X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Szlakiem największych wulkanów. Pradawne opowieści z Japońskiej góry Fuji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 23:03
W naszej wędrówce szlakiem największych, czynnych wulkanów docieramy do Japonii. Ten niezwykły archipelag położony jest na Oceanie Spokojnym, u zachodnich wybrzeży kontynentu azjatyckiego, na wysokości Chin i Korei Południowej. Rejon ten należy do najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów Ziemi.
Audio
  • Wulkan Fuji na wyspie Honsiu (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_02.05.2020.
Fuji
Fuji Foto: wikipedia commons/użytkownik Midori

Japońskie wyspy znajdują się bowiem w pacyficznym pierścieniu ognia, który ciągnie się wzdłuż brzegów kontynentów niemal na całym Oceanie Spokojnym. To strefa częstych trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów, które powodują nierzadko fale tsunami. W pierścieniu ognia znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 % wszystkich trzęsień Ziemi na świecie.

Od wieków więc te niebezpieczne zjawiska geologiczne, wpisane są w życie i kulturę mieszkańców Japonii. Dlatego może najwyższy szczyt tego kraju wulkan Fuji znajdujący się na jednej z największych japońskich wysp Honsiu jest nie tylko znakiem rozpoznawczym w krajobrazie, ale i góra świętą, na która pielgrzymują od wieków wyznawcy najważniejszych religii na wyspach. Dla współczesnych naukowców natomiast Fuji to wciąż czynny stratowulkan, położony na skałach morskich. Wyrósł miliony lat temu w miejscu, gdzie spotykają się 3 płyty tektoniczne skorupy ziemskiej. Zapraszam Was do pradawnych opowieści z japońskiej góry Fuji.
Anna Wójcikiewicz

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 02.05.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowa stacja radiowa. Cotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz także

Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom wspiera przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:03
Edukacja muzyczna, plastyczna, przyrodnicza, ekologiczna i matematyczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ta stacja radiowa nie nadaje reklam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Islandia i niezwykłe wulkany północy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 22:24
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. To niezwykłe wzniesienia, które rozsiane są po niemal wszystkich kontynentach, archipelagach, morzach i oceanach. Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że dają one naukowcom możliwość choć cząstkowego zbadania najbardziej niedostępnej części kuli ziemskiej czyli jej wnętrza. W audycji tej zawitaliśmy u stóp wulkanów Islandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe czynne wulkany Włoch

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 23:30
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najsłynniejszych wulkanów na Ziemi. Z niezwykłej krainy ognia i lodu Islandii, przenieśliśmy się na drugie, najbardziej aktywne sejsmicznie miejsce naszego kontynentu czyli do Europy by przyjrzeć się największym aktywnym wulkany Włoch na Półwyspie Apenińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wulkany Indonezji i pradawne baśnie jej ludów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 23:45
Wędrując szlakiem wulkanów w Azji południowo-wschodniej i Oceanii w poszukiwaniu starych legend dotarliśmy do Indonezji, największego wyspiarskiego państwa na ziemi. Składa się z ponad 13 tysięcy wysp i archipelagów, położonych między Azją i Australią, na granicy bezkresnych wód oceanów Indyjskiego i Spokojnego.
rozwiń zwiń