Polskie Radio Dzieciom

Dzieci w internetowej sieci

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 10:00
Mało kto dziś wyobraża sobie życie bez internetu. Dodatkowo należy sobie uświadomić, że rośnie pokolenie, które komputer i internet zna od dziecka. Podpowiadamy o co należy zadbać, by nasze dziecko było w sieci bezpieczne.

Internet jest skarbnicą wiedzy, skrzynią, w której znajdziemy wszystko. A skoro wszystko to także tematy, zdjęcia, osoby, na które wolelibyśmy nie trafić. Na zagrożenia w internecie może też być narażone nasze dziecko. W najlepszym wypadku internet okaże się tylko "zjadaczem czasu", ale mogą zdarzyć się też trudniejsze sytuacje. Dzieci narażone są na niechciane i niepożądane treści, jak pornografia czy przemoc. Oczywiście internet to nie jest "samo zło". Należy nauczyć dziecko jak z niego korzystać, ustalić pewne zasady.

Wytłumacz maluchowi, że:

  1. Nie każdy w internecie jest uczciwy. Nie każdy, kto podaje się za dziecko rzeczywiście nim jest. W tym może pomóc seria książek Błękitny Laptop.
  2. Nie wszystko, co jest napisane na stronach internetowych jest prawdą. Przekonaj dziecko, że książki często są dużo bardziej wartościowym źródłem wiedzy.
  3. Wszystko, co umieści w internecie zostaje tam na zawsze. Zwróć uwagę jakie zdjęcia Twoja pociecha chce umieścić w sieci. Spróbujcie wspólnie podejmować te decyzje.
  4. Przekonaj dziecko, aby nie publikowało prywatnych danych w internecie – adresu zamieszkania, numeru telefonu, adresu szkoły, do której chodzi.
  5. Nie należy spotykać się z osobami poznanymi w sieci.
  6. Potrzebna jest kontrola rodzica przy korzystaniu z sieci. Niech wie dlaczego pytasz o jego poczynania w wirtualnym świecie. 
  7. Nie należy dzielić się w internecie tajemnicami, jeśli chce je komuś opowiedzieć zawsze może zaufać swoim najbliższym i przyjaciołom, których zna. Dbaj o to.

/

Nie zakazuj dziecku korzystania z internetu, pokaż mu jak zrobić to bezpiecznie. Korzystaj z pomocy programów antyspamowych, blokujących reklamy (te też mogą pokazywać treści nieodpowiednie dla maluchów), antywirusowych czy filtrów rodzicielskich. 

Wspólnie ustalcie zasady:

  1. Czas korzystania z komputera.
  2. Zróbcie listę bezpiecznych stron internetowych.
  3. Przekonaj dziecko, żeby pytało i alarmowało, gdy czegoś nie rozumie lub gdy trafiło na nieodpowiednią dla niego stronę.
  4. Przekonaj je, że jeśli spotka się z komunikatem "aby korzystać z tej strony musisz mieć ukończone 18 lat" to ta strona na pewno nie jest dla niego.

 

Uświadom sobie, że nie wszystko jesteś w stanie kontrolować. Filtry antyspamowe, blokady rodzicielskie niestety nie zawsze się sprawdzają, więc bierz to pod uwagę. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o internecie, bądź jego przewodnikiem po wirtualnym świecie i ufaj mu. Im więcej zrozumienia mu dasz, tym większym zaufaniem ono Cię obdarzy.

(Paulina Jakubowska)

Zobacz także
Czytaj także

Zaskakujące wyniki badań: dzieci szukają w sieci wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 11:30
Internet wyrasta na kluczowe medium w życiu małych konsumentów. Interesują ich nie tylko strony z grami i kreskówkami, ale także serwisy e-commerce, firm oraz erotyczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci w sieci: czego najmłodsi szukają w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 12:20
Najmłodszych interesują nie tylko treści przewidziane dla najmłodszych - odwiedzają serwisy e-commerce, strony firmowe, a także witryny erotyczne.
rozwiń zwiń