Polskie Radio Dzieciom

Muzyka na każdy problem!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 12:00
Czy skrzypek może nie tylko włożyć, ale też zagrać garnitur? W jaki sposób muzyka leczy? Czemu bębnista musi tańcować? Wspaniały skrzypek i wciągający gawędziarz pan Stanisław Głaz z regionu Lubelskiego w "Źródełku" zdradził nam odpowiedzi na te wszystkie pytania.
Audio
Stanisław Głaz
Stanisław GłazFoto: Piotr Baczewski

Do pana Stanisława wybrała się Marta Graban-Butryn, by zapytać o dawne zabawy, początki gry na instrumencie i tajniki muzykowania. Wybraliśmy się do  Dzwoli koło Janowa Lubelskiego. To tam mieszka Stanisław Głaz, który w tym roku skończył 90 lat!  Urodził się w 1933 roku, pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Jego pradziadek Jan Głaz grał na klarnecie w armii carskiej. Dziadek Kazimierz oraz ojciec (także Kazimierz) byli skrzypkami. Stanisław uczył się głównie od ojca, jednak na jego edukację muzyczną miała wpływ także matka Marianna, znana śpiewaczka weselna.

Swoją pierwszą kapelę założył już po wojnie. W jej skład wchodzili muzycy grający na klarnetach i bębenku. Artyści grywali na zabawach, weselach, często brali także udział w obrzędach kolędniczych. Stanisław Głaz grał w kapeli przez czterdzieści lat. Przez piętnaście lat grał też na tubie basowej w dzwolskiej orkiestrze dętej, dzięki czemu nauczył się czytać nuty. W tym samym czasie pracował również na gospodarstwie, poza tym był cieślą, stolarzem, murarzem i szewcem.

To wspaniały muzyk, ale i nauczyciel, który uczy trudnej sztuki gry na skrzypcach. - Mój tato grał na skrzypcach od młodości, jego dziadek był na pierwszej wojnie światowej i grał na klarnecie. Tata z dziadkiem w kapeli na początku bębnił, a potem na skrzypcach. Tata kupił skrzypce stare, pokleił i ja się na nich uczyłem groć - opowiadał

Na repertuar Stanisława Głaza składają się polki, walczyki i oberki oraz melodie zwane na Lubelszczyźnie „podróżniakami”. Stanisław Głaz jest bardzo barwną postacią, ma niezwykły talent gawędziarski, lubi opowiadać o muzyce. W ostatnich latach często pojawiał się na lokalnych imprezach oraz warsztatach dla młodych muzykantów (Szkoła Suki Biłgorajskiej w Janowie, Tabor w Kocudzy, Szczebrzeszynie). Ma także spore grono kontynuatorów, do których zaliczają się m.in. Ewa Grochowska, Zbigniew i Krzysztof Butrynowie oraz Piotr Deptuła.

Co poza tym? Wyprawa na warszawską Starówkę! Znawca Stolicy, przygrywający i podśpiewujący Heniek Małolepszy przedstawił nas takim postaciom jak kataryniarz czy dorożkarz, który - jak wieść niesie - ma coś wspólnego... z sałatą!

Jak zawsze wysłuchaliśmy pięknie grających ludowych instrumentów, zajrzeliśmy też na skrzypcowe warsztaty prowadzone w Garwolinie przez Mateusza Niwińskiego (nadal można do nich dołączyć), a podczas opowieści o Cyli i Brecie przekonaliśmy się, że dogadać można się czasem bez słów, jak bardzo żarłoczna potrafi być wiejska koza i że starsze panie potrafią mieć mnóstwo energii, radosnej fantazji i chęci do kolejnych życiowych przygód.

Sprawdziliśmy też, jakie książkowe wspaniałości szykuje dla nas Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w nowej serii "Wyprawy z Etnoekipą" oraz przypomnieliśmy o konkursie Nasze Muzyczne Źrodełko. 


Radio retsro mis free 1200.jpg


UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadzili: Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz

Data emisji: 22.10.2023

Godzina emisji: 11.00

 

Zobacz także