X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

O radości z Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 11:30
W dzisiejszym "Źródełku" poznaliśmy odpowiedzi na pytania: Jak świętować Święto Niepodległości z pieśnią na ustach? Czy "Mazurek Dąbrowskiego" to mazurek? Co ma Filip do zająca? Co tańczyli i śpiewali Polacy w latach 20. XX wieku? Dlaczego rycerze śpią w jaskini? Gotowi na dawkę wiedzy i muzyki ludowej?
Audio
  • O radości z Niepodległości (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Nataliabiruk/ Shutterstock

We czwartek, 11 listopada obchodziliśmy ważne święto dla naszego kraju. Jakie? Święto Niepodległości! To właśnie tego dnia cieszymy się, że nasz kraj nie jest rządzony przez inny kraj. W tym roku obchodziliśmy 103 rocznicę niepodległości Polski. Jak można świętować niepodległość? Sposobów jest wiele! Można iść na spacer z rodzicami, zjeść coś pysznego, w tym roku w Warszawie można było tańczyć różne polskie tańce na Krakowskim Przedmieściu wraz z Januszem Prusinowskim i przyjaciółmi. Można też śpiewać piosenki. Na przykład piosenki patriotyczne. A czy wiecie, że wiele z pieśni patriotycznych ma melodie i rytmy wiejskich tańców? Nasz prowadzący, Piotr Dorosz wskazał niektóre z nich. Zacznijmy od najważniejszej polskiej pieśni – „Mazurka Dąbrowskiego”, naszego hymnu! Choć w nazwie jest „Mazurkiem” tak naprawdę to mazur – piękny, dostojny polski taniec. Poznaliśmy rytm mazura i wysłuchaliśmy go w „Mazurku Dąbrowskiego”. Ale to nie jedyna pieśń patriotyczna związana z tańcami ludowymi. Inną jest np. pieśń „Ułani, ułani”. To też piękny taniec-mazur! A kim byli ułani? Pięknie umundurowanymi wojakami jeżdżącymi konno. Może kojarzycie inną piosenkę o ułanach? Choćby „Przybyli ułani pod okienko”? To z kolei pieśń śpiewana w rytmie tańca o nazwie krakowiak!

Karolina Ociepka, w kolejnym odcinku „Muzycznych pocztówek z Wielkopolski”, opowiedziała o muzyce popularnej 20-lecia międzywojennego (czyli okresu między I a II wojną światową - 1918 – 1939), w czasie którego rozkwitł tzw. folklor miejski. Polacy bardzo cieszyli się z odzyskania niepodległości, a pomagała im w tym właśnie muzyka! Wszyscy spotykali się, by grać, śpiewać i tańczyć. W tym czasie w Polsce powstało mnóstwo utworów do tańca! Były to walczyki, fokstroty czy tanga! Karolina Ociepka nauczyła nas też piosenki, którą można zaśpiewać na poprawę humoru. Podcast z audycji czeka na Was, kiedy tylko będziecie chcieli powtórzyć sobie melodię czy refren tej piosenki!

Dziś w wojsku służą żołnierza. A jak nazywano takich wojskowych sprzed kilku setek lat? Tak! To rycerze! Witold Vargas opowiedział nam legendę o śpiących we wnętrzu górskiej jaskini rycerzach... Posłuchajcie koniecznie tej opowieści i zastanówcie się, czego może nas nauczyć ta legenda!

Przywitała nas muzyka z Filipin. Czy nazwa tego kraju nie kojarzy Wam się z imieniem Filip? A może przy okazji słyszeliście powiedzenie „wyrwał jak filip z konopi”? Nie zastanawialiście się, co to za chłopiec, co skacze w konopiach? Wyjaśnimy to z pomocą dzieci z przedszkola House of Montessori w Warszawie. A zacznijmy od podpowiedzi, w tym powiedzeniu Filip nie oznacza imienia, dlatego pisze się go z małej litery – „filip”. Ale skąd ten filip? Zacznijmy od konopi – roślin które niegdyś baaardzo popularne były na polskiej wsi. Robiono z nich olej, sznurki, a nawet ubrania! I wokół wiosek, na polach rosło tych konopi bardzo wiele. W dodatku rosły bardzo gęsto – gdy człowiek albo zwierzę schowali się w konopiach w ogóle nie było ich widać! Czas na filipa – dawno temu określało się tak… polnego zająca! A więc filip z przysłowia nie jest żadnym chłopcem, a zajączkiem! Jeśli takiego zająca coś spłoszyło, wyskakiwał bardzo szybko ze swojej kryjówki w konopiach. Ala stwierdziła, że przysłowie „Wyrwać się jak filip z konopi” oznacza to zrobienie czegoś bardzo szybko, niespodziewanie. I to prawda!

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 14.11.2021

Godzina emisji: 11.00


 

Zobacz także