kolorowych zeszytów czy długopisów. Do robienia notatek z lekcji służyła jedna kartka i prawdziwe gęsie pióro!

W tej audycji pojawił się gość specjalny – Dorota Gryglak – pani ucząca gwary, czyli odmiany języka charakterystycznej dla danego regionu, np. Żywiecczyzny. Opowiadała gawędę o Nocnicy i zerwisiu Stasku. Koniecznie posłuchajcie tej opowieści!

Kaja Prusinowska z Hanią i Stasiem opowiadali o zabawkach robionych z… roślin! Wiele z Was już na pewno zrobiło pierwsze kasztanowe ludziki. A czy wiecie, że w dalekiej Ameryce Południowej dzieci robią ludziki z kukurydzy? Kaja opowiedziała legendę o kukurydzy i wraz ze Stasiem i Hanią zaśpiewała o niej piosenkę. Ale kukurydza to nie jedyna roślina nadająca się do zabawy. Można do tego użyć także tataraku, rosnącego nieopodal jezior i rzek.

Najmłodsi słuchacze i Anastazja, Antek, Lea i Małgosia z Akademii Sztuk Dziecięcych sprawdzali tym razem, w co mogą ubrać się górale. Okazało się, że góralskie buty - kierpce - kształtem i wybitymi na nich wzorami przypominają... oscypek! Czyli ser, który górale wytwarzają latem z owczego mleka. Czy wszystkie stroje góralskie są takie same? Ależ nie! Nawet w Polsce mieszkają obok siebie górale, ubierający się inaczej, grający inne melodie i mówiący inną gwarą! A wszystko zależy od tego, w jakim miejscu mieszkają. Warto o tym pamiętać, bo pod hasłem „górale” kryje się barwna różnorodność!

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Brygida Sordyl, Kuba Gołdyn, zespół Lipowianie, Kaja, Hania, Staś Prusinowscy, Anastazja, Antek, Lea i Małgosia z Akademii Sztuk Dziecięcych, Dorota Gryglak

Data emisji: 18.10.2020

Godzina emisji: 11.00  

mg

 

Zobacz także