Polskie Radio Dzieciom

Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie! Koncert [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 14:00
- Wiosna i Wielkanoc zlały się w jedno świętowanie – Zmartwychwstanie, powrót ptaków z dalekich krajów, budzenie się przyrody z zimowego snu – to wszystko składa się w jedno doświadczenie, którym przez stulecia, a może i dłużej, dzielili się ludzie. Nie mogli tego przeżywać samotnie, w domach, więc chodzili po… kolędzie! Kolędnicy wielkanocni chodzili po dyngusie, z kogutkiem, z gaikiem, z konopielką i dzielili się tą radością pod oknami gospodarzy! – mówił Janusz Prusinowski
Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie
Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusieFoto: prd

To był wyjątkowy koncert przygotowany przez Polskie Radio Dzieciom wspólnie z Radiowym Centrum Kultury LudowejŹródełko. Myśmy przyszli po dyngusie to niezwykłe wykonania kolęd… wielkanocnych! 

– Większość z nas jest zaskoczona, słysząc o wielkanocnym kolędowaniu, ale w wielu regionach Polski po dziś dzień żywa jest tradycja odwiedzania domów przez takich właśnie wielkanocnych czy wiosennych kolędników. Wyśpiewują oni radość ze Zmartwychwstania, ze zwycięstwa życia nad śmiercią oraz składają śpiewem życzenia gospodarzom. I podobnie jak kolędnicy na Boże Narodzenie czy Nowy Rok mają barwne przebrania, psocą i zbierają datki od gospodarzy – wyjaśnił Piotr Kędziorek, dyrektor Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Poznaliśmy starodawny taniec, który nazywa się „Zając”, dawniej tańczyli go młodzi rycerze, ale i pastuszkowie na pastwiskach, a także młode panienki! A skoro już o rycerzach i pannach mowa – czy znacie historię pięknej królewny, którą przed groźnym smokiem z jeziora uratował św. Jerzy? Posłuchajcie koniecznie naszego koncertu!

Kaja Prusinowska i jej młodzi pomocnicy pokazali nam zabawę nawiązującą do starych obyczajów z Białorusi i Ukrainy, gdy ludzie, by przywołać wiosnę naśladowali ptaki. Wierzono bowiem, że ptaki przylatują po zimie z odległej, niezwykłej krainy, z której na skrzydłach przynoszą wiosnę! Na naszym wiosennym koncercie bawiliśmy się w „Papugę” – zabawę wymyśloną specjalnie dla młodych widzów Teatrzyku Słuchaj Uchem.

Poznaliśmy także prawdziwych wołoczebników! Kim są wołoczebnicy? To właśnie wiosenni kolędnicy, którzy z pieśniami wołoczebnymi pukają do okien gospodarzy, życząc im wszelkiej pomyślności!

- Wołoczebnicy z Kalinówki Kościelnej to żywa legenda kolędowania wielkanocnego na Podlasiu – mówił Janusz Prusinowski. A nasi goście z Kalinówki Kościelnej zaśpiewali najprawdziwsze pieśni wielkanocne. Wśród nich pieśń dla panienki – dziewczyny, która jeszcze nie wyszła za mąż – które nazywają się „Konopielki”. W takiej pieśni śpiewa się o tym, jak zdolna i piękna jest panienka i życzy jej wszystkiego dobrego.

- Z konopielką chodziłem od najmłodszych lat! – mówił jeden ze śpiewaków z Kalinówki Kościelnej – W pierwszy dzień Wielkiejnocy, po południu, zbierali się mali i starsi, głównie kawalerowie. Niektórzy mieli już swoją ukochaną, to szło się z wioski do wioski po parę kilometrów. Przeważnie pierwsza pieśń była pobożna, a potem były wesołe piosenki, przecież była wiosna, wszystko budziło się do życia!

Pod koniec Wielkiego Postu, niekiedy aż do Zielonych Świątek, chodziły z pieśniami wiosennymi dziewczęta. Towarzyszył im „gaik”, „maik” lub „nowe latko” – pięknie przystrojona zielona gałązka, symbol budzącej się do życia wiosny i życiodajnych sił.

🔶🔶 OGLĄDAJ koncert onl-line! 🔶🔶

🔶 WYSTĄPILI:

☆ Janusz Prusinowski Kompania i Teatrzyk Słuchaj Uchem
- Kaja Prusinowska - śpiew, prowadzenie
- Janusz Prusinowski - śpiew, prowadzenie, skrzypce, lira korbowa, harmonia polska, cymbały
- Staś Prusinowski - śpiew, skrzypce
- Hania Prusinowska - śpiew
- Piotr Piszczatowski - baraban, bębenek, śpiew
- Szczepan Pospieszalski - trąbka, basetla, kontrabas, śpiew
- Michał Żak - flet poprzeczny drewniany, szałamaja, saksofon, klarnet
- Stefan Żak – śpiew


Ani Mali Ani Duzi
- Anna Różycka - śpiew, oktawki, suka biłgorajska
- Jaśmina Różycka - śpiew, kontrabas
- Kalina Różycka - śpiew
- Dobrosława Ziółek - śpiew, suka biłgorajska
- Rościsław Ziółek - śpiew
- Adrian Kowalski - śpiew
- Olga Mikułowska - śpiew, skrzypce
- Małgorzata Mikułowska - śpiew


Kompania Wołoczebna z Kalinówki Kościelnej
- Jan Szklarzewski - śpiew
- Andrzej Skutnik - śpiew
- Krzysztof Szaciło - śpiew
- Wojciech Górłacz - śpiew

Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie

***

Koncert "ŹródełkoMyśmy przyszli po dyngusie"

Data emisji: 11.04.2021

Godzina emisji: 11.00 

Data retransmisji: 18.04.2022


 

Zobacz także
Czytaj także

Wiosno, wioseneczko, przyjdź już do nas, panieneczko!

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 18:00
Jak zawołać wiosnę, by zechciała do nas przyjść? Czy udawanie przepiórki i wypiekanie ciastek w kształcie ptaków może sprawić, że rozkwitną kwiaty i zazielenią się drzewa? W najbliższym „Źródełku” zachwycamy się wiosennymi pieśniami i… przyglądamy się różnym kolorom skóry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wiejscy muzykanci słuchali radia?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 11:30
W najbliższym „Źródełku” przekonaliśmy się, że muzyka ludowa nie zawsze musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zajrzeliśmy do Beskidu Żywieckiego, by dowiedzieć się o różnych rodzajach palm wielkanocnych i ich "starszym kuzynie" - "latku". A Kaja i Hania Prusinowskie uraczyły nas ciekawymi opowieściami o mitycznych gajach i "gaiku" - kuzynie wspomnianego "Latka". Sprawdziliśmy też jakie kolory w afrykańskiej Ghanie oznaczają piękno, dorastanie i miłość. A piosenkę o słoneczku zaśpiewały nam dzieci z łemkowskiego zespołu Kyczerka.
rozwiń zwiń