Propozycja antenowa Polskiego Radia Dzieciom jest doskonałym narzędziem edukacyjnym, uzupełniającym zajęcia i wspierającym pracę nauczycieli przedszkolnych. Dzienna ramówka stacji jest dostosowana do zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest spójna z rozkładem dnia obowiązującym w przedszkolu.
Od 7.00, kiedy w przedszkolu czas na zabawy swobodne w kącikach zainteresowań, Polskie Radio Dzieciom nadaje audycję "Poranek" w której dziennikarze wspólnie z młodymi słuchaczami dzwoniącymi do studia, sprawdzają jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i który pociąg na świecie jest najdłuższy.
O 8.30, kiedy w przedszkolu i w domu już pachnie śniadaniem, w Polskim Radiu Dzieciom usłyszeć można audycję "Smak na tak", w której wspólnie z dziećmi przygotowywane są śniadaniowe smakołyki.
0 9.00 w Polskim Radiu Dzieciom czas na cykl "Placówki ambasadorskie", czyli rozmowy telefoniczne z przedszkolakami o tym, co jest dla nich najważniejsze, w co lubią się bawić, jakie książki czytać. Są to rozmowy z dziećmi z różnych części Polski i nie tylko.
O 9.30 stacja wspiera edukację plastyczną dzieci podpowiadając jak stworzyć makietę, z czego zrobić papierową rakietę i jak przy użyciu kolorowego papieru wykonać fale podobne do morskich.
O 10.00 czas na edukację muzyczną w audycji "Muzyczne podróże", zaś o 10.30 rozpoczyna się cykl "Rytmika". To muzyczna lekcja pełna dźwięków fortepianu i śpiewu dzieci.
Od 12.00 do 14.00 czas "Drzemkę w Polskim Radiu Dzieciom". To audycja pełna muzyki klasycznej, relaksacyjnej i kołysanek, pomagających maluchom zasnąć, a starszakom wyciszyć się i odpocząć. Jest to autorskie pasmo przygotowywane przez muzykologa i dziennikarkę– Izę Żukowską. Punktualnie o 12.15 w audycji tej usłyszeć można także autorskie bajki i opowieści ze spokojną muzyką w tle.
Od 14.00 – 15.00 budzimy dzieci ze snu i podrywamy do działania nadając muzykę rozrywkową z bajek i filmów dla dzieci.
O 14.30 czas na edukację zdrowotną, w której dietetyk Dr Witaminka radzi, co powinien jeść chłopiec i dziewczynka.
O 15.30 audycja "Słowo do słowa" podczas której można wraz z Panią Literką gimnastykować buzię, nauczyć się poprawnego języka polskiego, a także trenować wymawianie trudnych głosek i łamańców językowych.
O 16.30 rozpoczyna się lekcja języków obcych, angielskiego, niemieckiego, francuskiego lub włoskiego. Lekcje języków obcych przygotowywane są we współpracy z Instytutem Francuskim czy Włoskim Instytutem Kultury. Codziennie usłyszeć można premierową lekcję, zaś na stronie Polskiego Radia Dzieciom znaleźć można wszystkie archiwalne audycje.
Odkrycia, eksperymenty, badania i obserwacje prowadzone na antenie, stają się inspiracją dla młodych słuchaczy w każdy wtorek i czwartek o 16.45. Słuchając "Małych naukowców", w domowym zaciszu lub w sali przedszkolnej, dzieci mogą zrobić eksperyment zaproponowany w studiu i dokonać własnych obserwacji, by jeszcze lepiej zrozumieć m.in. matematykę i astronomię.
O 17.15 we wtorki, znani dzieciom Kulfon i żaba Monika wraz z policjantem, w audycji "Bezpieczny maluch", opowiadają jak należy bezpiecznie zachowywać się w różnych miejscach publicznych.
Polskie Radio Dzieciom wspiera rozwój wyobraźni u dzieci. Niektóre audycje przenoszą najmłodszych słuchaczy w niezwykły świat w towarzystwie prawdziwie bajkowych postaci m.in. Misia Michasia, Smoka Adasia, Królika Filipa, Lwa Leopolda Grzywy, Detektywa Maurycego Śladka, Kaczki Siłaczki i Kucharza Bulgota. Te propozycje usłyszeć można od poniedziałku do piątku od 11.00 do 12.00 i od 18.00 do 19.00 oraz w sobotę od 16.00 do 17.00.
A gdy po całym dniu pełnym wrażeń zaczyna się pora snu, Polskie Radio Dzieciom proponuje kołysanki, opowiadania i legendy. O 19.00 w "Wieczornych pogaduchach" przy dźwiękach spokojnej muzyki, opowiadane są niezwykłe historie i bajki. Stałym punktem tej audycji jest "Książka do poduszki" czytana przez znanych i cenionych lektorów. Każdego dnia usłyszeć można premierowy odcinek fragmentów czytanej książki.
O 21.00 rozpoczyna się pasmo wieczorne dla rodziców. 25 audycji Polskiego Radia Dzieciom w ciągu tygodnia to propozycje dla dorosłych słuchaczy, m.in. rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich usłyszeć można kilkugodzinne audycje publicystyczne i muzyczne pełne ciekawych rozmów z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
To jedyna w Polsce stacja, która przez 24 godziny na dobę nadaje audycje dla najmłodszych i ich rodziców.
Stacja dostosowała swój program do dobowego rytmu życia dzieci i wspiera wiedzą ekspercką rodziców, opiekunów i nauczycieli.
Program jest bezpieczną przestrzenią medialną dla dzieci, ponieważ nie nadaje reklam.
Przypominamy, że Polskie Radio Dzieciom wspiera także rozwój talentów swoich najmłodszych słuchaczy organizując m.in. Konkurs Talentów Polskiego Radia Dzieciom. To inicjatywa skierowana do dzieci, które uwielbiają śpiewać, recytować wiersze, marzą o nagraniu w profesjonalnym studiu i występie na scenie. Czas przyjmowania zgłoszeń mija 17 maja.
Joanna Osmańska