!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Kaszubskiej opowieści ciąg dalszy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 11:30
Przed naszymi młodymi słuchaczami przygody dwojga kaszubskich dzieci, rodzeństwa: Cyli i Brechta (tak! To prawdziwe kaszubskie imiona!). W odcinku sprzed tygodnia dzieci, chcąc poczuć się dorosłymi, zabrały rybacką łódkę taty i wypłynęły w morze. Oczywiście nie wiedziały, jak potem wrócić do brzegu. Uratował je legendarny olbrzym z kaszubskich legend – stolem.
Audio
  • Kaszubskiej opowieści ciąg dalszy (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Dzieci na łódce
Dzieci na łódceFoto: Polona

Stolem to olbrzym i wielki siłacz! Drzew używa jako wykałaczek i niestraszne mu głębokie morze. Stolem ma też swojego synka – Stolemka – który za żadne skarby nie chce zasnąć…

Nasza Cyla stała na łodzi zdenerwowana, pośród szumu morza i kwilenia małego Stolemka. „Jak zacząć piosenkę, która go uspokoi?”, zastanawiała się… w końcu zaczęła i – ciii – dziecko olbrzyma zasnęło w spokoju. Cyla zaśpiewała mu piękną stara pieśń kaszubską. W podzięce za uśpienie Stolemka, olbrzym zabrał dzieci na swoją łódź i popłynął z nimi do rodzinnej wioski. A że Stolemy jak własną kieszeń znają caaałe Kaszuby, opowiedział rodzeństwu co nieco o otaczających ich morskich stworzeniach.

W naszym Bałtyku mieszka wiele ryb, w tym śledzie, flądry, łososie i węgorze. Musimy dbać o nasze morze, bo to nie tylko dom dla ryb i ssaków (przecież Bałtyk zamieszkują też foki!) – to nasz wspólny dom. Nasze dziedzictwo i środowisko naturalne.

- Nie będę już śmiecić! – zdecydowała Cyla, rozglądając się po pięknej okolicy. – To wcale nie jest fajne.

- A ja pójdę z klasą posprzątać plażę! – zawtórował jej Brecht.

- Och, jestem pewien, że nadmorskie ptaki będą Wam bardzo wdzięczne – roześmiał się dobrodusznie Stolem. Po czym olbrzym wyciągnął kaszubską bandonię – taki instrument podobny do akordeonu – i zaczął grać skoczną melodię. Dzieci nawet nie spostrzegły, kiedy całe i zdrowe dotarły na plażę nieopodal swojej wioski.

Stolem wyciągną swą wielką łódź na brzeg, rodzeństwo wyskoczyło na piasek. Aż tu nagle! Z krzaków wyskoczyła w ich stronę horda rybaków z wiosłami w dłoniach! „Brać go! To stolem! To on porwał nasze dzieci!” – wrzeszczeli. Bo trzeba Wam wiedzieć, że Kaszubi i stolemy nie zawsze żyli w zgodzie...

- Nie! Stójcie! – wykrzyknął mały, dzielny Brecht. – On nas uratował!

Czy dzieci przekonają do stolema wiejską społeczność? O tym za tydzień!


Masz pytania? W Twojej rodzinie rosną muzyczne talenty, zainteresowane kulturą ludową? Może chcesz zapoznać swoje dziecko z muzyką tradycyjną? Słuchaj na antenie Polskiego Radia Dzieciom, wejdź na stronę i napisz do nas na zrodelko[at]polskieradio.pl!


***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadzili: Piotr Dorosz Hanna Szczęśniak

Data emisji: 2.10.2022

Godzina emisji: 11.00

 


 

Zobacz także