Polskie Radio Dzieciom

Aż trzy powody do świętowania!

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 06:30
Dziś same święta! A najlepiej świętuje się przy muzyce. Wraz z Piotrem Doroszem zapraszamy Was zatem do muzycznej celebracji!
Trzy powody do świętowania są lepsze niż jeden, ale każdy powód do celebracji jest dobry
Trzy powody do świętowania są lepsze niż jeden, ale każdy powód do celebracji jest dobry!Foto: rckl

Najpierw wyjaśnijmy jednak, z jakich to okazji dziś świętujemy!

🐣💦 Po pierwsze: drugi dzień świąt Wielkanocnych

Obchodzony dawniej (choć gdzieniegdzie i dziś) jako Lany Poniedziałek. Lało się wówczas na wsi, zaiste, strumieniami! Panny dopadano nawet zanim wstały z łóżka i zlewano bez litości. Po prawdzie, większość z nich nie miała nic przeciwko. Stopień oblania był wprost proporcjonalny do powodzenia u kawalerów!

O niektórych związanych z Lanym Poniedziałkiem atrakcjach opowie Maria Bienias, nasza ulubiona śpiewaczka i gawędziarka. W pierwszy i drugi dzień Świąt rozbrzmiewały także charakterystyczne pieśni, których oczywiście posłuchamy. Pojawią się utwory m.in. z albumu "Cztery Domy Słońca", który ukazał się dla Was w serii płytowej dla najmłodszych - "Źródełko".

🎉3️⃣0️⃣ Po drugie: 30. urodziny obchodzi RCKL!💜

Właśnie 1. kwietnia Radiowe Centrum Kultury Ludowej obchodzi urodziny i nie jest to wcale wiadomość prima aprilisowa! Piotr Dorosz odnalazł dla Was w radiowych archiwach piękne melodie i wywiad z Józefem Piechotą - skrzypkiem z Wojciechowa w Sieradzkiem. Te wyjątkowe materiały zostały nagrane w czerwcu 1994 r., gdy RCKL miało... 3 miesiące!

🎉9️⃣ I po trzecie: 9. urodziny Polskiego Radia Dzieciom!💛

Powspominamy początki stacji i życzyć będziemy pomyślności wszelakiej na dalsze lata działalności!

***

Na bardzo świąteczne wydanie Źródełka w Lany Poniedziałek i prima aprilis (1.04) zaprasza o 11.00 Piotr Dorosz.


 

Zobacz także