Polskie Radio Dzieciom

Nad morze!

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 11:30
W dzisiejszej audycji ruszamy… nad morze! Jeśli zastanawiacie się, co w audycji o wsi i muzyce ludowej będziemy robić na plaży – przypomnijcie sobie choćby Cylę i Brechta! Bohaterowie naszego słuchowiska pochodzą z Kaszub, czyli regionu etnograficznego, który znajduje się właśnie nad morzem! A to nie jedyny taki region w Polsce. To co? Gotowi na morskie przygody?
Audio
Dzieci nad morzem na starych pocztówkach
Dzieci nad morzem na starych pocztówkachFoto: Polona

Kaszubi nie wyobrażali sobie życia bez morza i bardzo dobrze je znali. Wielu Kaszubów do dziś zajmuje się łowieniem ryb, nic dziwnego, że wiele z pieśni z tego regionu mówi właśnie o morzu i czynnościach z morzem związanych. Choćby o rybołówstwie. W „Źródełku” słuchaliśmy właśnie takiej dumki rybackiej, śpiewanej po kaszubsku, z kolei panie z zespołu „Wdzydzanki” zaśpiewały nam piękną pieśń „Hej morze, morze”, opiewającą uroki Bałtyku.

A czy wiecie, że Gdynia – jedno z największych miast nad polskim morem też była kiedyś niedużą wioską? Jej mieszkańcy także zajmowali się rybołówstwem. A na brzegu morza nie stały wielkie statki, a małe łódeczki i kutry rybackie.

Polska leży nad Bałtykiem tak jak Litwa, Łotwa czy Estonia. A nasi wschodni sąsiedzi – Ukraina – mają dostęp do morza nie od północy, ale od południa. To morze nazywa się Morzem Czarnym. Słuchaliśmy ludowej pieśni ukraińskiej o dziewczynie, która nieszczęśliwie zakochała się w chłopaku znad Morza Czarnego, czyli w „czarnomorcu”. To ludowa ballada, a my słuchaliśmy jej w wersji współczesnej z gitarami elektrycznymi i perkusją, granej przez zespół Tartak z Ukrainy.

Skoro mówimy o morzu (i o pieśniach ludowych!), nie możemy nie wspomnieć o szantach! Szanty to prawdziwie morskie pieśni. Dziś śpiewa się je dla przyjemności, jednak kiedyś były to pieśni żeglarskie, które pomagały marynarzom w pracy! Dlaczego? Wyobraźcie sobie wielki okręt z żaglami. Kiedyś do zwinięcia takich żagli potrzeba było całej grupy ludzi! Żeby łatwiej się im pracowało przy zwijaniu żagli, żeby robić to w tym samym tempie, śpiewali szanty – bardzo rytmicznie pieśni, które nadawały rytm pracy marynarzy. Słuchaliśmy dwóch pieśni-szant: jednej o łodzi Samanta, pływającej co prawda nie po morzach, ale po jeziorach oraz „Szanteczki dla dziecka” stworzonej specjalnie dla małych żeglarzy.


UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 16.07.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także