X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Etiopia i plemiona ją zamieszkujące

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 13:05
Szymon Radzimierski, czternastoletni podróżnik zabrał słuchaczy do przepięknej Etiopii czyli kraju, który zamieszkuje bardzo wiele mniejszości etnicznych oraz dziesiątki różnych plemion. Jest to kraj w którym ludność posługuje się wieloma językami, cechuje go wielobarwność zwyczajów i kultur. Jak żyje ludność w Dolinie Omo?
Podróż Szymona Radzimierskiego do Etiopii
Podróż Szymona Radzimierskiego do EtiopiiFoto: Z archiwum prywatnego Szymona Radzimierskiego

W Dolinie Omo mieszkają Hamerowie. Plemię to wyróżnia przede wszystkim niezwykły wygląd. Swoje ciało ozdabiają wielokolorowymi kamykami, kawałkami skór, dzwonkami i malują na nim przeróżne wzory.  

Posłuchaj
22:39 11.08.Etiopia - Dolina Omo.mp3 Etiopia i jej wielokulturowość (Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim)_11.08.2020. 

Podczas podróży Szymona do Doliny Omo nasz podróżnik miał niezwykłą okazję by poznać rytuał przejścia w dorosłość.

- Wszyscy zgromadzili się na polanie i czekali. Byli tam Hamerowie i podróżnicy. Na początku nic się nie działo gdy nagle wszyscy zgromadzeni usłyszeli bardzo głośny dźwięk z trąbki. Wszystkie kobiety wybiegły na środek polany i zaczęły tańczyć. Do kostek miały przywiązane dzwoneczki zrobione z kozich kopyt lub z metalu, które uderzając o siebie wydawały bardzo mocne dźwięki. Do tego krzyczały, śpiewały i trąbiły na trąbkach. Było to bardzo głośne. Główna część ceremonii odbyła się na innej polanie. Tam wszystko zaczęło się od rozebrania chłopaka, dla którego zorganizowano to święto, do naga. Nstępnie nasmarowano go krowią kupą a potem piaskiem. To miało zmyć z niego grzechy i dać mi siłę – powiedział Szymon Radziemierski.

- Dodatkowo przełożono mu przez ramiona 2 paski z koziej skóry, w ten sposób odstraszając złe duchy. Hamerowie zebrali się, pogonili bydło na polanę, złapali byki za rogi oraz za ogony ustawiając je w jeden, długi rząd – dodał Szymon Radzimierski, autor audycji „Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim” na antenie cyfrowego, Polskiego Radia Dzieciom. 

To jeszcze nie koniec ceremonii, której przyglądał się Szymon. Słuchaczy, którzy są ciekawi dalszej jej części, zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim
Prowadzi: Szymon Radzimierski
Data emisji: 11.08.2020
Godzina emisji: 17.15

Audycja "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" na antenie Polskiego Radia Dzieciom w każdy wtorek od 17.15 do 17.45.

**

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. 

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
Więcej aktywności stacji, znaleźć można na profilu Polskiego Radia Dzieciom na mediach społecznościowych.

Zobacz więcej na temat: podróże edukacja DAB+
Zobacz także

Czytaj także

Szlakiem największych wulkanów. Pradawne opowieści z Japońskiej góry Fuji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 23:03
W naszej wędrówce szlakiem największych, czynnych wulkanów docieramy do Japonii. Ten niezwykły archipelag położony jest na Oceanie Spokojnym, u zachodnich wybrzeży kontynentu azjatyckiego, na wysokości Chin i Korei Południowej. Rejon ten należy do najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jamajka - wyspa drewna i wody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 16:26
Jamajka, państwo ze stolicą w Kingston, to czarna karaibska wyspa, na której narodził się ruch rastafarian, w szczególny sposób związany z Etiopią. Główną inspiracją tego ruchu, była walka o równouprawnienie dla wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry. Podstawą zaś wiara, że cesarz Hajle Syllasje - słynny władca Etiopii, jest nowym biblijnym Mesjaszem który zjednoczy wszystkich ludzi związanych duchowo z Afryką. To właśnie Etiopia jest dla jamajskich rastafarian ziemią obiecaną i krainą przodków. Zapraszamy na wędrówkę śladem dawnych opowieści ludów Jamajki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gambia – najmniejsze państwo w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 12:00
Wyobraźmy sobie kraj, w którym cały rok panuje lato. Rośliny niemal bez przerwy kwitną i owocują i tylko część tego lata jest deszczowa. Wtedy ulewy są bardzo obfite, ale też i niezwykle ciepłe. Dodatkową zaletą jest to, że w porze deszczowej roślinność jest jeszcze bardziej bujna, zielona i piękna. Czy nie byłoby przyjemnie pomieszkać w takim wspaniałym miejscu? Jednym z takich właśnie rejonów na naszej planecie Ziemi jest Gambia.
rozwiń zwiń