Polskie Radio Dzieciom

Nowe Źródełko, czyli warsztaty w eterze

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 11:30
Tą audycją rozpoczynamy serię "Źródełek" o charakterze... warsztatów! Z każdej kolejnej audycji mali Słuchacze wyniosą porcję wiedzy o dawnym życiu na wsi, ale także praktyczne umiejętności do wykorzystania, kiedy tylko będą chcieli.
Audio
  • Warsztaty w eterze Piotrem Doroszem (PRD/Źródełko)
Piotr Dorosz przy kowadle
Piotr Dorosz przy kowadleFoto: Piotr Dorosz

 Dziś uczymy się, jak bez pudła rozróżniać dwa najważniejsze i najpopularniejsze wiejskie tańce - oberka i polkę. To łatwe! Wystarczy umieć liczyć do trzech, a to potrafi przecież każdy!

Berek-oberek

Gdy bawimy się w berka trzeba szybko biegać, by nie dać się złapać, a gdy tańczymy oberka - dobrze jest szybko się kręcić! O ile w berka na pewno umie grać każdy, niektórzy mogą się zastanawiać, jak w ogóle wygląda taki o-berek. Oberek to jeden z najpopularniejszych polskich tańców tradycyjnych. Bardzo chętnie grany przez ludowe kapele. Jak go rozpoznać? Piotr Dorosz zaprezentował nam bardzo prostą metodę! Wystarczy liczyć do trzech.

- Jeśli słyszycie ludową melodię, dość szybką, którą da się policzyć na trzy: raz-dwa-trzy, raz-dwa-trzy... prawdopodobnie jest to właśnie oberek - podpowiadał nasz prowadzący. Posłuchajcie naszej audycji i spróbujcie policzyć z Piotrem Doroszem! Raz-dwa-trzy, raz-dwa-trzy...

A zauważyliście, że słowo "oberek" ma trzy sylaby? Zamiast liczyć "raz-dwa-trzy" możecie też liczyć sylabami: "o-be-rek, o-be-rek...".

Jak muzykować?

- Myślicie, że aby grać oberka trzeba mieć skomplikowane instrumenty, jak na przykład harmonia, to  nic podobnego! - przekonywał Piotr Dorosz. - Wiele ciekawych instrumentów macie wokół siebie! Wystarczą dwa drewniane patyczki! Może być też metalowy kubeczek, który uderzymy patyczkiem. Instrument perkusyjny możecie zrobić z czego tylko chcecie. Na przykład z dwóch klocków. Można też klaskać!

Piotr Dorosz na dwóch patyczkach, podkowie i metalowym kubku zademonstrował nam, jak można grać do oberkowych melodii, wybijając trójkowy rytm. 

Zapraszamy zatem na wspólne bawienie się w liczenie i wspólne muzykowanie. Piotr Dorosz przygotował wiele ciekawych instrumentów - harmonię trzyrzędową, grające kubeczki, patyczki, pałeczki bambusowe i dźwięczącą pięknie... podkowę. Tak jest, prawdziwą końską podkowę, która niejedno przeszła.

instrumentarium Piotra Dorosza instrumentarium Piotra Dorosza

Polka

O, taki taniec chyba jeszcze łatwiej rozpoznać od oberka. Bo polkę liczy się na dwa. Raz-dwa, raz-dwa, raz-dwa... I tu też możecie zastąpić "raz-dwa" sylabami polki, bo polka ma dwie sylaby: "pol-ka, pol-ka, pol-ka" to równie dobry sposób liczenia!

- Oczywiście w polce też możemy wspólnie muzykować! - przekonywał nas Piotr Dorosz, chwytając za swoje nietypowe instrumenty: bambusowe pałeczki, blaszany kubek i podkowę. Posłuchajcie poleczkowych nagrań i pobawcie się z nami. Możecie też gwizdać, śpiewać, mruczeć. Co chcecie! A może macie ochotę stworzyć własny skład perkusyjny? Weźcie łyżki, klocki - a jak mama pozwoli - garnki. Zobaczcie, jak brzmią przedmioty używane na co dzień w kuchni czy pokoju. 

Mamy nadzieję, że po tej dawce zabawy i wiedzy nikt, słysząc melodię graną przez wiejską kapelą, nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem czy to oberek, czy polka.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz 

Data emisji: 9.06.2024

Godzina emisji: 11.00


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.


Zobacz także