Polskie Radio Dzieciom

Ale młyn!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 11:30
W "Źródełku" wracamy do przygód Cyli i Brechta, którzy tym razem opowiedzą nam o tym, jak stworzyć... atrakcje turystyczne! Spotkaliśmy się także z naszą znajomą z Lubelszczyzny Martą Graban-Butryn oraz warsiawiakiem - Heńkiem Małolepszym. Zaprosiliśmy także na dwa ciekawe wydarzenia w Warszawie...  
Audio
wiatrak może służyć do mielenia mąki, ale może też być... atrakcją turystyczną
wiatrak może służyć do mielenia mąki, ale może też być... atrakcją turystycznąFoto: Shutterstock

Po kilku tygodniach wróciliśmy do Cyli i Brechta, których wraz z woźnicą zastaliśmy przy młynie pod wioską. Po wyjaśnieniu nieprzyjemnych sytuacji między mieszkańcami wsi, spotkaniu z duchem, dzieci patrzą na postać drobnego młynarza…

Niestety, młynarz jest zakłopotany – nie ma pieniędzy, by płacić swoim pracownikom! Nieopodal otworzono wielki przemysłowy młyn, który rozwozi mąkę po całym kraju. Choć stary młynarz starał się dbać o jakość każdego ziarenka zboża, o smak mąki, jego miejsce pracy przestało funkcjonować. Młynarz był strapiony – bardzo chciał zapłacić swoim pracownikom, ale nie miał pomysłu, skąd wziąć pieniądze.

Kiedy młynarz opowiadał swoją historię, nasz dzielny woźnica kończył naprawę śmigieł starego młyna. Młynarz skończył opowieść, spojrzał w górę i zamarł z przerażenia. Śmigi młyna były… różowe! Czy to żart woźnicy? Co zrobić z różowym młynem?? Posłuchajcie historii naszych małych bohaterów!

Kurpiowski oberek, czyli okrąglak

Z Hanną Szczęśniak i Piotrem Doroszem zatańczyliśmy kurpiowskiego okrąglaka. Okrąglak to taniec podobny do oberka – tańczony w parach choć nieco wolniej. Okrąglak ma swoje odmiany o ciekawych nazwach: suwany, cochany i chlapok. Do okrąglaków można tańczyć w różny sposób – gdy zabrzmi okrąglak suwany – tańcząc, szuramy stopami po ziemi.

Końcówki i dwojnice

Z naszą redakcyjną koleżanką Moniką Gigier odwiedziliśmy Zakopane, gdzie odbywał się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich poznaliśmy Krzysztofa Siutego i jego córkę Julię. Pan Krzysztof jest Góralem z Zakopanego, który tworzy instrumenty pasterskie – piszczałki, fujary a nawet dudy! Posłuchajcie krótkiego reportażu i sprawdźcie, jak brzmią końcówka – fujara bezotworowa – i dwojnica! Słuchaliśmy także Jana Karpiela-Bułecki – jednego z najsłynniejszych góralskich muzyków, który gra i na dudach, i na fujarach, i na skrzypcach.

Żniwa na Lubelszczyźnie, czyli, dlaczego koszenie zaczyna się w sobotę 

Z Martą Graban-Butryn odwiedziliśmy Lubelszczyznę. Wasze wakacje dobiegają końca, ale dla mieszkańców wsi lipiec i sierpień były czasem bardzo intensywnej pracy! Odbywały się żniwa. Pani Marta opowiedziała nam, jak w jej regionie wyglądały żniwa i zwyczaje wokół żniw. Po pierwsze, rozpoczynano w sobotę – dniu poświęconym Matce Boskiej, nigdy zaś w piątek – dzień Męki Pańskiej wedle ludowych wierzeń. Koszenie zboża rozpoczynał gospodarz, który zdejmował kapelusz, robił znak krzyża i mówił: „Boże, dopomóż”. Dobre plony były wyjątkowo ważne! Dzięki nim ludzie mieli ziarno na mąkę, z której można było zrobić chleb – podstawowe pożywienie na wsi. Same żniwa, jak i przygotowania do nich, a nawet samo sianie zboża były objęte wieloma wierzeniami, a mieszkańcy wsi przestrzegali ich bardzo skrupulatnie, właśnie po to, by zboże obrodziło, a plony były jak najlepsze.

Nowa Praga, stara historia

Heniek Małolepszy opowiedział nam o warszawskiej Pradze. A konkretnie Nowej Pragi, czyli okolicach ulicy Stalowej. Nazwę taką, jeszcze w XIX wieku wymyślił niejaki pan Konopacki. Dziś możecie bawić się w domu kultury Tu Praga, który znajduje się w Pałacyku Konopackiego. O tym kim był sam Konopacki usłyszycie w audycji!

Zapraszamy na festiwale!

Zaprosiliśmy Was także na kilka festiwali. Już w przyszły weekend zaczyna się Warszawa Singera – festiwal kultury żydowskiej, na którym możecie posłuchać wyjątkowo ciekawej muzyki i skosztować pysznych, innych niż polskie smakołyków. Katarzyna Batarowska z festiwalu Warszawa Singera opowiedziała nam co nieco o tym, co odnajdziemy w Warsztatowej Kuchni Pana Singera. Wraz z panią Kasią sięgnąć tam będzie można po starsze i nowsze przepisy kuchni żydowskiej, a głównymi jej bohaterkami będą śliwki. Słuchaliśmy też muzyki żydowskich muzykantów. Posłuchajcie audycji i poznajcie na przykład trampolkę!

Polecaliśmy także Europejskie Dni Dziedzictwa, na których w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi poznacie tajniki ceramiki iłżeckiej – jednej z najbardziej znanych polskich ceramik, wycinanki świętokrzyskiej czy wyrobów ze słomy. Przyjadą także malarki z Zalipia, które swoje wiejskie chaty malują w piękne, kolorowe kwiaty. Nie zabraknie muzyki – zagrają miedzy innymi Wasi rówieśnicy – zespół Zbójnicek z Zębu, czyli mali Górale z Podhala.


Radio retsro mis free 1200.jpg


UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!

Audycja powstała dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadzili: Piotr Dorosz i Hanna Szczęśniak 

Data emisji: 27.08.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także